Zuzana Límová: Dokument o pôrodniciach som natočila, aby sa do nich vrátila ľudskosť
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Zuzana Límová: Dokument o pôrodniciach som natočila, aby sa do nich vrátila ľudskosť

Slovenská režisérka Zuzana Límová rozprúdila obrovskú kauzu. Vo svojom dokumente predstavuje zákulisie pôrodníc, pričom odhaľuje ich realitu. Niektoré budúce matky si podľa všetkého prejdu naozajstným peklom.

— Foto: Repro foto YouTube

Má to byť najkrajší deň v živote ženy. Každá budúca matka sa pôrodu prirodzene obáva. Pri príchode na pôrodnú sálu preto v kútiku duše očakáva, že sestry a lekár budú chápaví a prívetiví. Slovenská režisérka Zuzana Límová a medzinárodný filmársky tím sa rozhodli odhaliť zákulisie slovenských pôrodníc. V dokumente s názvom Medzi nami sa objavili výpovede žien, lekárov a pôrodných asistentiek.

Vo filme nikto nič nevysvetľuje a nehodnotí. Tvorcovia si totiž uvedomujú, že nie je v ich kompetencii komentovať prácu lekárov. Divák si preto svoj názor spraví sám. Jedno je ale isté, určite sa pozastaví nad slovami lekára, ktorý je dnes už bez práce. Môžu zato jeho vyjadrenia, ktoré vyslovil s úsmevom na perách. Vraj rodičky upokojoval fackami a ospravedlnil sa tým, že to bolo v ich záujme. Čo sa teda naozaj deje za dverami pôrodnej sály, vedia len zamestnanci a vystrašená, ubolená rodička.

Zábery z filmu Medzi nami
Zábery z filmu Medzi nami Foto: Repro foto YouTube

Pôrodné asistentky sa zhodli, že by bolo v ich záujme pracovať inak, žiaľ nemajú nato podmienky. Dokument, ktorý odhaľuje smutnú realitu je veľmi dôležitý. Nie je vôbec isté, či sa niečo vďaka nemu zmení ale treba veriť, že sa do pôrodníc vráti ľudskosť a slušnosť. Ako zdôrazňuje režisérka, cieľom filmu nebolo rozprúdiť konflikt ale pomôcť.

Zuzana Límová si námet „nemocničné pôrody“ vybrala ako tému na svoj absolventský film. Ako sama priznala najťažšie bolo obhájiť si tému pred komisiou v škole. Režisérka so svojim tímom mala určitú predstavu, ako by to malo vyzerať. Výsledok bol podľa jej slov úplne iný. Mnohí sa určite pýtali, ako získali všetky materiály. V rozhovore pre dalito.sk všetko vysvetlila. „Povolenie na nakrúcanie sme získali od vedenia nemocnice, jednoducho sme si oň oficiálne požiadali. S tým, že od každého človeka, ktorý bude na obraze identifikovateľný, budeme mať tiež dovolenie. Sľúbili sme tiež, že nebudeme prekážať zdravotníckemu personálu a vyrušovať rodiace ženy. Získať povolenia nebolo ťažké.“

Oveľa viac času im zabrali etické otázky. Absolvovali aj stretnutie s psychoterapeutkami, ktoré im pomohli nájsť najlepší spôsob komunikácie so ženami, ktoré prežili pôrod. Nechceli ich totiž traumatizovať, uberať im zo súkromia a tak rozhovor robili spoza ich hláv. Nájsť ochotné ženy bolo vraj jednoduché a pomohli sociálne siete.

Zaujímať by sa mal každý

Cieľovou skupinou je ako priznala Límová, každý. „Hovorí sa, že pôrodnica je výkladnou skriňou zdravotníctva. Stav zdravotníctva sa týka sa žien, ktoré rodili, aj tých, ktoré ešte nerodili, mužov, zdravotníčok a zdravotníkov, našich detí a vôbec každého, kto v tomto štáte platí dane.“ Všetky zábery boli natočené v troch bratislavských nemocniciach patriacich pod Univerzitnú nemocnicu. To, že nebude nemocnica a personál z výsledku nadšení, si tím pripustil.

Zábery z filmu Medzi nami
Zábery z filmu Medzi nami Foto: Repro foto YouTube

Filmársky tím sa počas nakrúcania dostal naozaj do tesnej blízkosti pôrodov. Lekári dvere zatvárali len, keď si to vyžiadala situácia a konkrétny človek. „Inak sme mohli ísť aj k cisárskemu rezu." Dokument ďalej poukazuje na chvíle matiek a ich plačúcich novorodeniatok. Tie sú totiž podľa Límovej názoru bezdôvodne od svojich matiek separované.

Stačila by ľudskosť 

Odpoveď na otázku, čo ju ako lajka a ženu najviac zarazilo, vháňa slzy do očí. Prezradila totiž, že by v mnohých prípadoch stačila ľudskosť a maličkosti, ktoré by rodičkám aspoň trošku spríjemnili celý priebeh vyšetrenia, samotného pôrodu a pobytu v nemocnici. Nechce hádzať všetkých do jedného vreca a priznala, že sa stretla aj so zamestnancami, ktorí sa snažili a ľudskosť prejavovali. "Aby som však nekrivdila, viem o prípadoch, kedy pôrodné asistentky kúpili za vlastné peniaze závesy do spŕch alebo príbory. Je to len drobnosť a nevypovedá to nič o tom, akým spôsobom vykonávajú svoju odbornú prácu, vypovedá to len ich ľudskosti."

Zmenu by mali chcieť všetci 

Zmenu v pôrodníctve by mal chcieť každý. „Zmena je to v záujme všetkých, pretože to, v akom stave je naše pôrodníctvo, stojí našu spoločnosť priveľa, emocionálne a v konečnom dôsledku aj finančne.“ Viac si prečítajte v rozhovore na stránke dalito.sk. 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…