Dobré noviny
Dodržujete počas jazdy bezpečnú vzdialenosť?
Inzercia
Inzercia

Dodržujete počas jazdy bezpečnú vzdialenosť?

Nedodržovanie bezpečnej vzdialenosti je častou príčinou vzniku dopravných nehôd. Viete ako ľahko zistiť, či máte dostatočnú vzdialenosť od vozidla pred vami?

Vzdialenosti medzi autami majú zásadný význam pre bezpečnosť cestnej premávky. Práve nedodržovanie bezpečnej vzdialenosti je častou príčinou vzniku dopravných nehôd, neraz aj veľmi vážnych. Ako sa dá jednoducho zistiť, či máme dostatočnú vzdialenosť od vozidla pred nami?

Prečo je bezpečná vzdialenosť dôležitá

K samotnej brzdnej dráhe, teda vzdialenosti potrebnej na úplné zastavenie vozidla, je nevyhnuteľné pripočítať ešte tzv. reakčnú dráhu. To je dráha, ktorú vozidlo prejde v priebehu doby, než vodič stihne zareagovať na nečakanú situáciu a začne brzdiť. Trvá to obvykle jednu sekundu. Asi ďalšiu sekundu trvá, než vozidlo celkom zastaví. Napríklad pri rýchlosti 50 km/h je dĺžka reakčnej dráhy 14 m, ale pri rýchlosti 80 km/h je to už 22 m.

Vďaka bezpečnej vzdialenosti medzi autami má vodič väčšiu šancu zareagovať a vozidlo zastaviť. Ak sa úplne sústredíte na jazdu, dokážete zareagovať rýchlo, ak ste však unavení, nevenujete sa naplno riadeniu alebo idete v noci, môže byť vaša reakčná doba dlhšia. Ovplyvňuje to aj celý rad ďalších faktorov ako napríklad vek alebo zdravotný stav vodiča, stav vozovky, stav pneumatík apod.

Máte oveľa väčšiu šancu vyhnúť sa nehode, keď budete mať dostatočnú vzdialenosť od ďalšieho vozidla.
Máte oveľa väčšiu šancu vyhnúť sa nehode, keď budete mať dostatočnú vzdialenosť od ďalšieho vozidla. Foto: Pixabay

Akú mať teda bezpečnú vzdialenosť?

Najčastejšie sa používa takzvané pravidlo 2 sekúnd. Pre meranie využite pevné body na ceste, ako sú stromy, pätníky alebo značky. Len čo vozidlo pred vami prejde okolo niekterého z týchto objektov, nesmiete ho dosiahnuť rýchlejšie ako za dve sekundy.

Pre lepšiu predstavu si prezrite tabuľku, v ktorej sú uvedené dráhy potrebné na zastavenie vozidla pri najčastejších rýchlostiach. Údaje sú platné pre suchú vozovku, na mokrej ceste je brzdná dráha dlhšia, na snehu alebo ľade sa zvyšuje až niekoľkokrát!

Dráha zastavenia vozidla na suchej ceste.
Dráha zastavenia vozidla na suchej ceste. Foto: adn

Aj ojazdené pneumatiky majú vplyv

Okrem rýchlej reakcie má ďalší zásadný vplyv aj vzorka dezénu na vašich pneumatikách. Môžete mať značkové pneumatiky, ale pravdepodobnosť, že nezabrzdíte dostatočne rýchlo, rastie s každým ojazdeným milimetrom.

Preto dbajte na to, aby ste mali na vozidle kvalitné pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu a pravidelne ich kontrolujte. Je to totiž jediná styčná plocha medzi autom a vozovkou a veľmi záleží na tom, v akom stave sú pneumatiky .

Nie je to nič ťažké

Ako vidíte, dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti nemusí byť nič ťažké. Stačí poznať jednoduché pravidlo, podľa ktorého dokážete určiť, či nemáte veľmi malú vzdialenosť od vozidla pred vami. A ak na ceste natrafíte na niekoho, kto sa na vás nebezpečne lepí, radšej ho pustite pred seba. Evidentne totiž ešte nepozná pravidlo dvoch sekúnd.

Už ste čítali?