3 úžasné psy a ich osudy
Inzercia
Inzercia

3 úžasné psy a ich osudy

Psy sú úžasné zvieratá a niektoré ich príbehy a osudy sú skutočne unikátne. Dorado, Rowan a Dexter sú toho perfektným príkladom.

Hrdina, ktorý so svojim pánom prežil teroristický útok

11. septembra 2001 pracoval slepý počítačový technik Omar E. Rivera na 71.poschodí jednej z budov World Trade Center, keď do budovy nad ním z ničoho nič narazilo teroristami unesené lietadlo. Rivera zacítil dym, počul chaos, skrátka spoznal, že sa niečo deje. V ruke v tej chvíli držal vôdzku svojho vodiaceho psa menom Dorado. A to mu zachránilo život. Psík ho napriek tomu, že boli niekoľko minút davom oddelení od seba, doviedol po hodine z budovy von, len pár minút pred tým, ako sa celá stavba zrútila.

Pes bez očí je ako chodiaci echolokátor

Malý nemecký špic Rowan sa narodil bez očí, ale dokáže sa orientovať rovnako dobre ako ktorýkoľvek vidiaci pes. Naučil sa totiž pohybovať v priestore na základe odrazov jeho zaštekania od okolitých predmetov, bez ohľadu na to či ide o pelechy pre psov, autá alebo stromy. Jedná sa o istú formu echolokácie, ktorou si psík vytvára akúsi mapu prostredia porovnávaním spôsobu, akým sa zvuk vráti v podobe ozveny. Zaujímavé je, že sa to naučil sám, bez cudzej pomoci. Väčšina ľudí, ktorí sa s Rowanom stretávajú, si ani neuvedomí, že pes je slepý. Akurát sa čudujú, prečo má zatvorené oči.

Psí vojenský veterán

Keď Dexter slúžil ako vojenský pracovný pes v Iraku, mal svoje kódové číslo. V prvej línii odslúžil šesť rokov, počas ktorého napríklad odhalil smetiarske auto až po okraj naplnené výbušninami a zachránil stovky vojakov a civilistov. Po službe mal byť kvôli svojmu zdravotnému stavu a faktu, že vojenské psy sú pomerne agresívne a ťažko sa umiestňujú do rodín, utratený. Do veci sa však vložila jeho psovodka Kathleen Ellison. Psíka-veterána sa na základe jej intevencie ujal kolega-veterán Danny Scheurer, skúsený psovod, ktorý sa psom venoval počas svojej vojenskej kariéry. Psík sa zároveň ako prvý štvornohý kandidát stal členom organziácie Fox Lake American Legion Post 703.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…