Migranti na Slovensku sú často zmätení, pomôcť im môže nový portál
TASR
TASR

Migranti na Slovensku sú často zmätení, pomôcť im môže nový portál

Nadnárodný portál je financovaný z Dunajského transnárodného programu v sume 1,5 milióna eur. Web je v súčasnosti v betaverzii.

Printscreen z portálu Danube Compass. — Foto: Printscreen Danube Compass

Bratislava 26. októbra (TASR) - Na Slovensku žije takmer 93.000 legálnych migrantov. Mnohí majú problém integrovať sa v krajine, sťažujú sa na nedostatok informácií od štátu a sú zmätení. Nie je to iba tunajší problém, rovnaké pocity majú aj migranti v okolitých krajinách. Upozorňujú na to odborníci zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

Spolu s kolegami z dunajského regiónu sa preto rozhodli vytvoriť pre takýchto ľudí nadnárodný informačný portál Danube Compass (Dunajský kompas). Pomáhali aj mimovládne organizácie. Okrem Slovenska by ho mali spustiť aj v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Chorvátsku, Srbsku, Slovinsku, Česku a Bosne a Hercegovine.

"Migrantom, ale aj štátnym inštitúciám pomôže nájsť komplexné a prehľadné informácie na jednom mieste," povedala vo štvrtok na tlačovej konferencii Tatiana Podolinská, riaditeľka Etnologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Migranti budú môcť na webe nájsť informácie k zamestnaniu, pobytu v krajine, vzdelávaciemu systému či zdravotnej starostlivosti. "Dozvedia sa napríklad, na koho sa treba obrátiť v prípade diskriminácie na pracovisku, či ako si poriešiť zdravotné poistenie," vysvetlil Boris Divinský z Ústavu etnológie SAV.

Slovenský portál bude viacjazyčný. Okrem angličtiny budú informácie napísané aj v srbskom, ukrajinskom či vietnamskom jazyku. Na Slovensku je približne 52.000 legálnych migrantov z Európskej únie, okolo 40.000 je z tretích krajín. Najviac by sa tu mali zdržovať Ukrajinci a Srbi. Veľkú komunitu majú v SR i Vietnamci.

Nadnárodný portál je financovaný z Dunajského transnárodného programu v sume 1,5 milióna eur. Web je v súčasnosti v betaverzii, "muchy na ňom vychytávajú" v Nemecku, Rakúsku, Slovinsku či Chorvátsku.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…