Najmenší národný park oslavuje polstoročnicu
TASR
TASR

Najmenší národný park oslavuje polstoročnicu

Územie Pienin sa stalo prvým medzinárodne chráneným územím v Európe.

Na snímke pltníci prepravujú plť po Dunajci neďaleko Červeného Kláštora — Foto: TASR Oliver Ondráš

Červený Kláštor 9. novembra (TASR) – Najmenší národný park na Slovensku, Pieninský národný park (PIENAP), oslavuje 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vo štvrtok v Červenom Kláštore ocenil minister životného prostredia László Sólymos prácu miestnych ochranárov a zdôraznil ich status v spoločnosti. „Je to krásne výročie, ale vieme, že ten príbeh už začal oveľa skôr, v roku 1932 bola vyhlásená prvá slovenská prírodná rezervácia v Pieninách ako prvá v Európe,“ zhodnotil minister.

PIENAP je jedným z mála parkov na Slovensku, ktorý už má hotovú zonáciu. Tá je podľa ministra potrebná na to, aby sa dokázali nastaviť dlhodobé systémové kroky na rozvoj tohto územia nielen v oblasti udržateľného turizmu, ale aj v súvislosti s ochranou prírody. „Náučný chodník v korunách stromov v Bachledovej doline je krásnym príkladom toho, ako sa to dá robiť. Keď je zonácia, sú nastavené pravidlá a keď spolupracuje súkromný sektor s ochranou prírody, tak sa dajú robiť krásne veci,“ zhodnotil Sólymos. V Červenom Kláštore ocenil tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj a ochranu prírodného bohatstva Pienin.

„Za tie roky je badať zmeny v našom národnom parku. Len keď si vezmeme Haligovské skaly, ktoré boli v minulosti doslova priznané, chýbal tam les. Ľudia žili v tomto regióne, starali sa o krajinu, teraz vidíme na zarastajúcich lúkach a biotopoch, že ľudia z regiónu zutekali. Jedna vec je mať národný park, ale žiadna správa národného parku nemôže mať dostatok ľudí na to, aby zmanažovala takéto územie. Je tam potrebný človek, ktorý tam žije. Ak to tu chceme zachovať, musia tu ľudia žiť a vrátiť sa k tradičnému spôsobu obhospodarovania krajiny,“ konštatoval riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč. Podľa neho vzhľad krajiny má vplyv aj na turizmus.

V PIENAP-e sa v súčasnosti pasujú najmä s preľudnením v niektorých častiach, konkrétne náučný chodník v prielome Dunajca sa zmenil na cyklistickú trasu a peších turistov je tam čoraz menej. „Prielom je veľmi zahustený, sú tam rôzne problémy, nehody. Jedinou možnosťou je vyberať tu vstupné, aby sa to opäť vrátilo do podoby náučného chodníka. Vstupné by malo regulovať vstup cyklistov,“ zdôraznil riaditeľ Správy PIENAP-u s tým, že takýmto krokom by si oddýchla aj miestna príroda. Zároveň majú tamojší ochranári pocit nedocenenia ich práce. "Kým u nás je ochranár nadávka, tak v Poľsku ten pracovník parku je vážená osoba," zdôraznil Kĺč s tým, že za posledné roky sa Správa PIENAP-u v tejto súvislosti zamerala aj na vzdelávanie mladej generácie.

Rezort životného prostredia v tejto súvislosti pripravuje legislatívu, ktorou chce dokázať zaistiť účinnejšiu ochranu najvzácnejších lokalít. „Prvý krok predstavuje novela zákona a ochrane prírody. V rámci nej chceme napr. posilniť bezzásahový režim tak, aby sa o ťažbe na tomto území už neuvažovalo, alebo posilniť pozíciu štátnych ochrancov prírody pri plánovanej či náhodnej ťažbe,“ konkretizoval Sólymos.

Územie Pienin sa stalo prvým medzinárodne chráneným územím v Európe. PIENAP bol zriadený v roku 1967 a v roku 2004 ako prvý na Slovensku prešiel zonáciou. Celková výmera národného parku je zhruba 3750 hektárov, z toho približne 278 hektárov je v najprísnejšej zóne s 5. stupňom ochrany prírody. Ročne ho navštívi zhruba 800.000 turistov.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…