Emotívne video viní štátnu moc, že nás pripravuje o lesy
Dobré noviny
Dobré noviny

Emotívne video viní štátnu moc, že nás pripravuje o lesy

Stromy v národných parkoch miznú ako na páse a my s tým niečo musíme urobiť, vyzývajú verejnosť ochranári, ktorých podporili aj umelci či športovci.

Emotívne video zobrazuje rýchly odjazd do diaľky, pri ktorom si divák uvedomí, že situácia s výrubom stromov je naozaj vážna. Namiesto stromov totiž vidno iba veľkú vyrúbanú plochu.

Na videu je zachytená Demänovská dolina, ale podobné zábery sa dajú natočiť na viacerých miestach Slovenska, dokonca aj v najprísnejšie chránených národných parkoch.

„Tak ako vo videu a horšie vyzerá celá východná časť Nízkych Tatier, ktorá je väčšinou v správe štátnych organizácií,“ hovorí jeden z iniciátorov výzvy Karol Kaliský.

O 75 percent vyššia ťažba

Za kampaňou, ktorá na výrub upozorňuje, stojí ekológ a filmár Erik Baláž. Kampaň My sme les požaduje zastavenie výrubu stromov a dnes ju už podporuje aj viacero známych osobností ako Dominika Cibulková, Adela Vinczeová, Zuzana Kronerová či Róbert Jakab. Ďalšie stovky ľudí sa pripájajú na Facebooku, kde si uverejňujú modifikované profilové fotografie s logom kampane.

Osobnosti zaangažované v kampani upozorňujú, že od roku 1990 sa zvýšila ťažba dreva až o 75 percent a napríklad len v Nízkych Tatrách zmizlo v posledných rokoch vyše 70 kilometrov lesov. Úbytok lesov v Nízkych Tatrách vraj dokazujú satelitné zábery.

„V skratke: chceme zastaviť ťažbu vo všetkých starých horských lesoch, pralesoch a dosiahnuť aspoň 5 percent územia Slovenska bez úmyselných zásahov,“ hovorí Kaliský, ktorý s Balážom nakrútil filmovú trilógiu z Tatier.

Nízke Tatry v roku 2006 a 2017.
Nízke Tatry v roku 2006 a 2017. Foto: Google Earth

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…