Dobré noviny
Má len 11 rokov a už mení svet k lepšiemu! Vynález tejto mladej vedkyne spoľahlivo a rýchlo odhalí kontaminovanú vodu
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Má len 11 rokov a už mení svet k lepšiemu! Vynález tejto mladej vedkyne spoľahlivo a rýchlo odhalí kontaminovanú vodu

Gitanjali so svojím vynálezom
Gitanjali so svojím vynálezom — Foto: Koláž DN/Twitter/3M a Andy King

Iba 11-ročné dievčatko prišlo s vynálezom, ktorý zmení svet. Najznámejšou americkou vedkyňou je siedmačka Gitanjali Rao z Colorada.

Denver 23. októbra -  Iba 11-ročné americké dievčatko Gitanjali Rao sa stalo víťazkou prestížnej vedeckej súťaže Discovery education. Súťaž každoročne organizuje aj u nás známa mediálna spoločnosť Discovery spolu s priemyselným gigantom 3M. Ako informuje Business Insider jej víťazným vynálezom, ktorý si získal porotu, bol senzor, ktorý dokáže spoľahlivo určiť prítomnosť olova vo vode. Výnimočný je jej objav najmä tým, že je oveľa presnejší ako všetky doteraz používané tradičné metódy a techniky merania olova.

Kontaminovaná voda je problémom pre 18 miliónov amerických domácností

“Nápad vo mne skrsol, keď som videla mojich rodičov, ako testovali vodu na prítomnosť olova. Napadlo mi, že toto nie je spoľahlivý proces a musím urobiť niečo, aby som to zmenila,“ vyjadrila sa siedmačka Gitanjali pre Business Insider. Voda kontaminovaná olovom je problémom pre viac ako 5300 systémov vodovodného potrubia v USA, pričom až 18 miliónov Američanov žije v domácnostiach, ktoré nemajú vodovodné potrubia v poriadku a sú v rozpore s legislatívou. 

Gitanjali Rao prezentuje svoj vynález.
Gitanjali Rao prezentuje svoj vynález. Foto: Twitter/USAmbIndia

Prepojenie aj so smartfónmi

Zvyčajne ľudia na identifikáciu olova vo vode v USA používajú buď pásiky na testovanie olova, ktoré sú rýchle ale nespoľahlivé, alebo posielajú vzorky vody do EPA (Enviromental Proteciton Agency). Na výsledky analýzy si však musia počkať. Gitanjali Rao teda chcela vytvoriť efektívnejšiu a jednoduchšiu alternatívu

Počas uplynulého leta Rao spolupracovala s vedcami zo spoločnosti 3M na tvorbe jej vynálezu. Jej nová metóda merania olova dostala príznačné meno Tethys podľa gréckej bohyne vody. Senzor Tethys využíva na odhalenie prítomnosti olova vo vode uhlíkové nanotrubičky, ktoré Rao spolu s vedcami prispôsobila špeciálne na to, aby dokázali spoľahlivo a pomerne rýchlo detekovať práve olovo. Prednosťou senzoru Tethys je aj jeho prepojenie na smartfóny. Na mobilnom telefóne tak ľudia uvidia, do akej miery je ich voda kontaminovaná. 

Senzor Tethys
Senzor Tethys Foto: Andy King/Discovery Education 3M Young Scientist Challenge

Odmenou pre mladú vedkyňu nebolo iba uznanie a vedomie, že svojím snezorom pomôže miliónom Američanov. Ocenením pre ňu bolo aj 25-tisíc amerických dolárov, ktoré sú určené pre víťaza súťaže. Rao dúfa, že jej senzor Tethys sa časom dostane aj na pulty obchodov a obchodných reťazcov, a tak budú mať ľudia konečne k dispozícii skutočne spoľahlivú metódu, ako zistiť, či je ich voda kontaminovaná. 

 

 

Už ste čítali?