Do kín prichádza dokument o živote Doroty Nvotovej v Nepále
SITA
SITA

Do kín prichádza dokument o živote Doroty Nvotovej v Nepále

Diváci sa vo filme Fulmaya, dievčatko s tenkými nohami zoznámia s deťmi z nepálskeho sirotinca Happy Home, o ktoré sa Nvotová stará.

BRATISLAVA 15. mája - Vo štvrtok 16. mája sa do slovenských kín dostane dokumentárny film Fulmaya, dievčatko s tenkými nohami, ktorý je režisérskym debutom českej filmárky Venduly Bradáčovej.

Sústredí sa na život známej herečky a hudobníčky Doroty Nvotovej, ktorá sa napriek pohodlnej a úspešnej existencii v Európe vydala na púť s cieľom nájsť samu seba. Tá ju zaviedla až do Nepálu, kde vedie cestovnú kanceláriu zameranú na vysokohorskú turistiku.

Ďalšia rovina dokumentu sa zameriava na sirotinec Happy Home, o ktorý sa Dorota stará. Do sveta detí sa diváci dostanú pomocou Nvotovej nepálskeho alter ega Fulmayi, pričom ďalšou dôležitou postavou príbehu je trojročné dievčatko, ktoré pomenovali podľa nej.

Ako poznamenali tvorcovia snímky na dnešnej tlačovej konferencii, najprekvapivejším scenáristom je sám život, takže aj osud Doroty Nvotovej vo filme naberie trochu nečakaný smer. "Prihodil sa mi dokumentaristov sen, život nám v tom príbehu vytvoril dramatický oblúk, šlo len o to dobre ho podchytiť a zreflektovať. Mala by som sa poďakovať Dorote, že to nevzdala. Bolo to pre ňu dosť ťažké a citlivé obdobie a ona ma napriek tomu s dôverou nechala rýpať sa v jej živote," vysvetlila režisérka.

Bradáčovú k nakrúteniu tejto nízkorozpočtovej snímky inšpiroval rozhovor s Nvotovou, ktorý si prečítala v časopise. "Pochopila som, že je tam obrovský potenciál. Mala som šťastie, že sa do toho ešte nikto nepustil," vyhlásila. "Ona je to, čomu hovorím pavúk, podivuhodný, čistý živočích, ktorého ľudia buď neznášajú alebo milujú. Ona, jej životná cesta, kulisy Nepálu a presah v podobe príbehov tých detí, o ktoré sa stará, to si jednoducho žiadalo film," dodala.

Podľa nej možno Nvotovú prirovnať tiež k Nepálu, keďže je "aj tými tichými horami, aj tým rušným mestom." Štáb s herečkou v tejto krajine strávil tri týždne, časť snímky nakrútili aj v Bratislave. Samotná hlavná hrdinka dokumentu sa postarala o soundtrack, ktorý by mal byť v dohľadnom čase dostupný na portáli Clickmusic.cz.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…