Dobré noviny
EÚ načrtla svoju predstavu o prechodnom období a vzťahoch s Britániou
TASR
TASR

EÚ načrtla svoju predstavu o prechodnom období a vzťahoch s Britániou

Vedúci vyjednávači pre brexit, Michel Barnier za EÚ (vpravo) a David Davis za Britániu (vľavo).
Vedúci vyjednávači pre brexit, Michel Barnier za EÚ (vpravo) a David Davis za Britániu (vľavo). — Foto: TASR/AP
EÚ čaká na britské kroky v týchto kľúčových bodoch, ktoré chce najprv uzavrieť, až potom schváli začatie rokovaní o prechodnom období a budúcich vzťahoch.

Brusel 8. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) chce, aby Británia počas prechodného obdobia po brexite už nemala žiadne slovo v rámci bloku, ale (podľa dokumentov z EÚ a diplomatov z 27 zostávajúcich štátov), aby aj naďalej podliehala zákonom EÚ.

To je zhrnutie vízie EÚ, ktoré sa týka jednak bezprostredného obdobia po vystúpení Británie z bloku, aj budúcich obchodných vzťahov. Uvádza sa v dokumentoch, do ktorých sa agentúram podarilo nahliadnuť ešte pred stredajším stretnutím predstaviteľov 27 členov.

EÚ má v pláne začať diskusiu o týchto dvoch otázkach až po tom, keď sa pri práve prebiehajúcom prvom "rozvodovom kole" dosiahne dostatočný pokrok na to, aby si Londýn zaslúžil debatu o tom, čo príde po brexite.

Aktuálne a pomaly napredujúce rokovania sa zameriavajú najmä na otázky spojené s odchodom Británie z bloku. Konkrétne ide o zákon o výstupe, zabezpečenie práv expatriatov a budúcich írskych hraníc.

EÚ čaká na britské kroky v týchto kľúčových bodoch, ktoré chce najprv uzavrieť, až potom schváli začatie rokovaní o prechodnom období a budúcich vzťahoch. K tomu môže dôjsť už v decembri, ale termín nie je stanovený.

V dokumentoch sa ďalej uvádza:

- Pre EÚ je dôležité zabezpečiť, aby brexit nepriniesol Británii väčšie ekonomické alebo iné výhody, ako členstvo v bloku, pretože by to mohlo vytvoriť precedens, ktorý by v budúcnosti podkopal účel a existenciu Únie.

V diskusnom dokumente pre stredajšiu schôdzu v Bruseli sa hovorí, že "nečlenský štát, ktorý neplní rovnaké povinnosti ako člen, nemôže mať rovnaké práva a rovnaké výhody ako člen".

- Požiadavka Spojeného kráľovstva na prechodné obdobie po dobu približne dvoch rokov, v ktorom by sa zachoval status quo, "si vyžiada dočasné uplatňovanie práva Únie v Spojenom kráľovstve spolu s regulačnými, rozpočtovými, dozornými, súdnymi a kontrolnými nástrojmi a štruktúrami," píše sa v dokumente.

- EÚ 27 pozorne preskúma, ako by takáto dočasná dohoda ovplyvnila spoluprácu bloku s tretími krajinami vrátane obchodu, rybolovu alebo leteckej dopravy.

- Blok sa bude snažiť zabezpečiť, aby Británia dodržiavala pravidlá EÚ, vrátane akýchkoľvek zmien, počas prechodu, a zabezpečí tiež nový spôsob komunikácie s Londýnom, ktorý "už nebude mať zastúpenie v inštitúciách EÚ a zúčastňovať sa na rozhodovacom procese."

- V prípade akejkoľvek dohody o budúcich väzbách s Londýnom očakáva EÚ záruky o zachovaní finančnej stability. Spojené kráľovstvo pritom stratí prístup na časť jednotného trhu.

- Blok sa chce chrániť pred "nekalými konkurenčnými výhodami prostredníctvom daňových, sociálnych, environmentálnych a regulačných opatrení a postupov".

- Okrem obchodu má EÚ záujem udržiavať spoluprácu s Britániou v oblasti bezpečnosti (vrátane boja proti terorizmu a medzinárodnej kriminalite), obrany a zahraničnej politiky.

- Blok sa bude snažiť o "rovnováhu práv a povinností" pre Britániu a je odhodlaný zachovať "nedeliteľné" štyri slobody svojho jednotného trhu: voľný pohyb tovaru, kapitálu, služieb a pracovnej sily.

- Vo vnútri bloku chce EÚ zachovať úlohu najvyššieho Európskeho súdneho dvora. Londýn sa chce vymaniť spod jeho jurisdikcie.

- Po odchode Británie sa žiadna dohoda medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom nebude vzťahovať na Gibraltár bez osobitnej dohody medzi Londýnom a Madridom.

- EÚ 27 bude pri príprave vlastného postoja k prechodným a budúcim väzbám "mať na pamäti pozíciu Spojeného kráľovstva".

Už ste čítali?