Chorváti to v baráži vedia, Dalič: Postup je spoločným dielom

Zlatko Dalič.
Zlatko Dalič. — Foto: TASR/AP

V nedeľu v odvete play off uhrali na pôde Grécka bezgólovú remízu, čo im po domácej výhre 4:1 pohodlne stačilo na postup na svetový šampionát v Rusku.

Atény 13. novembra (TASR) - Chorvátski futbalisti potvrdili, že im baráže svedčia. Majú v nich stopercentnú úspešnosť, keď z nich trikrát postúpili na MS (1998, 2014 a 2018), respektíve dvakrát na EURO (2004, 2012). V nedeľu v odvete play off uhrali na pôde Grécka bezgólovú remízu, čo im po domácej výhre 4:1 pohodlne stačilo na postup do Ruska.

Chorvátsky tréner Zlatko Dalič neprehral ani v jeho treťom súboji na lavičke mužstva. Po dôležitej výhre 2:0 na Ukrajinou v poslednom zápase skupiny na jeho hráčov nič nevymysleli ani Gréci. Hostia mohli aj vyhrať, no strela Ivana Perišiča krátko pred koncom prvého polčasu trafila len tyč. Grécko malo najväčšiu šancu na zisk aspoň čestnej výhry v 87. minúte, pokus Panagiotisa Tachtsidisa ale nohami vyrazil brankár Danijel Subašič.

Dalič nahradil na chorvátskej lavičke Anteho Čačiča 7. októbra, deň po domácej remíze s Fínskom a dva dni pred súbojom na Ukrajine. Po súboji v Pireu odmietol veľké zásluhy na postupe. "Máme množstvo výborný futbalistov. Ja som až tak veľa práce neurobil. Mal by som vám pripomenúť, že aj predo mnou tu bol tréner a to, čo sa teraz stalo, je výsledkom spoločného diela," citovala kouča Chorvátska agentúra AP.

Podľa trénera Helénov Michaela Skibbeho dvojzápas rozhodla jeho prvá časť v Záhrebe. "My sme v kvalifikácii odohrali 12 výborných zápasov. Na takejto úrovni futbalu však nie je miesto na žiadne chyby. A tých sme sa v Chorvátsku dopustili. To jednoducho nie je dovolené," povedal Skibbe. Grécko uspelo v minulých dvoch edíciách baráže o MS, keď najskôr vyradilo Ukrajinu a o štyri roky neskôr zdolalo Rumunsko. Nestalo sa tak prvým európskym tímom, čo sa v baráži prepracoval na tri MS za sebou.