Sir Ben Kingsley má plaketu vo Festivalovom parku
SITA
SITA

Sir Ben Kingsley má plaketu vo Festivalovom parku

Na Art Film Feste odovzdali cenu Hercova misia aj oscarovému hercovi Benovi Kingsleymu.

BRATISLAVA 23. júna - Oscarový herec Sir Ben Kingsley si v sobotu na 20. ročníku Art Film Festu prevzal ocenenie Hercova misia.

Vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach popoludní osobne pripevnil mosadznú tabuľku so svojím menom a zaradil sa tak k osobnostiam ako Jeremy Irons, Omar Sharif, Gérard Depardieu, Jean-Paul Belmondo alebo Sophia Loren.

„Ak chcete byť dobrým hercom, musíte chcieť hrať viac ako čokoľvek iné. Musí to byť závislosť, nutkanie, vášeň. Zároveň musíte mať v sebe príbeh, ktorý chcete vyrozprávať,“ povedal na slávnostnom ceremoniáli 68-ročný herec.

Na sobotňajšom stretnutí s novinármi Kingsley porozprával o tom, ako mu herectvo zachránilo život i o tom, ako ho ovplyvnil dramatik William Shakespeare.

Angličan je totiž nielen filmovým a televíznym hercom, ale venuje sa aj divadlu, pričom sa predstavil už v 17 hrách Williama Shakespearea. „Shakespeare je sudca, ktorý sedí na mojom ramene a umožňuje mi posudzovať všetko, čo robím,“ povedal Kingsley.

Herecký veterán sa na tlačovej konferencii rozhovoril aj o detských hercoch a ich vzťahoch s dospelými na striebornom plátne, ktoré podľa neho často nie sú vyobrazené tak, ako by mali.

Kingsley si nedávno zahral s tínedžerom Asom Butterfieldom v oceňovanej snímke Hugo a jeho veľký objav (2011) režiséra Martina Scorseseho. Po boku 15-ročného Butterfielda sa objaví aj v sci-fi Ender's Game, ktoré by malo mať premiéru v jeseni 2013.

 

Sir Ben Kingsley zavítal do dejiska Art Film Festu už vo štvrtok vo večerných hodinách. V piatok popoludní sa zúčastnil na prednáške Master Class, na ktorej predstavil svoj pohľad na herecké umenie.

Po Master Class Kingsley v Kinostane v Trenčianskych Tepliciach osobne uviedol film Sexy Beštia (2000) režiséra Jonathana Glazera, v ktorom si zahral gangstra Dona, psychicky narušeného zločinca.

Za stvárnenie tejto úlohy získal Európsku filmovú cenu, Britskú nezávislú filmovú cenu a bol nominovaný na Oscara aj Zlatý glóbus.

Sir Ben Kingsley, občianskym menom Krishna Pandit Bhanji, sa preslávil postavou Mahátmu Gándhího vo filme Gándhi (1982), za ktorú si vyslúžil Oscara. Herec za túto rolu dostal aj cenu BAFTA, Zlatý glóbus a ceny filmových kritikov z Kansasu, Londýna, Los Angeles i New Yorku.

Na Oscara a Zlatý glóbus ho nominovali za úlohy v snímkach Bugsy (1991), Sexy beštia (2000) a Dom z piesku a hmly (2003).

Nomináciu na Zlatý glóbus si vyslúžil aj za úlohu Simona Wiesenthala v televíznom filme Murderers Among Us: The Simon Wiesenthal Story (1989), ďalšiu za stvárnenie Otta Franka v televíznom životopisnom filme Anne Frank: The Whole Story (2011) a za rolu Hermana Tarnowera v televíznom filme Mrs. Harris (2005). Kingsleyho tiež štyrikrát nominovali na cenu Emmy a v roku 1983 dostal Zlatý glóbus v hereckej kategórii Nová hviezda filmu.

Medzi ďalšie filmy, v ktorých si Kingsley zahral, patria snímky Sliediči (1992), Schindlerov zoznam (1993), Dave (1993), Mutant (1995), Honba na Šakala (1997), Oliver Twist (2005), Nabiť a zabiť (2006), Umierajúce zviera (2008), Princ z Perzie: Piesky času (2010) či Prekliaty ostrov (2010).

Jeho hlas zaznel v snímke A.I. Umelá inteligencia (2001) režiséra Stevena Spielberga. Herca, ktorý má od roku 2010 svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, môžu fanúšikovia v súčasnosti vidieť v komédii Diktátor (2012) po boku Sachu Barona Cohena.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…