Dobré noviny
Japonci 20 rokov budujú podzemné tunely priamo pod nohami nič netušiacich ľudí: Pripravujú sa na koniec sveta?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Japonci 20 rokov budujú podzemné tunely priamo pod nohami nič netušiacich ľudí: Pripravujú sa na koniec sveta?

Japonci vybudovali podzemný systém tunelov, ktorý im má pomôcť v čase núdze.
Japonci vybudovali podzemný systém tunelov, ktorý im má pomôcť v čase núdze. — Foto: reprofoto/nytimes

Pod hlavným mestom sa nachádza systém tunelov, ktorý je pred zrakmi obyvateľov šikovne ukrytý. Má však špeciálny význam.

TOKIO 28. októbra - Nie je to tak dávno, čo Ameriku zasiahli ničivé prírodné katastrofy, ktoré mnohých ľudí obrali o strechu nad hlavou. O to väčší obdiv vzbudzujú Japonci a ich zmysel pre preventívne opatrenia. Ukázalo sa, že sa nespoliehajú na náhodu a už viac ako 20 rokov usilovne pracujú na riešení, ktoré by ich malo zachrániť v prípade veľkých povodní.

Miesto ukryté pod nohami obyvateľov

Na severe Tokia už roky budujú miesto, pri ktorom by ste si možno na prvý pohľad povedali, že sa pozeráte na vstup do futuristického podzemného mesta ako zo sci-fi filmu alebo na obrovský podzemný chrám pripomínajúci antický Panteón. Vysoký strop a stĺpy siahajúce do ohromnej výšky však majú celkom iný zmysel.

Pod futbalovým ihriskom a skejtbordovým parkom je pred zrakmi obyvateľov ukrytý podzemný systém nádrží. Očakáva sa, že by v prípade núdze pomohol zachrániť mesto a jeho obyvateľov pred živelnou katastrofou.

Podzemný systém tunelov a vodných nádrží, Tokio.
Podzemný systém tunelov a vodných nádrží, Tokio. Foto: reprofoto/nytimes

Tento takzvaný „tunel na vypúšťanie vody“ vyzerá omnoho fascinujúcejšie, než by ktokoľvek čakal a ide o neuveriteľný odtokový systém. Vchod ku tomuto ohromujúcemu komplexu na okraji Tokia je však taký nenápadný, že ľudia okolo neho môžu prejsť aj desaťkrát a aj tak si ho mnohí nevšimnú. Keď by ste však vošli dnu, prešli by ste po schodoch, dostali by ste sa až k masívnej hale s vežami vyššími, ako päťposchodová budova. Občas sa dokonca ľudia môžu prísť na toto miesto pozrieť v rámci exkurzie.

Čo by sa dialo v prípade núdze?

Po naplnení nádrží a tunelov môžu inžinieri zapnúť „srdce systému“, čo je séria turbín poháňaných tryskovými motormi, ktoré sú schopné nadmernú vodu spôsobenú povodňami presunúť do neďalekej rieky Edo, informovala stanica CNN. Vďaka tomu by boli obyvatelia v bezpečí a mesto by povodne zvládlo bez ujmy.

Takto systém nádrží funguje.
Takto systém nádrží funguje. Foto: reprofoto/web-japan

Pripravení na klimatické zmeny

Obavy z povodní sú pritom v Japonsku na mieste. Tento pozoruhodný systém, ktorý budovali najmä v rokoch 1993 až 2006, by si však poradil aj so silnými dažďami, ktoré v Japonsku nie sú žiadnou výnimkou. Podľa odhadov japonskej meteorologickej agentúry za posledné tri desaťročia stúplo množstvo zrážok o 30% a je to jedna z krajín sveta, v ktorej je najvyššia vlhkosť vzduchu. Možno aj preto majú vo svojom jazyku hneď niekoľko desiatok slov, ktoré odkazujú na dážď.

Okrem toho, kvôli veľkej výstavbe mesto kleslo približne o štyri metre, takže po príchode dažďa má krajina väčšie problémy. V dobe, kedy celý svet poznačujú klimatické zmeny, tak môže byť ich vynález dobrou prípravou na prípadné problémy.

Už ste čítali?