Dobré noviny
Svetoznámy Svadobný pochod zložil iba 17-ročný muž. Avšak na celkom iný účel
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Svetoznámy Svadobný pochod zložil iba 17-ročný muž. Avšak na celkom iný účel

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: Pixabay

Neexistuje snáď ani jeden človek na tejto planéte, ktorý by nepoznal slávny Svadobný pochod. Málokto však vie, že autor tohto diela bol považovaný za zázrak. Uznávaný skladateľ, klavirista a dirigent po sebe zanechal úžasné diela.

Felix Mendelssohn-Bartholdy je meno jedného z najvýznamnejších nemeckých romantických hudobných skladateľov. Okrem toho ide o vynikajúceho klaviristu a dirigenta. Jeho najslávnejším a celosvetovo známym dielom je Svadobný pochod. Skladba, ktorú poznajú aj tí, čo neholdujú vážnej hudbe.

Tragický koniec mladého génia

Tak ako Mozart bol aj Mendelssohn označovaný za zázračné dieťa. Títo dvaja velikáni mali žiaľ spoločnú ďalšiu vec, obaja odišli z tohto sveta v mladom veku. Autor jedného z najznámejších diel mal iba 38 rokov, keď v novembri roku 1847 jeho organizmus nevydržal opakované infarkty. Dôsledkom jeho smrti však nebol len zlý zdravotný stav. Žil totiž život vorkoholika, bol prepracovaný a v neustálom strese. Nepridala mu ani správa a skutočnosť, že jeho milovaná sestrička Fanny zomrela. Išlo taktiež o talentovanú a skvelú klaviristku a komponistku. V okamžiku ako sa v máji 1847 o jej nečakanom skone dozvedel, psychicky sa zrútil a stiahol sa z očí verejnosti.

Mendelssohn bol úžasným umelcom, no nezabúdal ani na svoju rodinu. V marci 1837 sa oženil a odvtedy žil v šťastnom manželstve. So svojou životnou láskou mal päť detí. Skladateľ teda po sebe okrem zarmútených obdivovateľov, zanechal aj svoju veľkú rodinu.

Foto: Wikimedia

Talentovaný a nezabudnuteľný

Felix Mendelssohn-Bartholdy začal komponovať už vo svojich deviatich rokoch. Okrem hudby sa jeho talent prejavil aj v umení, literatúre, jazykoch aj vo filozofii. Nebyť tohto multitalentovaného muža, dnes by sme možno nepoznali meno hudobných velikánov ako sú Johan Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel. Práve Mendelssohn prispel k opätovnému objaveniu ich veľkolepých diel.

Zakladateľ vysokej školy

V roku 1843 sa tomuto mužovi podarilo založiť prvú hudobnú vysokú školu v Nemecku a to konkrétne v Lipsku. Až do konca svojho krátkeho života tu zastával miesto rektora. Netrvalo dlho a jeho Conservatorium der Musik sa zaradila medzi najrenomovanejšie inštitúcie svojho druhu v Európe. Hudobná a divadelná vysoká škola Felixa Mendelssohna-Bartholdyho funguje v Lipsku dodnes.

Nezabudnuteľné diela

Dokázal mnoho aj v iných sférach, no najvýraznejšie sa zapísal ako skladateľ. Milovníci hudby sa dodnes tešia a vychutnávajú si jeho diela. Medzi najhranejšie patria Husľový koncert e-mol, Talianska symfónia, Škótska symfónia, no predovšetkým jeho nezabudnuteľný Svadobný pochod. Skomponoval ho, keď mal iba sedemnásť rokov, v roku 1826. Skladba bola skomponovaná, ako súčasť predohry k hre Williama Shakespeara Sen noci svätojánskej. Svadobný pochod zažil svoju premiéru vo februári roku 1827 v Štetíne.

Dnes sa len máloktorá svadba zaobíde bez tejto nádhernej a dokonalej skladby. Hovorí sa však, že ako prví ju ku krokom k oltáru využili snúbenci Dorothy Carewová a Tom Daniel v roku 1847 v anglickom Tivertone. Jeho púť po svadobných obradoch ale spustila až svadba najstaršej dcéry britskej kráľovny Viktórie, v januári 1858. Kráľovská svadba tak spopularizovala a dostala do povedomia dnes neodmysliteľnú súčasť svadieb. Pôvodná scénická hudba sa stala jednou z celosvetovo najhranejších skladieb.

Už ste čítali?