S príchodom leta si opäť treba dávať pozor na kliešte
SITA
SITA

S príchodom leta si opäť treba dávať pozor na kliešte

Kliešte číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody vhodne obliecť.

KOŠICE 10. mája – Klinika infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice v tomto roku hospitalizovala sedem pacientov s boreliózou, zatiaľ ani jedného so zápalom mozgu a mozgových blán spôsobených kliešťom.

Vlani klinika prijala 15 pacientov s boreliózou a troch pacientov s kliešťovou meningoencephalitídou.

Informovala o tom dnes hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová. Vírus sa prenáša na človeka od infikovaných drobných hlodavcov, lesnej zveri a vtáctva prostredníctvom kliešťa.

„Nie každý, kto mal prisatého infikovaného kliešťa, ochorie, prekonať môže ochorenie bez klinických príznakov alebo len s miernymi klinickými príznakmi, napríklad ako prechladnutie s miernymi bolesťami hlavy. Pri takto prebiehajúcej infekcii môže byť imunitný systém človeka na opakované stretnutie s vírusom pripravený a tak sa dokáže infekcii ubrániť,“ vysvetľuje Ladislav Virág, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UN. L. Pasteura Košice.

Prvou fázou je ľahká chrípka

Čas od nákazy po prvé príznaky je priemerne sedem až 14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne v dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, čo sa po troch-štyroch dňoch zmierni. Čoskoro však nastúpi vysoká teplota, bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému.

Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. Infikovať sa možno aj konzumáciou surového mlieka kôz a oviec alebo nedostatočne spracovaných výrobkov z týchto surovín. Našťastie sú na Slovensku len 2 % kliešťov nositeľmi vírusu kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán. Očkovanie proti kliešťovej meningoencephalitíde je dostupné a odporúča sa pri vysokom riziku možnej expozície (lesníci, poľovníci...).

Neliečená infekcia môže mať následky

Pri lymskej borelióze sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60–80 % pacientov červená škvrna, ktorá uprostred bledne. Vtedy treba vyhľadať lekára.

U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po troch-štyroch týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní.

Neliečená bakteriálna infekcia môže po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch viesť k chronickým problémom srdca a nervov i k trvalým poškodeniam kĺbov. Odhaduje sa, že v našich podmienkach je nakazených boréliami 15–25 % kliešťov. Anaplazmóza je bakteriálna infekcia s inkubačnou lehotou jeden až tri týždne od prisatia kliešťa a má príznaky pripomínajúce chrípku ( horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy). Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami.

Krútenie kliešta je mýtus

Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra. Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody vhodne obliecť. Odporúča sa vyhnúť krátkym rukávom a nohavice by mali byť zasunuté do topánok, prípadne mať pod nimi ešte podkolienky. Je tiež vhodné použiť repelenty či zaočkovať sa.

Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr. Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom.

No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany.

Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.

Kliešťa treba poliať či postriekať dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu, poslúžiť môže aj alkoholický nápoj, parfum, kolínska.

Použiť možno aj hustú mydlovú penu, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok, najmä antibakteriálne.

Potom treba kliešťa chytiť pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom ho vytiahnuť, následne ranu opäť dezinfikovať. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, miesto treba ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však je vyhľadať lekára, ktorý hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…