ZÁHADA: Na Morave už dvakrát zazreli nezvyčajné zviera. Nikdy predtým ho tam nevideli
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

ZÁHADA: Na Morave už dvakrát zazreli nezvyčajné zviera. Nikdy predtým ho tam nevideli

Obyvatelia Českej republiky si už niekoľko týždňov lámu hlavu nad výskytom nezvyčajného zvieraťa v ich okolí. Nerozlúštená záhada nie je všetko, čo miestnych trápi. Dvaja samci narobili poriadny rozruch.

— Foto: Aleš Žídek

Naši západní susedia riešia poriadnu dilemu. Je to úplne pochopiteľné. V polovici októbra sa totiž v okolí Olomouca objavil los európsky. Pred pár dňami zaregistrovali pohyb tohto zvieraťa aj medzi Moravou a Sliezskom. Ochranári prírody označujú tento výskyt za nie úplne bežný. „V oboch prípadoch sa jedná o zhruba trojročných samcov. Sú si dosť podobní, takže najprv sme si mysleli, že by mohlo ísť o jedno zviera,“ prezradila pre české média Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Losy vzbudili svojim výskytom poriadny rozruch. Určiť presnú trasu, kade sa prvý los pohyboval, sa podarilo vďaka šesťdesiatim ľuďom, ktorí ho videli. „Zistilo sa aj to, že ďalší losí samec sa nečakane nachádza taktiež v oblasti medzi Opavou a Ostravou,“ informovala Šůlová.

Foto: Aleš Žídek

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala výzvu, na základe ktorej sa ľudia ozvali. Členovia agentúry sa tešia, že mnoho ľudí túto prosbu vypočulo a zareagovalo. „Vďaka ním vieme, že jeden z losov putoval z Liberca k Prahe, potom sa otočil smerom na východ a ekoduktom prekonal diaľnicu D11. Nejakú dobu mu trvalo, než sa dostal cez diaľnicu D35, obišiel Olomouc a teraz sa pohybuje v lesnatej oblasti medzi obcami Dolany a Radíkov. Druhý sa nachádza neďaleko Opavy,“ opísal strastiplnú cestu a momentálnu polohu losov Václav Hlaváč z Agentury.

Foto: Aleš Žídek

Obe zvieratá sa počas svojej cesty ocitli aj v osídlených oblastiach, čo znamená, že stratili plachosť a neprekážajú im frekventované miesta. Hlaváč vyzval ľudí aj vodičov k opatrnosti. Los v situácii, kedy sa cíti ohrozený totiž môže človeka napadnúť. „V posledných desaťročiach losy väčšinou migrovali z Poľska na juhozápad, smer týchto sledovaných zvierat je úplne iný. V súčasnej krajine je pre ne totiž kvôli prekážkam v podobne diaľnic, plotov a miest obtiažne dodržať pôvodnú trasu,“ dodal.

Los európsky patrí medzi najväčšie európske cicavce. Človek tento druh v strednej Európe vyhubil. Počas 20. storočia sa na územie Česka opäť začal šíriť z Poľska. Tieto cicavce sú ohrozené najmä pytliactvom, ale aj budovaním rôznych bariér.

 

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…