Dobré noviny
Strana britského premiéra navrhla referendum o zotrvaní v EÚ
SITA
SITA

Strana britského premiéra navrhla referendum o zotrvaní v EÚ

Premiér Cameron sľúbil, že ak sa jeho Konzervatívnej strane podarí vyhrať voľby v roku 2015, vypíše referendum o zotrvaní v únii.

LONDÝN 14. mája - Britská Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona zverejnila v utorok návrh zákona, podľa ktorého bude vypísanie referenda o zotrvaní Británie v Európskej únii záväzné.

Strana tak urobila na nátlak svojich euroskeptických poslancov.

Cameron ešte koncom januára sľúbil, že ak sa jeho Konzervatívnej strane podarí vyhrať voľby v roku 2015, pokúsi sa vyrokovať nové podmienky členstva krajiny v EÚ a následne do konca roka 2017 vypíše referendum o zotrvaní v únii. Podľa návrhu zákona by mal byť tento jeho sľub záväzný.

Minister zahraničia William Hague, ktorý patrí medzi najvyššie postavených euroskeptikov, pripustil, že návrh nemá veľa šancí na úspech v Snemovni reprezentantov, keďže konzervatívci v nej nemajú väčšinu a ich koaliční partneri z Liberálnej strany, podobne ako Labouristická strana, sú za zotrvanie Británie v EÚ.

"Znamená to však, že Snemovňa reprezentantov bude o tejto našej politike rokovať a o návrhu bude hlasovať," vyhlásil Hague. Premiér Cameron už dlho čelí nátlaku svojich euroskeptických poslancov, aby zvážil vzťah Británie k únii.

Niektorí konzervatívni poslanci dokonca chcú, aby sa referendum o ďalšom členstve krajiny v EÚ konalo zároveň s voľbami v roku 2015. Takýto názor zastáva aj Nezávislá strana Veľkej Británie (UKIP) pod vedením kontroverzného Nigela Faraga , ktorá je za vystúpenie Británie z únie.

Za pokračujúce členstvo v EÚ by podľa posledných prieskumov hlasovala len tretina Britov a za vystúpenie je asi polovica. To, že Británia nijako neprofituje z členstva v EÚ, si myslí tretina obyvateľov. Cameron už stanovil niekoľko podmienok, na základe ktorých sa musí zmeniť fungovanie celého bloku. Podľa predsedu britskej vlády má jeho krajina ambíciu zachovať jednotný trh, no žiada reformy vnútri únie v záujme zvýšenia jej konkurencieschopnosti. Za ďalšie dva problémy 27-členného bloku označil dlhovú krízu a upadajúcu podporu verejnosti.

Už ste čítali?