Dobré noviny
Prvýkrát v histórii MS dostal cenu pre hráča zápasu tréner
SITA
SITA

Prvýkrát v histórii MS dostal cenu pre hráča zápasu tréner

Dáni ocenili prínos trénera Pera Bäckmana pre ich hokej.

ŠTOKHOLM 15. mája - Švédsky tréner Per Bäckman zažil v utorok večer v štokholmskej hale Globen po záverečnom zápase základnej skupiny hokejových MS nezabudnuteľnú rozlúčku s dánskou reprezentáciou.

Šesťdesiatdvaročný kouč viedol Dánov od roku 2008 a dosiahol s nimi na svetovom šampionáte 2010 v Kolíne nad Rýnom aj najväčší úspech - postup do štvrťfinále.

Po utorkovom súboji so Švédskom ho vyhlásili za najlepšieho dánskeho hráča zápasu. V 77-ročnej histórii majstrovstiev sveta sa ešte nestalo, aby sa najlepším hráčom stal tréner. Prezident Dánskeho hokejového zväzu Henrik Bach Nielsen však vybavil výnimku u šéfa svetového hokeja Reného Fasela.

Prekvapeného Bäckmana priviedli zo striedačky asistenti kapitána Stefan Lassen a Morten Madsen na protiľahlú stranu hracej plochy, kde už čakali Bach Nielsen a líder dánskej reprezentácie Morten Green.

"Je to jedna z najkrajších chvíľ môjho života. Bol som ohromený," povedal podľa politiken.dk Per Bäckman. Trénerovi tlieskalo vyše 11-tisíc divákov v hale Globen, ocenili ho i hráči oboch tímov.

"Všetci mi hovorili, že to je nie je možné, aby sa tréner stal najlepším hráčom. Vysvetlil som všetko Renému Faselovi a ten to pochopil. Bolo to pre nás dôležité, lúčili sme s mužom, ktorý pre nás mnoho urobil. Nemôžeme mu poriadne poďakovať za jeho prínos. Je Švéd, súboj sa hral v Globene, jednoducho sme to museli urobiť," vysvetlil pre politiken.dk Henrik Bach Nielsen.

Bäckman sa po zápase lúčil s hráčmi, s každým sa objal a prehodil pár slov. Napriek prehre vládla v šatni Dánov veľmi dobrá nálada. "Budete mi všetci chýbať. Vďaka za všetko. Dánsky hokej má veľkú budúcnosť a patrí do najlepšej svetovej osmičky, ak sú k dispozícii všetci jeho najlepší hráči," lúčil sa

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…