Dobré noviny
Na Art Film Feste sa predstaví aj severská kinematografia
SITA
SITA

Na Art Film Feste sa predstaví aj severská kinematografia

Snímky z Nórska, Švédska, Dánska či Islandu premietnu na festivale Art Film Fest v sekcii Focus: Mental Nord.

BRATISLAVA 14. mája - Na 21. ročníku Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, bude mať zastúpenie aj severská kinematografia.

V sekcii Focus: Mental Nord premietnu najnovšie a najzaujímavejšie snímky z Nórska, Švédska, Dánska či Islandu.

"Severania sú od nás odlišní spôsobom myslenia, uzavretosťou či zvláštnosťou správania sa inak v spoločnosti a inak v súkromí. Väčšina filmov vo výbere bude reflektovať práve tieto odlišnosti. Myslím si, že slovenský divák má rád severské filmy, ich suchý, čierny humor, jedinečnú zasnenú atmosféru a chladné emocionálne vyznenie," uviedol zostavovateľ sekcie Daniel Vadocký.

Na Art Film Feste premietnu napríklad islandskú drámu Hlboko (2012) režiséra Baltasara Kormákura. Snímka rekonštruuje skutočné udalosti spred takmer 30 rokov, keď sa skupinka rybárov vydala na lov, čo sa im však stalo osudným. Jeden člen posádky však prežil napriek tomu, že bol niekoľko hodín vystavený teplotám, ktorým bežný človek podľahne počas niekoľkých minút. Stal sa tak národným hrdinom, ale aj nevysvetliteľným vedeckým fenoménom.

Inšpirované skutočnými udalosťami sú aj snímky Call Girl (2012) Mikaela Marcimaina a Hra (2011) Rubena Östlunda. Prvý menovaný sleduje príbeh dvoch neplnoletých dievčat vtiahnutých do obchodu s bielym mäsom, ktoré sa stávajú žiadanou komoditou dekadentných večierkov a kľúčom k veľkej afére zasahujúcej do najvyšších politických kruhov. Psychologická dráma Hra zas zobrazuje päticu detí čiernej pleti, ktoré používajú taktiku zastrašovania na rozvíjanie zvláštnej hry s tromi bielymi deťmi z vyššej sociálnej vrstvy.

Psychologická dráma o detských zlodejoch, rasizme, šikane a pôžitku z nadvlády sa pohybuje na pomedzí fikcie a dokumentu, pričom vytvára kulisu politicky provokatívneho filmu, ktorý je predovšetkým kritickou analýzou švédskej spoločnosti. V sekcii Focus: Mental Nord uvedú aj nórsku drámu Oslo, 31. august (2011) Joachima Triera o mladom Andersovi, ktorý bojuje s drogovou závislosťou. Zároveň sa tiež snaží znova zblížiť s ľuďmi, ktorí v minulosti sledovali, ako si ničí život. Agentúru SITA informovala PR manažérka Produkčného domu Forza Zuzana Čižmáriková.

Už ste čítali?