Dobré noviny
Slovenskom sa šíri infekčná choroba, poškodzuje pečeň aj celý organizmus. Vieme, ako sa chrániť
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Slovenskom sa šíri infekčná choroba, poškodzuje pečeň aj celý organizmus. Vieme, ako sa chrániť

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: TASR/AP

V niektorých častiach Slovenska sa rozšírila choroba, ktorá poškodzuje pečeň a následne celý organizmus. Hygienici varujú občanov a vyzývajú k zvýšenej hygiene.

Žltačka typu A sa stala dennodenný strašiakom pre mnohých Slovákov. Len v Bratislavskom kraji neustále pribúdajú pacienti s týmto ochorením. Oproti minulému roku, kedy bolo zaznamenaných dokopy 70 prípadov, ich bolo tento rok doteraz 93. Najviac ich bolo 22 a to v mestskej časti Rača. Medzi infikovanými sú najčastejšie mladí ľudia vo veku od 22 do 29 rokov.

Čo je žltačka typu A

„Ide o biologický cyklus vírusu hepatitídy prebiehajúci vo štvor- až sedemročných intervaloch v neimúnnej populácii,“ vysvetlil regionálny hygienik Otakar Fitz. Žltačka typu A je ochorenie, ktoré poškodzuje pečeň a následne takmer celý organizmus. Hovorí sa jej tiež aj choroba špinavých rúk. Nespôsobuje ho žiadna baktéria, ale vírus. Podľa hygienika sa v súčasnosti kvôli tejto problematike organizujú a zabezpečujú ďalšie protiepidemické šetrenia, ktoré doteraz nepreukázali spoločný faktor prenosu ochorenia.

Foto: TASR/AP

Ako sa nákaze ubrániť

Prevencia je najdôležitejšia. Nikdy netreba zabúdať, najmä u detí v školských a predškolských zariadeniach, na dodržiavanie osobnej hygieny. „To znamená, dôkladné umývanie rúk teplou vodou, následné osušenie rúk jednorazovými papierovými utierkami, pričom ruky je nutné dôkladne umývať vždy po použití toalety a pred každým jedlom,“ objasnil Fitz.

Nezáleží na hygienickom štandarde

Ochorenie ako žltačka nie je len problémom oblastí, kde je nízky hygienický štandard. Infikovaný môže byť aj ten, kto dodržiava pravidelnú hygienu. Aj to je dôvod, prečo odborníci apelujú na očkovanie, ktoré nie je povinné. Podľa epidemiológov, ľudia z Bratislavského kraja, ktorí boli nakazení, očkovaní neboli.

Foto: TASR - Roman Hanc

Deti sú najohrozenejšou skupinou

Žltačka typu A sa prenáša najmä už spomínanými znečistenými rukami, no nie je vylúčená ani nákaza prostredníctvom kontaminovanej potravy. Tento typ infekcie najviac ohrozuje deti. Inkubačná doba je v rozpätí 15 až 50 dní. Smutnou realitou je, že aj keď si človek dáva pozor, môže sa aj tak veľmi ľahko nakaziť. 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?