Dobré noviny
Makyta vznikla v úplne inom meste a s iným menom. Dnes šije aj pre Versaceho a Armaniho
Dobré noviny
Dobré noviny

Makyta vznikla v úplne inom meste a s iným menom. Dnes šije aj pre Versaceho a Armaniho

Závody Makyta Púchov
Závody Makyta Púchov — Foto: TASR

Prekonali množstvo prekážok. Fungovali pred vojnou aj po nej. Jeden z najznámejších slovenských podnikov dnes šije najmä pre celosvetovo známe a obľúbené zahraničné značky. 

Podnikanie Arnošta Rolného sa naplno prejavilo až po páde monarchie. Aj napriek tomu, že história malej rodinnej krajčírskej dielne siaha do roku 1862, svoj odevný závod vybudovali až v roku 1921. Pod vplyvom Baťovho systému riadenia výroby sa vďaka ich rodinnému odevnému závodu začalo rozprávať o nových výrobných postupoch aj v odevných závodoch. Tak sa Rolného mechanizovanú továrenskú výrobu podarilo rozbehnúť v roku 1936. Tento moment bol veľmi kľúčový pri rozšírení exportu aj mimo Európy.

Sieť ich predajní sa nachádzala po celom Československu. Výrobná továreň sa začala na Slovensku budovať až v roku 1939. Nazývala sa: „Prvá slovenská továreň odevov, úč. spol. Bratislava“. Výroba sa začala v Žiline a v podniku pracovalo 150 zamestnancov. O dva roky sa počet zamestnancov zvýšil na 300. V roku 1944 sa odštartovala činnosť závodu v Púchove.

Podnikanie po vojne

Na začiatku roka 1946 bol podnik znárodnený. Bol začlenený v priebehu pár rokov do dvoch iných závodov. V roku 1949 sa konečne podarilo opätovné odčlenenie, a tak v Púchove vznikol samostatný podnik Makyta, odevné závody, s pobočnými prevádzkami v Žiline a Sučanoch. Časom sa podnik postupne rozširoval. Výroba v závode sa orientovala na dámske a dievčenské odevy. Výrobky pod touto značkou nosili ženy v ZSSR, NDR, MĽR, NSR, Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade, USA a ďalších krajinách.

Podnik v roku 1978 zamestnával osem návrhárok. Týždenne každá jedna navrhla približne 10 – 15 dámskych a dievčenských modelov. V priemyselných podnikoch v Československu bolo bežné, že si návrhári chodili pre nové informácie ohľadne trendov a farebnici, do Ústavu bytovej a odevnej kultúry v Prahe. Návrhári vo veľkých odevných podnikoch mali šťastie a mohli pre inšpiráciu cestovať aj na zahraničné veľtrhy. Božena Duchajová bola podniková návrhárka už od roku 1951. Kvôli svojej práci navštívila množstvo veľtrhov, vo Francúzsku, Viedni, Paríži či Düsseldorfe.

Produkciu priemyselných podnikov vnímajú ľudia dnes ako veľmi nudnú. Dôvodom je, že sa vyrábali odevy v sériách a pri niektorých modeloch išlo o tisícky vyrobených kusov. Až postupne sa začalo tlačiť nato, aby sa do výroby odevov vniesli módne novinky. Začalo sa teda s výrobou krátkych sérií. V tom období mohli záujemcovia tento tovar nájsť v obchodnom dome Dunaj.

Privatizácia

Nastali 90-te roky a podnik sa dožil privatizácie a nových podmienok. Cieľová skupina tohto podniku sa zmenila a začali sa vyrábať najmä textilné komponenty pre automobilový priemysel.

Napriek všetkým úskaliam odevná výroba v podniku pretrváva dodnes. Podnik sa však nemôže prezentovať odevmi vlastnej značky, pretože väčšina výroby zostáva skrytá. Vyrába sa tu totiž pre zahraničné značky, ktorým vyhovovala flexibilita, kvalitná práca a precíznosť. V roku 2012 podnik vyrobil až 90 % odevov pre zahraničný trh. Viac si prečítate na portáli dennikn.sk.  

Už ste čítali?