Briti podnikli krok k obnoveniu priamej vlády nad Severným Írskom
TASR
TASR

Briti podnikli krok k obnoveniu priamej vlády nad Severným Írskom

Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire varoval, že ak poslanci neschvália rozpočet do konca mesiaca, nebudú peniaze na fungovanie severoírskych štátnych inštitúcií.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Londýn/Belfast 14. novembra (TASR) - Britská vláda predložila v pondelok návrh nového severoírskeho rozpočtu, čím podnikla krok smerom k obnoveniu priamej vlády nad touto britskou provinciou. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Stalo sa tak po tom, ako zlyhali dlhodobé snahy o obnovenie spoločnej regionálnej vlády Severného Írska, ktorá sa rozpadla už začiatkom tohto roka.

Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire predložil návrh rozpočtu britskému parlamentu v Londýne. Zároveň varoval, že ak poslanci neschvália rozpočet do konca mesiaca, nebudú peniaze na fungovanie severoírskych štátnych inštitúcií.

"Bez podniknutia ďalších krokov hrozí, že verejnej správe dôjdu peniaze. Žiadna vláda by sa nemohla len tak prizerať, ako sa niečo také udeje," povedal poslancom Brokenshire.

Minister už v polovici októbra oznámil, že rozhovory o obnovení spoločnej vlády medzi probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a republikánskou stranou Sinn Féin uviazli na mŕtvom bode.

Severoírskym stranám dal preto Brokenshire opakované ultimátum na dosiahnutie dohody. V opačnom prípade hrozil predložením návrhu nového rozpočtu, k čomu v pondelok 13. októbra napokon aj pristúpil. To podľa agentúry Reuters predstavuje krok smerom k obnoveniu priamej kontroly Londýna nad Severným Írskom.

Spoločná regionálna vláda bola vytvorená na základe tzv. Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia trvajúce obdobie násilností v Severnom Írsku.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…