Dobré noviny
Hudobník Jason Mraz oslavuje 35. narodeniny
SITA
SITA

Hudobník Jason Mraz oslavuje 35. narodeniny

Držiteľ dvoch cien Grammy sa narodil 23. júna 1977 v Mechanicsville v americkom štáte Virgínia.

BRATISLAVA 23. júna - Americký spevák a skladateľ Jason Mraz debutoval v roku 2002 albumom Waiting for My Rocket to Come, no komerčný úspech dosiahol až s nasledujúcou nahrávkou Mr. A-Z (2005).

Dosiaľ najväčší úspech mu však priniesol tretí štúdiový album We Sing. We Dance. We Steal Things (2008) so singlami I'm Yours, Make It Mine a Lucky. V júni 2009 mu zástupcovia Siene slávy autorov piesní udelili Hal David Starlight Award pre najsľubnejší mladý talent. Na svojom konte má aj dve ceny Grammy. Jeho tvorba je ovplyvnená reggae, popom, rockom, folkom, džezom a hip-hopom.

Jason Mraz sa narodil 23. júna 1977 v Mechanicsville v štáte Virgínia, kde aj vyrástol. Jeho starý otec sa do USA presťahoval v roku 1915 z Českej republiky.

Hudobné začiatky a debutový album

Po skončení strednej školy Mraz odišiel do New Yorku, kde krátky čas študoval hudobné divadlo na Americkej hudobno-dramatickej akadémii (The American Musical and Dramatic Academy). Svoje schopnosti si zlepšoval hraním v newyorských uliciach, no rozhodol sa, že by sa mu lepšie pracovalo v príjemnejšom podnebí a tak sa presťahoval do San Diega.

Z tamojších plážových pódií sa čoskoro dostal do obľúbeného miestneho podniku Java Joe’s. Práve tam spoznal perkusionistu a vokalistu Tocu Riveru, s ktorým dodnes spolupracuje. Pozornosť nahrávacích spoločností pritiahol albumom Jason Mraz Live & Acoustic 2001.

V roku 2002 vydal svoj debutový album vo veľkom vydavateľstve. Pomerne úspešnú nahrávku Waiting for My Rocket to Come, ktorá sa dostala na 55. priečku rebríčku Billboard 200, predstavil pilotný singel The Remedy (I Won\'t Worry) - Mrazova prvá pieseň v prvej dvadsiatke singlového rebríčka Billboard Hot 100 (dostala sa na 15. miesto).

Na albume s ním spolupracoval aj jeho kamarát a bývalý spolubývajúci Billy "Bushwalla" Galewood, ktorý je spoluautorom piesní Curbside Prophet a I\'ll Do Anything.

Mr. A-Z a nominácia na Grammy

V júli 2005 vyšiel Mrazov druhý album Mr. A-Z, ktorý debutoval na piatej priečke Billboard 200, a pochádza z neho úspešný singel Wordplay. V decembri album získal nomináciu na cenu Grammy v kategórii Najlepšia zvuková nahrávka, a jeho producent Steve Lillywhite bol nominovaný ako Producent roka. Na podporu albumu vyrazil Mraz na turné, ktoré odštartoval 12. septembra na San Diego Music Awards.

Spolu s ním vystupovali i Bushwalla a Tristan Prettyman, s ktorou napísal v roku 2002 duet Shy That Way. Mraz a Prettyman spolu chodili a neskôr sa zasnúbili, no v júni 2011 spevák v rozhovore pre Daily Beast prezradil, že svoje zasnúbenie zrušili.

V novembri 2005 vystúpil ako predskokan na piatich koncertoch legendárnych Rolling Stones. V decembri 2006 vyšiel live album Selections for Friends, ktorý však bol dostupný len na internete.

Nahrávka vznikla počas turné Songs for Friends a priniesla výber Jasonových obľúbených piesní z koncertov v Schubas Tavern a Villa Montalvo, ktoré odohral v júli 2006.

Rok 2007 začal predstavením singla The Beauty in Ugly pre seriál Škaredá Betty (2006 - 2010). Neskôr nahral aj pieseň v španielčine La Nueva Belleza.

Keď v roku 2007 zaspieval Chris Richardson v speváckej súťaži American Idol Mrazovu pieseň Geek in the Pink z albumu Mr. A-Z, pritiahol na ňu pozornosť hudobných fanúšikov a fanúšičiek, ktorí si ju začali sťahovať cez iTunes. V marci 2007 sa tak Geek in the Pink dostala na 22. priečku rebríčka U.S. iTunes Store.

Zaslúžený oddych

Po štyroch úspešných rokoch si podľa biografie na svojej oficiálnej webstránke povedal "Nie" - na rok žiadne koncerty, nahrávanie a práca.

"Povedal som si, že chcem ísť znovu do potravín. Chcem si sám prať. Chcem sa venovať svojej záhradke. Chcem sa starať o mačku," prezradil s tým, že počas tejto zaslúženej prestávky znovu objavil sám seba.

"Po niekoľkých mesiacoch som sa zobudil a začali zo mňa vychádzať skutočné piesne," spomína s tým, že tieto piesne ani neplánoval napísať, ale jednoducho odrážali ako sa cítil a akú mal náladu.

Podľa vlastných slov sa nechce stratiť na cestách a rád sa raz za pár týždňov vracia domov, kde "vystíska svoju mačku, operie si, poďakuje" a potom ide znovu na cesty.

Tretí album a megahit I'm Yours

Na treťom albume pracoval v Anglicku s producentom Martinom Terefem, známym spoluprácou s Coldplay a Jamesom Morrisonom. Album We Sing. We Dance. We Steal Things vyšiel 13. mája 2008.

Nahrávka debutovala na tretej priečke Billboard 200 a pilotný singel I\'m Yours sa stal v septembri 2008 jeho prvou piesňou v prvej desiatke Billboard Hot 100, keď sa vyšplhal na 6. miesto.

We Sing. We Dance. We Steal Things si vyslúžil tri nominácie na ceny Grammy - jednu v kategórii Najlepšia zvuková nahrávka a dve za pieseň I\'m Yours v kategóriách Pieseň roka a Najlepší mužský popový spevácky výkon.

O rok neskôr, na 52. ročníku udeľovania cien Grammy, získal dva zlaté gramofóniky za piesne Make It Mine (Najlepší mužský popový spevácky výkon) a dueto Lucky s Colbie Caillat (Najlepšia popová spevácka spolupráca).

V januári 2012 vyšiel dlho očakávaný pilotný singel I Won\'t Give Up z Mrazovho štvrtého albumu Love Is a Four Letter Word. Ešte pred vydaním celej štúdiovky, ktorá sa dostala na trh v polovici apríla, však 28. februára vyšlo EP Live Is A Four Letter World so štyrmi skladbami.

Aktivista, ochranca životného prostredia a vitarián

Jason Mraz aktívne podporuje viaceré charitatívne organizácie a projekty ako Save The Music Foundation, MusiCares, Free the Children, Life Rolls On, SPARC a Human Rights Campaign.

Je tiež zástancom práv lesieb, gejov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT).

Veľmi si zakladá na zdravom životnom štýle a rešpekte k životnému prostrediu. Stravuje sa preto prevažne ako vitarián. V Bonsalle, na severe okresu San Diego, vlastní avokádovú farmu.

Vo voľnom čase veľmi rád fotografuje na Polaroid. V októbri 2008 vydal knihu 50 polaroidových fotografií s názvom a thousand things (v preklade tisíc vecí, pozn. SITA).

Svojich fanúšikov a fanúšičky tiež často zásobuje momentkami z Instagramu.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, jasonmraz.com, www.myspace.com/jasonmraz, www.songwritershalloffame.org, www.facebook.com/JasonMraz.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…