Rakovina mi zobrala vlasy aj prsník, moje topánky jej ale nedám: Obula si lodičky a hrdo vykročila na ďalšiu dávku chemoterapie
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Rakovina mi zobrala vlasy aj prsník, moje topánky jej ale nedám: Obula si lodičky a hrdo vykročila na ďalšiu dávku chemoterapie

Diagnóza rakovina. Nikto nechce z úst lekárov počuť toto slovíčko. Strašiak, ktorému čelí mnoho ľudí na svete je žiaľ dennodennou realitou. Každý sa s liečbou a ochorením vysporadúva inak. Štyri ženy prezradili, čo im pomohlo v najhorších chvíľach.

Ilustračná foto. — Foto: reprofoto Health.com

Vysporiadať sa s rakovinou je naozaj ťažké. Rozprávať by o tom vedeli ľudia, ktorých sa priamo toto ochorenie týka. Pacienti čerpajú silu a podporu zo strany rodiny a priateľov. V niektorých prípadoch im však pomáha maličkosť, ktorú by si iní ani nevšimli. Dôkazom sú aj ženy, ktoré nabrali silu a o svojej chorobe a spomínaných drobnostiach porozprávali viac.

Nad vodou ju držal zásnubný prsteň od babičky

Andrea má dnes 46 rokov. Jej najväčšou a najlepšou kamarátkou bola jej babička, ktorá žiaľ podľahla zákernej rakovine pŕs. Andrea mala po tomto zážitku prirodzene strach z budúcnosti. Nastal však osudný deň a vo svojich 44 rokoch sa dozvedela zdrvujúci verdikt. Pri prehliadke u lekára a podstúpení ultrazvuku sa dozvedela, že má nádor. „Skoro som sa zrútila. Na všetky chemoterapie som nosila babičkin snubný prsteň. Mala som pocit, že je tam so mnou.“ Pre niekoho maličkosť, no pre Andreu absolútne maximum. Práve tento talizman jej pomohol všetko prekonať.

Bábika, ako veľká pomocníčka

April mala 48 rokov, keď jej lekári diagnostikovali rakovinu. Pred začiatkom liečby jej mamička darovala bábiku. April si uvedomila, že jej najbližšia osoba vedela, prečo takto koná. Počas chemoterapií sa jej emócie striedali ako na kolotoči. Bola frustrovaná a denne zažívala obrovské návaly hnevu. Bábika slúžila ako objekt, na ktorom si svoje emócie vybíjala. „Keď som bola frustrovaná, chytila som svoju bábiku a a udierala som ju toľkokrát koľko bolo treba.“ April si uvedomila, že aj napriek chorobe sa musí usmievať. Bábika jej pripomína, akú má skvelú mamu a že aj napriek ťažkej diagnóze sa musí zameriavať na šťastie. „Mama vedela, čo prichádza. Ona mi bábiku dala. Tá ma aj napriek tomu, že som ju mnohokrát udierala, dokázala rozosmiať.

Lodičiek sa nevzdala ani počas choroby

Topánky na podpätku dávali AnnMarie silu. Áno taká maličkosť, ktorá zdravého človeka ani len nenapadne. „Rakovina môže vziať veľa, ale nie moju iskru.“ Ani mastektómia a náročná liečba túto bojovníčku neobrala o jej milovanú obuv. Topánky totiž podľa nej tvoria výsledný outfit, či už idete na ples, svadbu alebo na akúkoľvek párty. Rovnako tak podľa AnnMarie potreboval nemocničný odev iskru. „Každý kto ma videl sa usmieval. Volali ma diva na podpätkoch a ja som s tým bola úplne v pohode.“ Ako priznala niekedy nemala silu si ich obuť a tak boli odložené pri posteli. Pohľad na ne jej pripomínal, že aj keď v tej chvíli nebola schopná si ich obuť, chce to určite znovu. Rakovina ju jednoducho o jej milované topánočky neobrala.

Myšlienka na tetovanie ju držala nad vodou

V máji 2013 mala Mary 51 rokov. V tom období bola aj ona vystavená svojej diagnóze, rakovine prsníka. Ako priznala, vždy ju fascinovali tetovania, no žiadne nemala. Sľúbila si, že keď prekoná chorobu, tak navštívi tetovacie štúdio a jedno si nechá spraviť. „V tej dobe som ani len netušila, ako veľmi mi to pomôže prekonať ťažké chvíle. Keď teraz cítim strach spojený s rakovinou prsníka, mám na ľavej ruke tetovanie, ktoré mi pomôže a k tomu ešte zhlboka dýcham.“ Mary si uvedomuje, že to môže vyznieť hlúpo, no pomáha jej to načerpať silu.

Okrem tetovania jej v najhorších časoch pomáhal aj náramok, ktorý dostala od dcéry jej dobre priateľky, ktorá podľahla rakovine prsníkov. Náramok na sebe nesie odkaz o tom, že choroba jej nevezme lásku, nádej, dôveru, priateľstvo ani spomienky. „Nosím náramok, keď potrebujem extra silu. Počas kontrol, ultrazvuku, či biopsii. Jednoducho pri všetkom, z čoho mám strach. Taktiež nosím náramok na počesť mojej priateľky,“ uzavrela Mary.  

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…