Najmenší národný park oslavuje polstoročnicu
TASR
TASR

Najmenší národný park oslavuje polstoročnicu

Územie Pienin sa stalo prvým medzinárodne chráneným územím v Európe.

Na snímke pltníci prepravujú plť po Dunajci neďaleko Červeného Kláštora — Foto: TASR Oliver Ondráš

Červený Kláštor 9. novembra (TASR) – Najmenší národný park na Slovensku, Pieninský národný park (PIENAP), oslavuje 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vo štvrtok v Červenom Kláštore ocenil minister životného prostredia László Sólymos prácu miestnych ochranárov a zdôraznil ich status v spoločnosti. „Je to krásne výročie, ale vieme, že ten príbeh už začal oveľa skôr, v roku 1932 bola vyhlásená prvá slovenská prírodná rezervácia v Pieninách ako prvá v Európe,“ zhodnotil minister.

PIENAP je jedným z mála parkov na Slovensku, ktorý už má hotovú zonáciu. Tá je podľa ministra potrebná na to, aby sa dokázali nastaviť dlhodobé systémové kroky na rozvoj tohto územia nielen v oblasti udržateľného turizmu, ale aj v súvislosti s ochranou prírody. „Náučný chodník v korunách stromov v Bachledovej doline je krásnym príkladom toho, ako sa to dá robiť. Keď je zonácia, sú nastavené pravidlá a keď spolupracuje súkromný sektor s ochranou prírody, tak sa dajú robiť krásne veci,“ zhodnotil Sólymos. V Červenom Kláštore ocenil tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj a ochranu prírodného bohatstva Pienin.

„Za tie roky je badať zmeny v našom národnom parku. Len keď si vezmeme Haligovské skaly, ktoré boli v minulosti doslova priznané, chýbal tam les. Ľudia žili v tomto regióne, starali sa o krajinu, teraz vidíme na zarastajúcich lúkach a biotopoch, že ľudia z regiónu zutekali. Jedna vec je mať národný park, ale žiadna správa národného parku nemôže mať dostatok ľudí na to, aby zmanažovala takéto územie. Je tam potrebný človek, ktorý tam žije. Ak to tu chceme zachovať, musia tu ľudia žiť a vrátiť sa k tradičnému spôsobu obhospodarovania krajiny,“ konštatoval riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč. Podľa neho vzhľad krajiny má vplyv aj na turizmus.

V PIENAP-e sa v súčasnosti pasujú najmä s preľudnením v niektorých častiach, konkrétne náučný chodník v prielome Dunajca sa zmenil na cyklistickú trasu a peších turistov je tam čoraz menej. „Prielom je veľmi zahustený, sú tam rôzne problémy, nehody. Jedinou možnosťou je vyberať tu vstupné, aby sa to opäť vrátilo do podoby náučného chodníka. Vstupné by malo regulovať vstup cyklistov,“ zdôraznil riaditeľ Správy PIENAP-u s tým, že takýmto krokom by si oddýchla aj miestna príroda. Zároveň majú tamojší ochranári pocit nedocenenia ich práce. "Kým u nás je ochranár nadávka, tak v Poľsku ten pracovník parku je vážená osoba," zdôraznil Kĺč s tým, že za posledné roky sa Správa PIENAP-u v tejto súvislosti zamerala aj na vzdelávanie mladej generácie.

Rezort životného prostredia v tejto súvislosti pripravuje legislatívu, ktorou chce dokázať zaistiť účinnejšiu ochranu najvzácnejších lokalít. „Prvý krok predstavuje novela zákona a ochrane prírody. V rámci nej chceme napr. posilniť bezzásahový režim tak, aby sa o ťažbe na tomto území už neuvažovalo, alebo posilniť pozíciu štátnych ochrancov prírody pri plánovanej či náhodnej ťažbe,“ konkretizoval Sólymos.

Územie Pienin sa stalo prvým medzinárodne chráneným územím v Európe. PIENAP bol zriadený v roku 1967 a v roku 2004 ako prvý na Slovensku prešiel zonáciou. Celková výmera národného parku je zhruba 3750 hektárov, z toho približne 278 hektárov je v najprísnejšej zóne s 5. stupňom ochrany prírody. Ročne ho navštívi zhruba 800.000 turistov.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…