Vinári z celého sveta si zmerajú sily na súťaži v Bratislave
SITA
SITA

Vinári z celého sveta si zmerajú sily na súťaži v Bratislave

Do hlavného mesta Slovenska pricestovalo 305 renomovaných vinárov, aby sa zúčastnili na 20. ročníku prestížnej medzinárodnej vinárskej súťaže Concours Mondial de Bruxelles.

BRATISLAVA 10. mája – Bratislava sa dostala do centra pozornosti svetových vinárov.

Do hlavného mesta Slovenska pricestovalo 305 renomovaných someliérov, enológov a zahraničných novinárov píšucich o víne, aby sa zúčastnili na 20. ročníku prestížnej medzinárodnej vinárskej súťaže Concours Mondial de Bruxelles (CMB).

Ich hlavnou úlohou bude počas troch dní posúdiť a vyhodnotiť 8 168 vzoriek vín z celého sveta. "Som rád, že Concours Mondial de Bruxelles sa koná práve na Slovensku. Jedným z cieľov súťaže je prezentovať nové trendy v oblasti vinárstva a zaujímavé vinárske regióny. Na Slovensku sme našli jedno aj druhé," skonštatoval prezident súťaže Baudouin Havaux.

Počas súťaže budú degustátori postupovať podľa stobodového systému Medzinárodnej únie enológov pre hodnotenie vína. Jednotlivé kategórie sú vzhľad, vôňa a chuť a hodnotí sa v nich čírosť, kvalita, intenzita, jemnosť a perzistencia, teda stálosť jednotlivých vín.

Každých päť minút bude 250 vybraných a náležite zaškolených študentov otvárať, nalievať a roznášať nové vzorky. Fľaše budú zamaskované a každá bude mať špeciálny kód, na základe ktorého sa po vyhodnotení všetkých vzoriek identifikujú súťažné vína.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), ktorá je partnerom podujatia, sa súťaž snaží využiť aj na prezentáciu Slovenska v zahraničí.

"Zahraničným novinárom ponúkneme počas CMB dostatok podnetov, aby Slovensko prezentovali ako novú, ale zároveň inšpiratívnu vinársku destináciu, ktorú sa oplatí navštíviť. Vo svete oceňované slovenské vína sú vhodnou produktovou líniou v segmentoch zážitkového, kultúrneho aj vidieckeho turizmu, ktorá môže prilákať zahraničných návštevníkov na Slovensko," skonštatovala generálna riaditeľka SACR Marta Kučerová.

Súťaž vinárov Concours Mondial de Bruxelles patrí medzi päť najväčších podujatí medzinárodného vinárskeho kalendára. Každý rok sa koná v inom európskom štáte. Slovensko je prvou krajinou východnej Európy, v ktorej sa súťaž uskutoční. Bratislava sa tak od 10. do 12. mája stáva svetovým mestom vína po Lisabone, Maastrichte, Bordeaux, Valencii, Palerme, Luxemburgu a portugalskom Guinaraas.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…