Potetovaný riaditeľ školy chodí do práce na skateboarde: Zo školského systému som frustrovaný, chcem tieto normy narušiť
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Potetovaný riaditeľ školy chodí do práce na skateboarde: Zo školského systému som frustrovaný, chcem tieto normy narušiť

Riaditeľ novozélandskej školy Hamish Brewer nie je to, na čo je väčšina z nás zvyknutá. Netypický muž na riadiacej pozícii nesúhlasí s dnešnou formou vzdelávania. Rozhodol sa preto pre zmenu, ktorá dosahuje výsledky.

Hamish Brewer — Foto: YouTube

AUCKLAND 22. apríla - Nový Zéland má nového hrdinu. Je ním 40-ročný riaditeľ základnej školy Hamish Brewer. Na prvý pohľad bežný riaditeľ sa od svojich kolegov líši svojím neobyčajným životom a postojmi. Po škole ho obyvatelia môžu stretnúť ako jazdí na skateboarde a svojou nekonvenčnosťou motivuje svojich študentov. Pred rokom za svoju inovatívnosť získal národné ocenenie. Okrem nezvyklého vedenia školy zmenil aj prístup k deťom.

Foto: YouTube

Hamish 5 rokov pôsobil na základnej škole Occoquan Elementary School ako učiteľ. V momente, ako prišla ponuka zasadnúť na riaditeľské kreslo uvedomil si, že ide o veľkú výzvu. V jeho novom pôsobisku sa až 40 percent detí učí po anglicky a viac ako 80 percent detí pochádza z ekonomicky znevýhodnených rodín. Aj napriek tomu to nevzdal a postavil sa k ponuke ako ozajstný chlap.

Profesionálny motivátor

Nevšedný riaditeľ pristupuje nielen k svojim žiakom, ale aj k ich rodičom ako motivátor. Hamish vidí v práci s deťmi obrovský zmysel. Práve to je jeho veľkou výhodou. Dobrá energia a nadšenie detí cítia pri každom kontakte s ním. Pravidelne im zdôrazňuje, že nie sú na svete preto, aby boli priemerom, ale aby boli úžasné. Vysvetľuje im aj to, že všetko toto môžu dokázať iba vtedy, keď budú ony chcieť.

Foto: YouTube

Ranné vítanie

Na začiatku dňa, keď deti prichádzajú do školy, stojí pred budovou a s každým sa víta. Jeho snahou je preniesť na deti svoje nadšenie a vysvetliť im, že ich deň bude úžasný. V závere svojej reči nikdy nezabudne podotknúť, že všetky deti miluje. Uvedomuje si, že osobný kontakt je nenahraditeľný. Nielen deti, ale aj ich rodičov rád objíme a učí ich, že zdraviť sa je veľmi dôležité.

Foto: YouTube

Riaditeľ priznáva, že dnešná doba je neporovnateľná s tou, na ktorú si on pamätá. Deti sú jednoducho iné a dospelí sa im musia prispôsobiť. „Som neskutočne frustrovaný z toho, kam sa vzdelávanie už dlhú dobu uberá. Mojou misiou je, aby som tieto normy narušil!“ vysvetlil. Jeho najdôležitejším bodom programu je, aby neopakoval chyby z minulosti, ktoré si všímal, keď bol on sám dieťaťom. „Táto komunita ma pozná, verí mi a ja ich nemôžem sklamať. Taká možnosť neexistuje,“ prezradil.

Foto: YouTube

Hamish má svoju predstavu a snaží sa ju aplikovať do fungovania školy. Po stenách školy sú namaľované grafity, aby deti mali pocit, že sú na tom najúžasnejšom mieste a s radosťou sa tam budú vracať. Tomuto trendu prispôsobil aj svoju kanceláriu. „Musíme tu byť pre každé dieťa, byť ich hlasom, ktorý nikdy nemali,“ myslí si.

Riaditeľ Hamish Brewer je veľkou inšpiráciou a mnohí riaditelia a učitelia by si mohli brať príklad. Predsa nejde o nič zložité. Potrebné je len sa priblížiť deťom, pochopiť ich a komunikovať s nimi.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…