Dobré noviny
Ôsmy div sveta vraj našli neďaleko českých hraníc. Stratený bol 72 rokov
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ôsmy div sveta vraj našli neďaleko českých hraníc. Stratený bol 72 rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Neďaleko českých hraníc vedci objavili v jaskyni niečo, čo záhadne zmizlo ešte pred desiatkami rokov.

Londýn 18. októbra (TASR) - Pre svoju krásu je často označovaná za ôsmy div sveta. Teraz sa podarilo zistiť, že stratená Jantárová komnata by mohla byť skrytá v jednej z jaskýň v Krušných horách na juhu Saska. Napísal to v pondelok britský denník The Daily Mail s odvolaním sa na trojicu nemeckých vedcov.

Našli sieť tajných tunelov

Svoje pátrania tam začali 73-ročný homeopat Leonard Blume, 67-ročný vedec Günter Eckardt a 71-ročný odborník na radary Peter Lohr v septembri tohto roku po tom, ako sa na nich ešte v roku 2001 nakontaktoval „spoľahlivý zdroj“, ktorý ich ubezpečil, že Jantárová komnata je práve v tejto lokalite blízko Drážďan.

Podľa agentúry RIA Novosti Lohr pomocou radaru preskúmal pôdu v Princovej jaskyni, pričom tam našiel dutiny podobné bunkrom. Na stromoch v blízkosti jaskyne sa zasa našli stopy po oceľových kábloch, aké mohli byť použité pri spúšťaní debien s nákladom. Podľa zistení z radaru sa pod jaskyňami skrýva sieť tajných tunelov, vyhlásil Eckardt podľa The Daily Mail.

Jantárová komnata
Rekonštrukcia Jantárovej komnaty Foto: wikimedia

Ukrytý poklad posledného nemeckého cisára

Prvé zmienky o tejto jaskyni pochádzajú z roku 1455, ale akékoľvek záznamy z čias Tretej ríše v archívoch chýbajú, čo podľa odborníkov môže svedčiť o tom, že boli z nejakého dôvodu zničené.

Lohr tvrdí, že v prospech ich teórie hovorí aj skutočnosť, že neďaleko od Princovej jaskyne viedla železničná trať, na ktorej očití svedkovia v apríli 1945 videli vlak z Königsbergu, dnešného Kaliningradu.

Lohr sa domnieva, že v daných jaskyniach by mohol byť skrytý aj poklad posledného nemeckého cisára Viliama II.

Trojica vedcov teraz zháňa financie na pokračovanie svojich výskumov.

Od roku 1945 sa o nej nevie

Barokovú Jantárovú komnatu vytvorili z jantáru, zlata a drahokamov nemeckí majstri pre pruského kráľa Fridricha I., ktorého očarila krása polodrahokamu jantáru a rád sa obklopoval umeleckými dielami. Potom ju ako dar dostal ruský cár Peter I. V roku 1941 ju nemecké jednotky odviezli z Katarínskeho paláca a odviezli do Königsbergu, kde jantárové panely vystavili v tamojšom Kráľovskom zámku. Pri ústupe Wehrmachtu na jar 1945 sa komnata stratila. Medzi možnými miestami, kde by mohla byť skrytá, sa spomína Kaliningradská oblasť, Nemecko, Poľsko i Česko.

Podľa odhadov by komnata na trhoch s umením mala cenu najmenej 255 miliónov dolárov.

Ôsmy div sveta

Ako už naznačuje aj samotný názov, komnata bola tvorená jantárovými panelmi. Ornamenty boli doplnené florentskými mozaikami z drahých kameňov, zrkadlami a tiež sochami a drevenými pozlátenými ornamentmi. Veľkolepá výzdoba pokrývala kompletne celú plochu stien v miestnosti a pre jej krásu a estetickú hodnotu ju niekedy dokonca označovali za ôsmy div sveta. Druhá svetová vojna však bola pre ňu začiatkom konca. Keď v septembri 1941 nacistické jednotky obsadili mesto Puškin, za 36 hodín bola Jantárová komnata rozobratá a z Ruska ju odniesli do nemeckého Königsbergu. Tam boli jej časti vystavované do konca vojny. Potom záhadne zmizla a nikto o nej dodnes nevedel.

Keďže sa jej originál, možno až doteraz, nepodarilo nikomu nájsť, v júli 1979 sa rozhodli historický skvost nanovo zrekonštruovať podľa zachovaných dokumentov. Vďaka tomu si teraz môžete predstaviť, ako táto pompézna krása vyzerala.

Galéria

Galéria

Už ste čítali?