Dobré noviny
PRVÝKRÁT V BRATISLAVE: Lisl Steiner vystavuje fotografie prominentov
TASR
TASR

PRVÝKRÁT V BRATISLAVE: Lisl Steiner vystavuje fotografie prominentov

Svetoznáma fotografka Lisl Steiner.
Svetoznáma fotografka Lisl Steiner. — Foto: Facebook - Fotografka Lisl Steiner – Artist Talk

Na výstave sú čiernobiele fotografie politikov Roberta Kennedyho, Richarda Nixona, Nikitu Chruščova, Fidela Castra, ba aj detail jeho vyleštených topánok.

Bratislava 9. novembra (TASR) – Fotografka Lisl Steiner má v Bratislave prvú slovenskú výstavu. S názvom Portréty z raja je v Rakúskom kultúrnom fóre (RKF) v rámci medzinárodného festivalu Mesiac fotografie a je vzácnejšia o prítomnosť takmer 90-ročnej autorky, ktorá prišla z New Yorku.

Na výstave sú čiernobiele fotografie politikov Roberta Kennedyho, Richarda Nixona, Nikitu Chruščova, Fidela Castra, ba aj detail jeho vyleštených topánok. Tiež umelcov B. B. Kinga, Pabla Nerudu, Andrého Kertésza, Oscara Niemeyera, Petra Seegera, tancujúceho hudobníka Duka Ellingtona či s odhalenými prsiami hrajúcu kapelu Ladybirds v nočnom americkom klube alebo nemeckého futbalistu Franza Beckenbauera kúpajúceho sa vo vani ako sa rozpráva s Henrym Kissingerom. Okrem známych osobností vystavuje fotografie detí i neznámych dospelých. Výnimkou sú dve kresby dirigenta Herberta von Karajana.

"Narodila som sa 19. novembra 1927 vo Viedni. Mama bola židovka, otec katolík a keď som mala 11 rokov, emigrovali sme do Argentíny. V Buenos Aires som chodila do umeleckej školy a rada som kreslila. Na fotografovanie som autodidakt a rada fotím spontánne," predstavila sa na stredajšej (8.11.) besede v RKF.

Prezradila, ako sa jej podarilo získať záujem novín a časopisov o jej fotografie, a komentovala projekciu nevystavených. "Tu som prekvapila vyzlečeného Louisa Armstronga v šatni. Tu je Rockefeller s prvou manželkou. Chcel sa stať americkým prezidentom, ale rozvod s ňou mu to znemožnil. Teraz máme prezidenta Trumpa, ktorý ma tretiu manželku," komentovala zmenu v spoločnosti. Tú zažila aj ako fotožurnalistka.

"V začiatkoch som nemala problém prísť do Bieleho domu a fotiť prezidenta alebo v OSN hociktorých predstaviteľov. Teraz je to oveľa prísnejšie. V roku 1959 som bola na konferencii 29 ministrov v Chile a presvedčila som ich, aby podporili môj projekt fotenia chudobných detí. To bolo pre mňa dôležitejšie ako fotiť dospelých," konštatovala seniorka s dobrou pamäťou.

Projekt Children of America obsahuje fotografie z 31 krajín celého amerického kontinentu a pokračuje do súčasnosti. V rokoch 1945-1953 pracovala v argentínskom filmovom priemysle a bola asistentkou produkcie pri viac ako 50 dokumentárnych filmoch. Od roku 1953 bola fotoreportérka v Argentíne, Európe a Severnej Amerike. Publikovala aj v amerických časopisoch Life, Time, Newsweek a The New York Times.

Vytvorila viacero televíznych inscenácií pre NBC a verejnoprávnu televíziu PBS. Od roku 1949 nakreslila a fotografovala množstvo umelcov a prominentov. V 1999 darovala svoje kresby Rakúskej národnej knižnici, v roku 2004 celé fotografické dielo, ktoré sa postupne dostáva do Viedne. Žije v New Yorku a má americké občianstvo.

Už ste čítali?