Dobré noviny
Uši ste si celý život čistili nesprávne. Ak s tým neprestanete, môžete si ich poškodiť
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Uši ste si celý život čistili nesprávne. Ak s tým neprestanete, môžete si ich poškodiť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/prevention

Ako si čistiť uši správne? Možno je čas vrátiť sa ku spôsobu, ktorý používali ešte naše babičky.

Možno sa vám to nezdá a myslíte si, že čistenie uší nie je žiadna veda. Veľa ľudí však nemá ani poňatia o tom, že keď si pravidelne vkladá do svojho zvukovodu kozmetické vatové tyčinky, prináša to viac škody, ako osohu.

Naše babičky si čistili uši lepšie, ako my

Ako sa zdá, príroda opäť raz myslela na všetko. Ak ste totiž majiteľmi zdravého sluchového ústrojenstva, mali by ste vedieť, že má samočistiacu schopnosť. To však neznamená, že mu netreba trochu dopomôcť. Ide však o to, ako to urobíte.

Drobné chĺpky svojím pohybom dostávajú všetky nečistoty zo zvukovodu von. Prebytočný maz, čiastočky kože a iné nečistoty sa tak samy dostanú na miesto, z ktorého ich môžete poľahky odstrániť aj bez kozmetických tyčiniek. Nečistoty môžete zotrieť navlhčeným kozmetickým tampónom alebo vreckovkou, radí portál Novinky.

Okrem toho môžete skúsiť aj klasický spôsob, aký používali ešte naši starí rodičia, ktorí si nekupovali žiadne kozmetické vymoženosti. Okolo vlastného malíčka stačí dať papierovú vreckovkou a uši si vyčistíte tak, ako je potrebné. Má totiž presne tie správne rozmery, takže splní svoj účel a ani si pri tom neuškodíte.

Narušíte ochrannú bariéru

Ľudia sa väčšinou snažia za každú cenu precízne odstrániť ušný maz, netreba však zabúdať na to, že v ušiach má aj svoju funkciu. Slúži ako akási ochranná bariéra a jeho úlohou je zabraňovať baktériám a iným choroboplodným organizmom vniknúť do organizmu.

Veľa ľudí si čistí uši kozmetickými tyčinkami, robia však veľkú chybu.
Veľa ľudí si čistí uši kozmetickými tyčinkami, robia však veľkú chybu. Foto: Pixabay

Treba mať na pamäti aj to,že namiesto toho, aby ste ušný maz kozmetickými tyčinkami odstránili, môže sa stať presný opak. Ak ho nechtiac zatlačíte hlbšie, môže sa dostať do užšej časti zvukovodu, odkiaľ bude ťažké ho dostať preč a môžete si tým privodiť problémy ako hučanie v ušiach, zápaly alebo nevyrovnaný tlak v ušiach kvôli vzniku tzv. ušnej zátky.

Hlavne však treba brať na vedomie, že pri čistení uší by ste nikdy nemali zachádzať hlbšie, ako ku vstupu do zvukovodu. To vám zaručí, že si uši vyčistíte dostatočne a zároveň si nepoškodíte sluchové ústrojenstvo.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?