Dobré noviny
Zástupcovia opatrovateliek žiadajú premiéra R. Fica o stretnutie
TASR
TASR

Zástupcovia opatrovateliek žiadajú premiéra R. Fica o stretnutie

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico — Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Cieľom občianskeho združenia Ideme natrvalo domov je vytvoriť možnosti pre trvalý návrat domov tých, ktorí pracujú v zahraničí, ako aj iniciovať diskusiu na túto tému.

Bratislava 13. novembra (TASR) - Zástupcovia pracujúcich Slovákov v zahraničí vyzývajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby s nimi diskutoval o situácii rodín, v ktorých sú príslušníci nútení vycestovať za prácou, chcú sa však vrátiť z cudziny naspäť domov. Predsedovi vlády poslali otvorený list.

Cieľom občianskeho združenia Ideme natrvalo domov je vytvoriť možnosti pre trvalý návrat domov tých, ktorí pracujú v zahraničí, ako aj iniciovať diskusiu na túto tému. Vzniklo po tom, čo sa na Slovensku stala tragická nehoda, keď po čelnej zrážke kamióna s dodávkou zahynulo sedem opatrovateliek a vodič mikrobusu. Jedným z prvých, ktorý na výzvu občianskeho združenia reagoval okamžite, bol prezident SR Andrej Kiska. "Táto tragédia vyvolala, a to nielen na Slovensku, mnohé otázky a hlavne potrebu riešiť túto problematiku," podotklo združenie v otvorenom liste.

Združenie preto požaduje stretnutie s premiérom Robertom Ficom. "Rady by sme predostreli naše názory na danú tému a predstavili niekoľko opatrení, ktoré nie sú len v záujme členov tohto združenia," priblížilo združenie, ktoré zároveň vyčíslilo, že v zahraničí sa v súčasnosti nachádza približne 40.000 slovenských občanov. "Sú to občania, ktorí sú nútení odchádzať zo svojich domov za prácou. Medzi tými, ktorí odcestovali, sú samozrejme aj takí, ktorí návrat na Slovensko nezvažujú. Toto združenie však zastupuje tých, ktorí cestujú za prácou a domov, na Slovensko, sa vrátiť chcú. Dospeli sme k záveru, že táto otázka je natoľko pálčivá, že jej prediskutovanie je možné len s osobami, ktoré sú schopné ponúknuť, ale aj vytvoriť komplexné riešenia," skonštatovalo združenie.

Už ste čítali?