Dobré noviny
Konečne sú slobodní! Ostravská zoo vypustila svojich obyvateľov späť do voľnej prírody
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Konečne sú slobodní! Ostravská zoo vypustila svojich obyvateľov späť do voľnej prírody

— Foto: Zoo Ostrava

Jedna z českých zoologických záhrad opäť pomohla. Tri mláďatká ibisa skalného vypustili do voľnej prírody. Tento druh je zaradený medzi najohrozenejších vtákov sveta.

OSTRAVA 7. novembra – Ibis skalný sa vo veľkom v minulosti vyskytoval najmä v strednej a južnej Európe, severnej Afrike a na Strednom východe. Časom sa však tento druh zaradil medzi najohrozenejší. Táto situácia nastala v dôsledku straty jeho prirodzeného prostredia, ilegálneho lovu a podávaním otravných návnad. Na mnohých miestach tak bol ibis skalný úplne vyhubený. Ďalšia nástraha nastala koncom 20. storočia. V tom období sa začali používať insekticídy a elektrické vedenia.

Foto: Zoo Ostrava

Dnes sa vo voľnej prírode vyskytuje približne 500 až 600 týchto jedincov. V Červenom zozname je evidovaný v kategórii kriticky ohrozený. Až 95 percent jedincov tohto druhu žije v národnom parku v Maroku, asi sto vtákov žije v Turecku a iba päť jedincov žilo v Sýrii, no žiaľ existuje veľká pravdepodobnosť, že sú vyhubení.

Návrat do Álp a Španielska

V roku 2014 bolo v Maroku odhadom 524 vtákov. Podarilo sa tu rozmnožiť 115 párom, ktoré odchovali 192 mláďat. V Európskych zoologických záhradách chovajú dokopy približne 1200 jedincov. V roku 1998 sa začal chov ibisa skalného riadiť Európskym záchovným programom. Snahou tejto organizácie je záchrana ibisov a ich návrat do európskych zemí. Ide o jedincov odchovaných v ľudskej starostlivosti. Vďaka tomuto programu sa ibis opäť vyskytuje v Alpách a v Španielsku.

Foto: Zoo Ostrava

Pomoc ohrozenému druhu

Ostravská zoologická sa tiež zapojila do tohto krásneho projektu, ktorý má na starosť odbor životného prostredia andalúzskej regionálnej vlády. Od leta 2004 do leta 2009 sa podarilo v rámci španielskeho projektu vypustiť do voľnej prírody až 190 ibisov skalných. Úmrtnosť vypustených mláďat je síce vysoká, no aj napriek tomu sa v Andalúzii vytvoril v roku 2008 prví hniezdny pár. V roku 2014 narástol počet týchto párov na 25.

Ostravská zoo poslala do volnej prírody stovky zvierat

Tri mláďatká narodené 10 mája 2017 v Ostrave boli v pondelok vydané na cestu do južného Španielska. „Všetky sú potomkovia jedného páru z našej kolónie, ktorú tvoria štyri páry. Zoo Ostrava chová ibisov skalných od roku 2008 a od tej doby je zapojená do Európskeho záchovného programu,“ prezradila pre novinky.cz zoologička Adéla Obračajová. Tejto zoologickej sa podarilo odchovať už 22 mláďat.

Foto: Zoo Ostrava

Z ostravskej zoo však do voľnej prírody neputovali iba mláďatá ibisa skalného. Jedincov odchovaných v ľudskej starostlivosti už poslali do prírody viac ako 500. Tieto aktivity slúžia a napĺňajú jeden z hlavných cieľov moderných zoo. Prispievať k zachovaniu biologickej rozmanitosti a zároveň sa snažia napraviť škody v prírode spôsobené ľudským konaním. 

Už ste čítali?