Kašle vaše dieťa, aj keď je zdravé? Pozrite sa, ako stojí
TASR
TASR

Kašle vaše dieťa, aj keď je zdravé? Pozrite sa, ako stojí

Aj obyčajná infekcia horných dýchacích ciest môže pri častom opakovaní vyústiť do chronického ochorenia respiračného systému.

llustračné foto. — Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 13. novembra (TASR) - Infekcie horných dýchacích ciest patria medzi časté ochorenia v detskom veku. Pokiaľ však trápi dieťa dlhodobý kašeľ, vyšetriť by ho mal aj fyziater či špecializovaný fyzioterapeut. "Pri ochoreniach dýchacích ciest sa často zabúda na to, že dva zdanlivo nesúvisiace systémy – pohybový a dýchací, sa navzájom ovplyvňujú. Pohybová sústava má veľký vplyv na dýchanie a platí to aj opačne," hovorí Imelda Náglová, fyzioterapeutka z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave.

Aj obyčajná infekcia horných dýchacích ciest môže pri častom opakovaní vyústiť do chronického ochorenia respiračného systému. Tento stav nezostáva bez následkov a môže vytvárať nežiaduce zmeny na pohybovom aparáte. Platí to aj opačne, chybné držanie tela, skolióza, deformity alebo ploché nohy môžu byť podľa odborníčky príčinou chronickej nádchy, neustupujúceho kašľa, zhoršenia prejavov alergie alebo dychovej nedostatočnosti. V takýchto prípadoch sa ako súčasť liečby u špecialistu odporúča aj návšteva fyzioterapeuta zameraného na respiračnú fyzioterapiu.

Prvá zastávka – fyzioterapeut

Respiračná fyzioterapia sa zameriava na zlepšenie dýchania u pacientov s najrozličnejšími dýchacími problémami. Vychádza z poznania dýchacej a polohovej funkcie bránice. Napríklad dieťa, ktoré nemá respiračné ochorenie, môže mať nedostatočne spolupracujúci dýchací a svalový aparát. Vtedy je potrebné pátrať v anamnéze jeho psychomotorického vývoja do prvého roku života, kedy si dieťa s veľkou pravdepodobnosťou osvojilo nesprávne návyky pri držaní hlavy, lození, sedení, chodení, čím prirodzene došlo k vzniku náhradných pohybových stereotypov.

Samotnej respiračnej fyzioterapii predchádza vyšetrenie dieťaťa fyzioterapeutom. V rámci vyšetrenia sleduje činnosť svalov podieľajúcich sa na dýchaní, pohybové stereotypy, hlboký stabilizačný systém a diagnostiku podľa vývojovej kineziológie. Tá pomáha určiť poruchu jednotlivého svalového reťazca a začleniť ho do plánu fyzioterapie.

"Respiračná fyzioterapia je určená nielen pre deti s uvedenými príznakmi, ale pre každého s aktívnym prístupom k svojmu zdraviu. Pravidelným cvičením pod dohľadom fyzioterapeuta sa dostavia výsledky aj u chronicky postihnutých pacientov," zhrnula Náglová. Respiračná fyzioterapia je vhodná pri liečbe prieduškovej astmy, zápale priedušiek, pneumónii, tuberkulóze, laryngitíde, opakovaných infekciách horných dýchacích ciest, alergickej nádche, atopickej dermatitíde, gastroezofageálnom refluxe, cystickej fibróze, poruchách imunity a pri iných ochoreniach dýchacích ciest a pľúc ako chronická obštrukčná choroba pľúc.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…