9-násobná majsterka sveta Lucia: Pri pretláčaní rukou sa nesedí, ako si mnohí myslia, ale stojí
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

9-násobná majsterka sveta Lucia: Pri pretláčaní rukou sa nesedí, ako si mnohí myslia, ale stojí

Stať sa vrcholovým športovcom je poriadna drina. Vie to každý, kto sa o to čo i len pokúsil. Slovenka Lucia sa roky venuje netypicky ženskému športu. Svoje úspechy si tvrdo vydrela, stala sa z nej svetová špička a vyslúžila si oslovenie legenda.

— Foto: Lenka Debnárová

Lucia Debnárová má 29 rokov a na svojom konte množstvo úspechov. Vrcholovo sa venuje nevšednému športu. Armwrestling sa stal jej dennodennou záležitosťou a neodmysliteľnou súčasťou. Ako to všetko za stolom funguje, spôsob prípravy a aj to, či si odkrojí čas aj na babské veci, nám viacnásobná majsterka porozprávala.

Foto: Lenka Debnárová

Lenka, na úvod nám prezraď, v čom vlastne spočíva Armwrestling?

Pre tých, ktorým je armwrestling stále veľkou neznámou, prezradím, že sa súťaží na špeciálnych stoloch. Pri pretláčaní sa nesedí, ako si mnohí myslia, ale stojí. Súťaží sa osobitne pravou aj ľavou rukou. Zápas rozhodujú dvaja rozhodcovia, jeden je hlavný, druhý postranný. Oni kontrolujú či sú pretekári vhodne postavení, či majú zápästia vyrovnané a či sú zápästia na strede stola. Rozhodca štartuje povelom Ready go! Ide o to pretlačiť súpera čo najrýchlejšie na svoju stranu stola.

Foto: Lenka Debnárová

Čo mladú a krásnu ženu inšpirovalo k takémuto športu?

K tomuto netradičnému športu ma priviedol môj otec. Bol to práve on, ktorý vo mne vzbudil vášeň k športu. Mala som okolo 15 rokov, keď som vyhrala stredoškolskú súťaž v pretláčaní – Silná ruka stredných škôl. O rok neskôr som začala navštevovať klub v mojom rodnom meste Senec. Členkou AWK Senec som dodnes. Otec vnímal armwrestling na slovenskej scéne už od jeho úplného začiatku. Myslím, že to boli roky 1992/93, kedy bola založená slovenská asociácia pretláčania rukou, na čele s vtedajším prezidentom Milanom Čaplom. V tom období bol najväčšou hviezdou terajší prezident nášho zväzu Ján Germánus, 14 – násobný majster sveta. Ešte dodnes má môj otec odložený takmer každý článok či rozhovor s Janom.

Koľko rokov sa armwrestlingu venuješ?

Venujem sa mu od svojich 15 rokov. Teraz mám 29, takže je to už pekne dlhá doba. Vrcholovo som sa mu však začala venovať po ukončení strednej školy, kedy som mala asi 20 rokov.

Foto: Lenka Debnárová

Ako prebiehajú tvoje tréningy a príprava na súťaže?

Tréningy sú rozdelené podľa súťažného obdobia. Všetkému predchádza silová príprava, ktorá sa potom blížiac k súťažnému obdobiu „pretaví“ do špeciálnych cvikov na pretláčanie.

Prezraď, aké cviky máš na mysli?

Sú to cviky zamerané na silu chrbta, rúk, bicepsov, zápästia a prstov. Najdôležitejšou časťou tréningov je však sparing na pretláčacom stolíku. Všetku natrénovanú silu musíte vedieť preniesť a použiť na stole. Ja trénujem v našom seneckom klube spolu s mojim otcom a chalanmi. Tam máme spoločný sparing, cibríme techniku a riešime detaily týkajúce sa zápasov.

Máš prispôsobenú tréningom aj stravu alebo sa môžeš stravovať podľa seba?

Presne určenú stravu nemám. Vo všeobecnosti platí, že športovci preferujú zdravé sacharidy, tuky a bielkoviny. Ja nie som nejaký extrémne veľký jedák, mám však slabosť na čokoládu. Zbožňujem pravú horúcu belgickú čokoládu! Nikdy som žiadnu diétu nedržala a myslím si, že keď je výdaj väčší ako príjem tak sa ľudia nemusia báť ani slaniny a ani sladkého.

Foto: Lenka Debnárová

Pamätáš si ešte na svoje prvé víťazstvo?

Moje prvé väčšie víťazstvo bolo, keď som vyhrala jedno z národných ligových kôl v Banskej Štiavnici – grand prix Salamander. Mala som vtedy 17 rokov a ako 55 kilová som súťažila v kategórii bez rozdielu hmotnosti. Bola to veľká výhra, vtedy ako dieťa-juniorka som vyhrala súťaž medzi dospelákmi, navyše s rozdielom triedy niekoľkých váhových kategórií. O rok na to som vyhrala svoje prvé juniorské majstrovstvá sveta v japonskom Tokiu. Odtiaľ som si odniesla dve zlaté medaile. To rozhodlo, že cesta športu, ktorou som sa vydala, bola správna.

Pochvál sa nám, aké úspech máš na svojom konte?

Na každých majstrovstvách Európy a sveta som bola úspešná. Mám množstvo medailí aj z iných turnajov, no najvýznamnejšie sú určite tieto: 9-násobná majsterka sveta, 8- násobná majsterka Európy, 23- násobná majsterka Slovenska, víťazka profesionálneho svetového pohára - Nemiroff world cup. Bola som viackrát ocenená premiérom Robertom Ficom, píše sa o mne aj v Oxfordskej encyklopédii známych osobností v slovenskej verzii, v roku 2015 som vyhrala oceňovanie najúspešnejších športovcov v neolympijských športoch. Bola to veľká výhra, pretože armwrestling vyhral po prvýkrát v takej nabitej konkurencii plnej kulturistov, bodybuilderov a iných nemenej úspešných športov. V mojom rodnom meste v Senci som od roku 2006 stále na pódiu ako najlepší športovec. V armwrestlingu som dosiahla úplne všetko. Zopakovala som to veľmi veľakrát. A je veľmi krásne, keď vám povedia, že ste napríklad žijúcou legendou tohto športu alebo Queen of the table (kráľovná stola).

Foto: Lenka Debnárová

Tvoje súperky majú určite pred tebou rešpekt. Pociťuješ podobné pocity pred súťažou?

Samozrejme. Rešpektujem každú jednu súperku. Som predsa profesionál a keby som tvrdila, že rešpekt dávam bokom, nebola by som ním. Rešpektovať sa navzájom je akási forma úcty. Myslím, že je to forma športovej vyzretosti. Za súťažným stolom môžete byť šťastný alebo naštvaný, je dôležité vedieť si uctiť súpera. Armwrestling je kontaktný šport, je plný napätia, adrenalínu a emócií. V tom je tá krása. Každý predsa nastupuje na zápas s cieľom vyhrať. Ja sama mám v deň súťaže v sebe veľký adrenalín. Za súťažným stolom to začína a tam to aj končí.

Porazila si už v pretláčaní aj nejakého muža? Určite sa nájdu takí hrdinovia, ktorí si chcú dokázať, že na nich nemáš.

Áno, občas sa mi veru stane, že porazím aj chlapa. Ľudia si často neuvedomujú, že športové pretláčanie je iné ako to, keď sa boria medzi sebou v rámci zábavy. Dokonca ma už aj poučovali, že používam iba techniku a je to nefér. Že stačí, keď akosi zarotujem zápästím a je vybavené. Nie je to tak. Armwrestler musí byť silný ale musí vedieť techniku v správny moment aj použiť. Jedno bez druhého by nefungovalo. Akoby som tým zápästím mohla zarotovať, keby som ho nemala dostatočne silné? Je však ťažké určiť pomer medzi silou a natrénovanou technikou. Všetko musí byť, respektíve malo by byť v rovnováhe.

Foto: Lenka Debnárová

Koľko Sloveniek sa okrem teba venuje tomuto športu?

Armwrestling na Slovensku sa postupne rozrastá. A čuduj sa svete, hlavne ten ženský! Naše juniorky nosia medaile z majstrovstiev Európy a sveta, takže do budúcna rozhodne nie som pesimistka, čo sa týka úspechov. Mám však trochu aj obavy, pretože ako sa vám môže dariť v juniorskom veku, tak sa nemusí dariť, keď prestúpite medzi seniorov. Seniorská kategória je od 21 rokov a je jedna z najťažších. Armwrestling nie je masový šport, vyžiť sa z neho nedá. A je ťažké skĺbiť vrcholový šport s bežným životom a prácou. Tu sa už ale bavíme o prioritách, vrcholový šport je vždy obeta. A je na každom z nás koľko do toho vložíme. Na moje úspechy výborne nadviazala juniorka Rebeka Martinkovičová, ktorá si z majstrovstiev sveta vybojovala tretie miesto. Kto ale nadviaže na ňu je otázne. Veľkým talentom je rodáčka zo Zaškova, Barbora Bajčiová. Má len 15 rokov a už je aktuálna juniorská majsterka Európy aj sveta. Uvidíme ako veľmi ju armwrestling pohltí.

Voľný deň? Poznáš tento výraz? Ako vyzerá takýto deň u teba?

Milujem voľné dni. Vtedy si zvyknem dlhšie pospať, čítam rada psychologické knihy a samozrejme si voľný deň neviem predstaviť bez priateľa. Trávim s ním veľa času, radi si vychutnávame jedlá v našich obľúbených reštauráciách, alebo niekedy nerobíme vôbec nič. Mám rada tiež prechádzky s obľúbenou hudbou, a tiež mám rada aj svoju samotu. Je fajn byť občas sama.

Foto: Lenka Debnárová


A na záver. Ako je to s tebou a bežnými ženskými vecami, ako sú návšteva kaderníctva, kozmetiky, manikúra či nákupy? Máš na takéto niečo čas?

Ako každá žena, aj ja sa rada nechávam občas hýčkať. Napríklad dlhé nechty na pretekoch v pretláčaní mať nemôžete. Nechty musia byť ostrihané, nalakované byť môžu. Nákupy mám rada, ale veľmi sa po nákupných centrách neprechádzam. Vždy tam idem účelovo, viem presne čo chcem kúpiť. Ale už dlhšie ma láka New York. Už viac krát sme s priateľom nadhadzovali tému shopping výletu v tomto veľkom "jablku". Predsa len, je to iná dimenzia nakupovania. New York je plný miestnych návrhárov, ktorý sa chcú presadiť na trhu. Minule som si vyhliadla na internete nekresťansky drahé lodičky, presne také aké mala Carrie v seriály Sex v meste. Počas Black Fridays stáli neuveriteľných 120 dolárov. Je to presne tak, že v Európe pozeráte po výkladoch, v Amerike nakupujete.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…