V stredu sa začne filmový festival v Cannes
SITA
SITA

V stredu sa začne filmový festival v Cannes

O Zlatú palmu bude na 66. ročníku prestížneho podujatia bojovať 20 snímok. Festival potrvá od 15. do 26. mája.

BRATISLAVA 14. mája - Vo francúzskom Cannes v stredu odštartuje 66. ročník svetoznámeho medzinárodného filmového festivalu.

Ako otvárací film na Francúzskej riviére uvedú adaptáciu románu Veľký Gatsby (1925) Francisa Scotta Fitzgeralda. Napriek tomu, že v Cannes je zvykom začínať veľkolepou svetovou premiérou, snímka v réžii Baza Luhrmanna už tú svoju absolvovala 1. mája v New Yorku a od piatka 10. mája je aj v bežnej kinodistribúcii v severoamerických kinách. Slovenské kiná budú film premietať od 16. mája.

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka si zatiaľ vyslúžil pomerne zmiešané kritiky. Odohráva sa v 20. rokoch 20. storočia na východnom pobreží USA a zobrazuje romantickú a zároveň tragickú postavu - Jaya Gatsbyho (Leonardo DiCaprio). Rozprávačom príbehu je jeho priateľ Nick Carraway (Tobey Maguire).

Carey Mulligan si v snímke zahrala Gatsbyho lásku Daisy Buchanan, ktorej manžela stvárnil Joel Edgerton. Na projekcii v Cannes by sa mali zúčastniť aj legendárny bollywoodsky herec Amitabh Bachchan a americký rapper Jay-Z, ktorý sa postaral o hudbu pre film. Leonardo DiCaprio sa pritom na svetoznámu promenádu Croisette vráti po prvý raz od roku 2007, keď na Francúzskej riviére predstavil dokumentárny film 11. hodina.

Zoznam filmov v súťažnej sekcii MFF v Cannes:

Valeria Bruni Tedeschi - Un château en Italie

Joel a Ethan Coenovi - Inside Llewyn Davis

Arnaud Despallieres - Michael Kohlhaas

Arnaud Desplechin - Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)

Amat Escalante - Heli

Asghar Farhadi - The Past

James Gray - The Immigrant

Mahamat-Saleh Haroun - Grisgris

Zhang Ke Jia - Tian Zhu Ding (A Touch of Sin)

Hirokazu Koreeda - Soshite Chichi Ni Naru (Like Father, Like Son)

Abdellatif Kechiche - La Vie d’Adele

Takashi Miike - Wara No Tate (Shield of Straw)

Francois Ozon - Jeune et jolie

Alexander Payne - Nebraska

Roman Polanski - Venus in Fur

Steven Soderbergh - Behind the Candelabra

Paolo Sorrentino - The Great Beauty

Alex Van Warmerdam - Borgman

Nicholas Winding Refn - Only God Forgives

Jim Jarmusch - Only Lovers Left Alive O Zlatú palmu bude v Cannes bojovať 20 snímok.

Medzi ich tvorcami sú viacerí, ktorí už podujatie v minulosti navštívili, pričom nechýbajú ani držitelia Zlatej palmy, ako Steven Soderbergh, bratia Coenovci, či Roman Polański. Americkí tvorcovia majú v súťaži najpočetnejšie zastúpenie za uplynulých šesť rokov, keď stoja za piatimi z dvadsiatky snímok.

Pomerne veľký záujem vyvolala životopisná dráma Behind The Candelabra v réžii Stevena Soderbergha.

V súvislosti so snímkou o vzťahu slávneho klaviristu Liberaceho (Michael Douglas) s jeho spoločníkom, asistentom a šoférom Scottom Thorsonom (Matt Damon) sa totiž vyjadril, že by mohla byť jeho vôbec posledným filmom. Pozornosť priťahujú aj novinka bratov Coenovcov Inside Llewyn Davis, The Immigrant Jamesa Graya, upírsky film Jima Jarmuscha Only Lovers Left Alive a dráma Nebraska Alexandra Paynea.

Šesť zástupcov má v súťaži francúzska kinematografia, dve snímky sú z Japonska a po jednej majú v hre o Zlatú palmu Čína, Čad, Mexiko, Irán, Taliansko, Holandsko a Dánsko. Jedinou ženou v súťažnej sekcii je Valeria Bruni Tedeschi, ktorá príde predstaviť dramédiu Un château en Italie.

Moderátorkou bude Audrey Tautou

Hlavnú festivalovú porotu, ktorej predsedá americký režisér Steven Spielberg, budú tvoriť taiwansko-americký režisér Ang Lee, rakúsko-nemecký herec Christoph Waltz, austrálska herečka Nicole Kidman, škótska režisérka Lynne Ramsay, indická herečka Vidya Balan, rumunský režisér Cristian Mungiu, japonská režisérka Naomi Kawase a francúzsky herec Daniel Auteuil.

Tieto osobnosti rozhodnú o držiteľovi Zlatej palmy a ďalších cien. Porote krátkych filmov bude predsedať novozélandská scenáristka, režisérka a producentka Jane Campion a porotu sekcie Un Certain Regard, ktorú otvorí film Bling Ring Sofie Coppoly, povedie dánsky režisér Thomas Vinterberg. Novozélanďanka Jane Campion si na festivale prevezme aj cenu Carrosse d'Or za celoživotné dielo. Festival sa skončí trilerom Zulu odohrávajúcim sa v Juhoafrickej republike s Orlandom Bloomom a Forestom Whitakerom v hlavných úlohách.

Moderátorkou otváracieho i záverečného ceremoniálu bude francúzska herečka Audrey Tautou. Festival sa bude konať od 15. do 26. mája.

Slovensko sa v Cannes predstaví desiaty raz

Slovenská kinematografia sa v Cannes predstaví už desiaty raz vďaka spoločnému Pavilónu Slovenska a Českej republiky.

Ten slúži zahraničným záujemcom o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu svojej tvorby a činnosti a ako miesto stretnutí pre nadviazanie medzinárodnej spolupráce.

Veľkým úspechom je tento rok najmä účasť slovenského zástupcu v oficiálnom programe festivalu. Koprodukčný slovensko-český film Pandy režiséra Matúša Vizára sa totiž predstaví v oficiálnej súťaži študentských krátkych a stredometrážnych filmov Cinéfondation, ktorej hlavným zámerom je poukázať na tvorbu najmladšej generácie filmárov a upozorniť na perspektívne talenty.

Mira Fornay predstaví pripravované projekty

Už po šiesty raz sa Slovensko na Marché du Film zapojí do projektu Producers on the Move.

Našou zástupkyňou bude tento rok režisérka a producentka Mira Fornay, ktorá tam predstaví pripravované projekty Žaby bez jazyka, Dad´s Record, Cook, F**k, Kill. Súčasťou medzinárodného trhu budú aj ďalšie slovenské filmy.

Na trhu pre krátkometrážne filmy (Short Film Corner) budú okrem snímky Pandy premietať aj hraný film Teodora Kuhna Momo o tom, aké je dôležité mať otca, na trhu dokumentárnych filmov (Doc Corner) sa zasa predstavia celovečerné dokumenty Jara Vojteka Cigáni idú do volieb, debutový Nový život Adama Oľhu a pripravovaný film Zamatoví teroristi od Petra Kerekesa, Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka.

Svojho zástupcu bude mať Slovensko aj na aktuálnom ročníku celoročného medzinárodného scenáristického workshopu ScripTeast, zameraného na vývoj scenára dlhometrážneho hraného filmu. So scenárom svojho prvého celovečerného projektu Retro raj o stretnutí starého s novým na imitovanej „retro dovolenke“ z čias socialistického Československa sa na ňom zúčastní scenáristka Katarína Uhrová. Informácie pochádzajú z webstránky www.festival-cannes.fr, agentúr Reuters a AFP, z archívu agentúry SITA a od tlačovej tajomníčky SFÚ Simony Nôtovej.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…