Otec ho podnietil k výrobe stoličiek inšpirovaných slovenskou prírodou. Sú také geniálne, že ich oceňujú aj v zahraničí
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Otec ho podnietil k výrobe stoličiek inšpirovaných slovenskou prírodou. Sú také geniálne, že ich oceňujú aj v zahraničí

Mladému slovenskému študentovi Jánovi Forgáčovi sa podarilo zažiariť. Svoj talent a chuť posúvať sa vpred predviedol na na Národnej cene za študentský dizajn. Pri svojom výtvore sa inšpiroval krásami našej krajiny.

— Foto: Ján Forgáč

Ján Forgáč je mladý muž s veľkými ambíciami. Už od útleho detstva sa motal okolo svojho otca stolára. Dnes sa môže sám pýšiť so svojimi úspechmi. Vedel, že sa chce zapojiť do súťaže, kde by odprezentoval svoju prácu. Prvotne sa chcel zapojiť do súťaže Národná cena za dizajn (NCD) 2017, no nespĺňal potrebné podmienky. Na podnet svojej kamarátky sa prihlásil do súťaže Národná cena za študentský dizajn (NCSD). Rozhodnutie na poslednú chvíľu bolo správne a ambicióznemu študentovi sa podarilo zahviezdiť. Ján získal českú národnú cenu za študentský dizajn v kategórii Grand.

Na súťaži predstavil a ocenenie získal za ekologickú stoličku Seno, pri ktorej sa inšpiroval slovenskou hornatou krajinou. Stolička je určená iba na krátkodobé sedenie. Jej sedacia časť je vyrobená z biodegradovateľného a 100 % recyklovateľného materiálu. „Cieľom bolo navrhnúť minimalistický čistý tvar, ktorý bude funkčný, ale zároveň bude odkazovať na harmóniu človeka s prírodou,“ prezradil Ján. Nás zaujímalo viac, a tak sme sa pýtali.

Foto: Ján Forgáč

Tak na začiatok, si študent STU v Bratislave, ktorý ročník navštevuješ?

Študujem prvý ročník magisterského stupňa študijného programu Dizajn na fakulte Architektúry.

Prečo štúdium dizajnu ?

Otec je veľmi šikovný a skúsený stolár, pri ktorom som sa toho od mala veľa naučil. Bavilo ma kresliť a vyrábať všetko možné a nie len z dreva. Zo začiatku som mal doma povesť „kazisveta“. Chcel som vedieť, ako čo funguje, tak som všetko rozoberal a často sa stávalo, že som to nevedel zložiť do pôvodného stavu. Po základnej škole som sa rozhodol ísť na SOŠ drevársku vo Zvolene, kde som navštevoval odbor Dizajn nábytku a interiéru. Postupne som zistil, že ma baví navrhovať veci, ktoré majú väčšiu pridanú hodnotu. Po strednej škole som vyskúšal štúdium architektúry na ČVUT v Prahe. Vydržal som jeden semester, no nenašiel som sa v tom. Prihlásil som sa teda na štúdium produktového dizajnu na STU fakulte architektúry. Je to veľmi podobné štúdiu na strednej škole, no tu sa nerieši iba nábytok. Zameriavame sa na produkty z akýchkoľvek materiálov, čo ma veľmi baví.

Čo ťa inšpirovalo pri projekte ekologická stolička Seno?

Dlhodobejšie som premýšľal nad senom ako nad potenciálnym materiálom pri výrobe nábytku. Inšpiráciou mi teda bolo seno ako prírodný a ľahko dostupný materiál. No a pre samotný tvar bola inšpiráciou naša krásna hornatá krajina.

Foto: Ján Forgáč

Spomínal si, že stolička sa dá použiť len na krátkodobé sedenie. Prečo je to tak?

Nechcel som čalúnenie, aby som priznal materiál, z ktorého je sedacia časť vyrobená. Z toho vyplýva, že dlhodobé sedenie na takejto stoličke by z ergonomického hľadiska nebolo najvhodnejšie. Nevnímam to však ako negatívnu vlastnosť, skôr je len potrebné zvážiť miesto použitia, kde by tieto vlastnosti sedenia boli vnímané pozitívne.

Pomáhal ti niekto pri realizácii projektu Seno?

Mal som skvelú konzultantku a ešte stále mám, Mgr. art. Michaelu Lipkovú, ArtD, ktorá je veľmi dobrá konzultantka a vie pracovať so silnejšími stránkami študenta a pomáha mu ich rozvíjať. Taktiež môj otec mi veľmi pomohol pri finálnej výrobe prototypov stoličky.

Foto: Ján Forgáč

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Chceš rozvíjať tento projekt alebo máš v pláne niečo nové?

Aktuálne pracujem na úpravách stoličky pre výrobu. Bol by som rád pokiaľ by sa stoličke SENO darilo, aby k nej pribudli aj nejakí jej súrodenci. No v budúcnosti túžim mať na Orave vlastný dizajn ateliér, v ktorom by mohol pracovať tým odborníkov s rôznymi profesiami.

Prezraď nám svoje očakávania, ktoré si mal po prihlásení do súťaže? Kto všetko ťa podporoval?

V škole sa moja účasť stretla s pozitívnymi reakciami zo strany pedagógov aj spolužiakov. Na škole som získal letnú cenu Cheddar za najlepšiu vystavovanú prácu v kategórii dizajn. Seno som preto prihlasoval s nádejou, že by nejaké umiestnenie mohlo dosiahnuť. Myslím si, že každý kto sa do tej súťaže prihlásil, dúfal, že by práve ten jeho projekt mohol vyhrať. Veľkú radosť so mnou zdieľala celá rodina a hlavne moji rodičia.

Foto: Ján Forgáč

Nové výzvy, máš nejaké?

Momentálne dokončiť školu a popritom pracovať na ďalších menších projektoch, z ktorých jeden by bol práve výroba stoličky SENO.

V súťaži bolo prihlásených 256 autorov s 231 prácami z 12 univerzít a vysokých škôl a 16 stredných odborných škôl. Ján Forgáč je Slovák, na ktorého môžeme byť právom hrdí.

 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…