Premiéri V4 napísali lídrom únie, chcú podporiť jej rast
SITA
SITA

Premiéri V4 napísali lídrom únie, chcú podporiť jej rast

Jednou z hlavných tém piatkového summitu V4 v Prahe bola zhoda v postojoch pred budúcotýždňovým zasadnutím Európskej rady v Bruseli.

PRAHA 22. júna - Vlády krajín Visegrádskej skupiny (V4) sa chcú aktívne podieľať na procese ozdravovania európskej ekonomiky.

Zhodujú sa v postoji, že okrem pokračovania štrukturálnych reforiem a fiškálnej konsolidácie je potrebné "mobilizovať všetky vhodné nástroje na podporu zamestnanosti a rastu".

Premiéri Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska to uvádzajú v spoločnom liste adresovanom predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, stálemu predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi a predsedovi Európskeho parlamentu Martinovi Schulzovi, ktorý predstavili počas piatkového summitu V4 v Prahe.

Jednou z jeho hlavných tém bola koordinácia postojov pred budúcotýždňovým zasadnutím Európskej rady v Bruseli so zameraním na prehĺbenie ekonomickej integrácie Európskej únie a riešenie dlhovej krízy v eurozóne.

Český premiér intenzívne debatoval

Český premiér Petr Nečas, ktorého krajina V4 v uplynulom roku predsedala, stretnutie podľa vlastných slov využil na "intenzívnu debatu" s partnermi, pričom vyzdvihol viaceré spoločné zahraničnopolitické priority, ktorých napĺňanie po Česku preberá nadchádzajúce poľské predsedníctvo pôsobiace v období od 1. júla 2012 do 30. júna 2013.

Spomedzi otázok celoeurópskeho významu premiéri vyzvali na urýchlené prijatie takzvaného viacročného finančného rámca EÚ na roky 2014 až 2020, pričom odmietli úvahy o šetrení v oblasti kohéznej politiky slúžiacej na znižovanie rozdielov v konkurencieschopnosti medzi rôzne rozvinutými európskymi regiónmi.

"Postoj V4 je veľmi jasný: Bez politiky odstraňovania regionálnych rozdielov vrátane politiky súdržnosti nie sme schopní zabezpečiť hospodársky rast, o ktorom sa dnes toľko hovorí," povedal pred novinármi v Prahe slovenský premiér Robert Fico. "Ak škrty, tak na úkor všetkých politík," dodal.

Fico taktiež privítal, že partneri v rámci V4 vyjadrujú záujem o protikrízové opatrenia v eurozóne. Slovensko je pritom zatiaľ jedinou krajinou skupiny, ktorá začala používať spoločnú európsku menu.

"Nežime v predstave, že je možné oddeliť eurozónu od Európskej únie! To, čo sa deje v eurozóne, sa absolútne dotýka každého jedného členského štátu Európskej únie," povedal slovenský premiér, podľa ktorého by eurozóna "nemala rozhodovať o svojich témach sama, ale vo významných rozhodnutiach by mala komunikovať so všetkými členskými štátmi".

Lídri riešili aj energetiku

Lídri V4 sa v Prahe zhodli aj v potrebe dobudovať energetickú infraštruktúru v regióne a zachovať nezávislosť energetickej politiky jednotlivých členských krajín EÚ, pričom vyjadrili podporu využívaniu jadrových elektrární.

Fico v tejto súvislosti odmietol pochybnosti o bezpečnosti takýchto zariadení v krajinách V4, keďže tie sú podľa aktuálneho hodnotenia "najbezpečnejšími v celej Európskej únii".

V rámci vyhodnotenia ročného českého predsedníctva premiéri v spoločnom vyhlásení menujú vytvorenie "Východného partnerstva" V4 ako podporného doplnku rovnomenného programu EÚ zameraného na zblíženie s krajinami na východ od vonkajších hraníc dvadsaťsedmičky.

Deklarovaným cieľom iniciatívy je "zvýšiť prítomnosť V4 vo východnej Európe" a podporiť tamojšie "transformačné a integračné procesy". Ďalšími novinkami sú špeciálny fond V4 pre západný Balkán alebo spoločná "bojová skupina" v rámci Severoatlantickej aliancie, ktorá má začať pôsobiť v prvej polovici roka 2016.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…