Ako sa čo najúčinnejšie zbaviť zlozvyku fajčenia?
Dobré noviny
Dobré noviny

Ako sa čo najúčinnejšie zbaviť zlozvyku fajčenia?

Každý deň zo všetkých strán počúvame o tom, aké dôležité je žiť zdravým životným štýlom. Chcete byť zdravší, mať viac energie alebo zhodiť nejaké kilá? Namiesto obľúbeného skladania Puzzle, skúste športovať, namiesto pravidelného cestovania do práce autom zvoľte prechádzku, nesoľte, nejedzte vysmážané jedlá a samozrejme, nefajčite.

Nabádanie k zdravšiemu spôsobu života naozaj nemá konca kraja. Áno, má to svoju logiku. Každý z nás predsa túži byť plný života a vitality do čo najvyššieho veku. Má to však jeden háčik. Zbaviť sa nie celkom zdravých nerestí je pre mnohých z nás veľmi ťažké, dokonca až nemožné. Poznáte ten pocit, keď neviete odolať rozvoniavajúcemu čerstvému rezňu alebo lahodnému čokoládovému pokušeniu?

Pravdepodobne si pomyslíte, že sme predsa iba ľudia a každý občas zhreší. Túžba po niečom nezdravom je častokrát naozaj omnoho silnejšia, ako výčitky svedomia, ktoré obyčajne nasledujú. Tento pocit obzvlášť dobre poznajú fajčiari bojujúci so svojím nepríjemným a zdraviu škodlivým zlozvykom.

Po opakovaných neúspešných pokusoch prestať fajčiť sa často vzdávajú akejkoľvek nádeje, že je to vôbec možné. Všetci predsa veľmi dobre vieme, že okrem fyzickej závislosti je často omnoho podstatnejšia a vytrvalejšia závislosť psychická. Táto môže byť u dlhoročných fajčiarov taká silná, že napriek nepriaznivým účinkom fajčenia na ich zdravie nie sú schopní so svojim návykom úspešne bojovať.

Moderná doba priniesla pre fajčiarov viaceré možnosti pomoci so závislosťou od tabakových výrobkov. Nikotínové žuvačky, nikotínové náplasti a najnovšie aj ošiaľ zvaný e-cigareta. Práve posledná zmienená položka sa v boji proti závislosti stáva čoraz populárnejšou. Okrem toho, že neobsahuje množstvá škodlivých splodín, ktoré sa pri fajčení uvoľňujú do organizmu, poskytuje možnosť ponechať si zlozvyk fajčenia. Pocit vdychovania cigarety je často pre fajčiarov každodenným rituálom, ktorý nemôžu nahradiť žiadne žuvačky ani nikotínové náplasti.

Elektronická cigareta predstavuje revolučnú alternatívu v boji proti závislosti od tabakových výrobkov. Svedčia o tom aj mnohé výpovede spokojných užívateľov, pre ktorých bola táto moderná pomôcka prechodom medzi rozvinutou závislosťou a úplným abstinovaním od cigariet. Ak aj vás trápi problém s fajčením, neváhajte a vyskúšajte sami. Ide predsa o to najcennejšie, čo máte. O vaše zdravie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…