Mária Demitrová: Ľudia v dnešnej dobe problémy zjednodušujú, dôležité však je si to vedieť aj odplakať
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Mária Demitrová: Ľudia v dnešnej dobe problémy zjednodušujú, dôležité však je si to vedieť aj odplakať

Prežila najťažšie chvíle svojho života, keď jej milovaný manžel tragicky zahynul pri páde lietadla. Krehká žena a matka sa aj napriek veľkej bolesti musela opäť postaviť na nohy. Jej sila inšpirovala mnohé ženy, ktoré postretol podobný osud.

— Foto: Koláž DN/TASR - Pavel Neubauer, TASR - Radovan Stoklasa

Dátum 7. september 2011 sa pre Máriu Demitrovú a jej dve deti navždy zmenil. Milovaný otecko a manžel ich navždy opustil. Tragická smrť Pavla Demitru zasiahla rodinu už navždy. Ako sa vyrovnať s bolestivou stratou si nevie predstaviť nikto, kto sa v podobnej situácii neocitol. Mária je silná žena, ktorá sa dnes usmieva a pomáha iným. K bolestivej životnej situácii sa rozhodla nevracať.

Majka je dnes pevnou súčasťou občianskeho združenia Kolobeh života. Ešte pred dvomi rokmi si však ani len nevedela predstaviť, že sa má stretnúť s detičkami, ktoré prišli o jedného alebo oboch rodičov. Teraz je všetko iné a Kolobeh života jej prirástol k srdcu. Ako sama prezradila pre portál dalito.sk, tento rok sa rozhodla aj so svojou dcérkou Zarou absolvovať tábor pre siroty. „Z vyzbieraných peňazí sa snažíme odbremeniť rodiny, zaplatíme pobyt za ne a deti sú v skupine, kde všetci vedia, že prišli minimálne o jedného rodiča,“ vysvetlila Majka.

Strach pominul

Bála sa a veľmi. Pomáhať dokázala iba zo zákulisia. Teraz atmosférou združenia žije. Pozerala sa a počúvala príbehy detičiek, z ktorých jej išlo roztrhnúť srdce. S obdivom však sledovala aj to, ako to tie deti všetko zvládajú. „Tie deti ma nabíjali energiou. Pozorovať ich, ako smútia ako dospelí, ale popritom vedia žiť! My dospelí, akoby sme sa zasekli, no decká majú ten dar, že aj keď smútia, pomedzi ten plač sa vedia aj zasmiať, lebo život jednoducho naďalej prúdi,“ opisovala svoje pocity a postrehy dnes silná žena.

Trvalo to nejakú dobu, no pochopila, že žiť zo dňa na deň nie je správne. „Život ide ďalej a jednoducho som pochopila, že musím plánovať, aby som sa mala čoho zachytiť.“ Nepopiera však, že aj obdobie chaosu, ktorým žila, bolo pre ňu liečivé. Medzičasom sa z nej stala študentka, je matkou na plný úväzok a začala pracovať v škole ako asistentka školskej psychologičky. Dokončila druhú rozprávkovú knihu, ktorá dlhú dobu ležala v zásuvke. Majkine kroky smerujú správnou a naplňujúcou cestou.

Študentka psychológie

Mária Demitrová je dnes študentkou druhého ročníka psychológie. Práve k nej mala blízko ešte pred pôrodom svojho syna Lucasa, keď ju študovala v Amerike. Nevie ani sama povedať, čo ju prinútilo vrátiť sa k štúdiu, jednoducho chcela robiť niečo zmysluplné. Priznala, že ju možno ovplyvnila tragédia, ktorá rodinu postretla. Potrebovala jednoducho uzavrieť etapu. „Chodila som aj na terapie a zistila som, že človek má veľký potenciál v sebe niečo objaviť aj v stave, keď si myslí, že horšie to byť už nemôže. Keď ste na úplnom dne úplného dna, sú techniky, ktoré naozaj fungujú, aj keď nie všetky. Lebo na trhu je už toho naozaj veľa a priznám sa, že sa mi to nepáči.“

Plač lieči

Rady o pozitívnom myslení Majka neuznáva. Myslí si totiž, že keď človek cíti potrebu plakať, má plakať. Smútok tiež potrebuje svoj čas a vtedy podľa jej názoru ide pozitívne myslenie bokom. Netreba však plakať dlho. „Mám pocit, že dnes sa ľudia snažia problémy bagatelizovať v duchu: to zvládnem, musím sa postaviť na nohy, musím! Áno v nejakej fáze je pekné si to povedať, tomu však predchádza veľmi dôležitá fáza, odplakať si to.“ Majka sa netají svojím pocitom, že dnes ľudia nevnímajú nikoho a nič, len sa snažia za každú cenu tváriť pozitívne.

Majka sa nevníma ako osoba, ktorá by niečo veľké dosiahla. Ľudia a najmä ženy, pre ktoré sa stala vzorom, si pravdepodobne myslia niečo iné. Nezabúda na pokoru a teší ju, že ľudí jej príbeh a sila, ktorú v sebe nosí, dokáže motivovať. V bežnom živote si však neuvedomuje svoje vlastné pokroky a zmenu. „Ak môžem inšpirovať svojím životom čo len jedného človeka, tak potom je to skvelé. No opakujem, nepovažujem sa za niekoho dôležitého, veď som sa starala len o Paľka a naše deti a teraz sa iba snažím prežiť a žiť,“ zdôraznila.

Nový chlap po Máriinom boku

Tejto otázke sa nevyhýba, no nič sa u nej nemení. Má toho v živote priveľa a sústredí sa na svoje vytýčené ciele a milované deti Zaru a Lucasa. Myšlienka o novom mužovi v jej živote teda zostáva mimo hry.

Smrť Paľa Demitru zasiahla celé Slovensko

Osudný deň zasiahol aj všetkých fanúšikov, ktorí Paľa Demitru obdivovali a vážili si ho. Mária sa s tým dodnes nedokáže stotožniť a je pre ňu až neuveriteľné, ako sa to dotklo aj úplne neznámych ľudí. „Ak sa Paľo na to pozerá zhora, tak určite krúti hlavou, že čo to spôsobil! Vždy sa cítil ako normálny človek, nikdy o sebe neuvažoval ako o nejakom nadčloveku. Takže to, že na neho ľudia nezabúdajú a že im chýba, by ho veľmi prekvapilo.“

Na manžela a otca nikdy nezabudnú

Bol to milujúci manžel a otec. Ako Majka priznala, Paľo je ich minulosťou a navždy bude aj prítomnosťou. Vdova po Paľovi Demitrovi má pocit, že novinárom povedala už všetko. „Už by som chcela prehodiť list. Nechať Paľka odpočívať v pokoji a nechať aj náš život plynúť,“ uzavrela Mária Demitrová. 

Viac o tom, ako v súčasnosti žije Mária Demitrová, sa môžete dočítať na portále Dalito.sk

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…