Po večeroch šila šaty, dnes má vlastnú módnu značku. Šikovná Martina z Humenného tvrdí, že nič nie je silnejšie ako človek, ktorý má sny
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Po večeroch šila šaty, dnes má vlastnú módnu značku. Šikovná Martina z Humenného tvrdí, že nič nie je silnejšie ako človek, ktorý má sny

Kedysi by jej ani nenapadlo, že z nej raz bude úspešná módna návrhárka. Popri práci začala po večeroch šiť šaty, ktorými dobyla svet módy.

Martina Grešová šije šaty, o ktoré je veľký záujem. — Foto: Archív MG

HUMENNÉ/PRAHA 17. októbra - Študovala na elektrotechnickej strednej škole a na Ekonomickej univerzite, napriek všetkému však zvíťazila láska k móde. Dnes Martina Grešová navrhuje a šije očarujúce šaty, ktoré ženy milujú. V rozhovore nám prezradila, ako je možné, že sa z 1. vicemiss Slovenska stala úspešná módna návrhárka.

Východniarka vytvára prekrásnu módu

Martina pochádza z Humenného, ktoré dodnes označuje za svoje milované rodné mesto na východe Slovenska. Dvanásť rokov však žila v Bratislave a prednedávnom sa presťahovala do Prahy. Rodáci ju poznajú najmä zo súťaže Miss Universe z roku 2012. Čoraz viac ľudí však šikovnú východniarku pozná vďaka jej vlastnej značke oblečenie Belvoir Boutique alebo vďaka jej prezývke Kdebolotambolo, pod ktorou vystupuje na sociálnych sieťach.

Krásna Martina dnes tvorí šaty, ktoré si môžu dovoliť kúpiť aj bežné ženy.
Krásna Martina dnes tvorí šaty, ktoré si môžu dovoliť kúpiť aj bežné ženy. Foto: Instagram/kdebolotambolo

Keď sme sa ju rozhodli trošku vyspovedať, nebránila sa nám prezradiť ani svoj vek. Pred rokom jej vraj priatelia na oslave 30. narodenín totiž poradili, aby každému naveky hovorila, že má 29. A to presne s úsmevom povedala aj nám. Prezradila toho však ešte omnoho viac!

Vždy ste sa venovali móde alebo to bolo predtým niečo úplne iné?

Móde sa intenzívne venujem posledné 3 - 4 roky. Navrhovaniu, dizajnovaniu, šitiu a všetkému s tým spojenému. No predtým to bolo inak. Myslím, že málo ľudí vie, že mám vyštudovanú elektrotechnickú strednú školu, čo je od módy na míle vzdialené. Aj keď si myslím, že technické kreslenie mi pri konštrukcii strihov a predstavivosti veľmi pomohlo.

Kto vás priviedol k móde?

Keď som bola mladšia, bola som skôr „ten chlapčenský typ“, ktorý radšej lozí po stromoch alebo niečo doma majstruje s drevom a kladivom spolu s otcom a bratom. K móde a ženskosti ma doviedla moja staršia sestra a mamka, ktoré boli vždy parádnice. Ako každá správna mladšia sestra som sestre kradla oblečenie, topánky, mejkap. A prišiel zlom, že sa z chlapčaťa pomaly začala stávať žena a ako bonus som v sebe objavila cit k móde a zamilovala sa do dizajnovania a šitia. Vždy za mnou chodili spolužiačky, nech ich nalíčim. Sestra, nech jej pomôžem s výberom šiat. Mala som k tomu vždy blízko, no naplno sa svojej značke venujem až v posledných rokoch.

Foto: Instagram/kdebolotambolo

Vždy ste túžili po tom, aby ste sa venovali módnemu návrhárstvu?

Musím povedať, že som vždy rozmýšľala, čo chcem v živote robiť. Veľmi som chcela niečo robiť a pracovať, keď si na to spomínam, och, tak strašne veľmi! Niečo! Hocičo! Vedela som, že čokoľvek začnem, budem v tom dobrá! Popri vysokej škole a takisto po škole som robila asistentku. Potom asistentku. A potom znova asistentku. Z tejto pozície ťažko presedláte na niečo iné. Z asistentky na marketing? Z asistentky na financie? Nikto vám v dnešnej dobe nedá príležitosť vypracovať sa, resp. málokto. Všetci chcú roky praxe a skúsenosti. Ako si s praxou asistentky začnete hľadať pozíciu účtovník alebo inú? Je málo firiem, ktoré si vás vychovajú. Alebo som možno len nemala šťastie.

Žijete teraz svoj sen?

To, že som sa začala venovať návrhárstvu, bolo skôr z núdze. Ako každá žena, ktorá sa chce páčiť, som prechádzala nákupné centrá, v ktorých je stále neuveriteľné množstvo vecí, no nič iné, zaujímavé, výnimočné som nikdy nenašla. A aj keď na niečo natrafíte, na druhý deň v tom stretnete ďalších 10 báb. Aktuálne musím uznať, áno, žijem si svoj sen. No aby niekomu nenapadlo myslieť si, že to znamená ležať s vyloženými nohami s pohárom červeného vína v ruke a nevedieť čo s časom. To rozhodne nie. Je to neprestajná makačka, aby ste raz dosiahli to, čo ste si vysnívali. A aj potom ten sen zase posuniete o úroveň vyššie. Čiže je to neprestajný proces práce, napredovania, zlepšovania a plnenia si nových a nových cieľov.

Foto: Instagram/kdebolotambolo

Predtým ste sa zúčastnili aj Miss Universe a stali ste sa 1. vicemiss. Ako ste sa k tomu dostali a prečo ste nezostali pri modelingu?

Ja som sa modelingu ani pred Miss, ani po Miss veľmi nevenovala. Učasť v Miss Universe bola skôr o tom, že som chcela skúsiť niečo iné, zaujímavé, nové, spoznať nových ľudí, zažiť nové veci. A keďže som v tom čase bola bez práce, nazvime to aj krokom zo zúfalstva, a povedala som si, že to skúsim. Nikomu som nič nepovedala, keby to náhodou skončilo hneď v prvom kole. Ale stalo sa to, že som našu krajinu reprezentovala až na svetovej súťaži Miss Earth na Filipínach, keďže som skončila ako 1. vicemiss.

Už vtedy som sa začala viac zaujímať o módu a outfity, keďže si so sebou musíte zbaliť kopec šiat a oblečenia. Pamätám si ako mi „súperky“ stále vraveli, že by chceli aspoň jeden outfit z môjho kufra. Že ako je to možné, že ja vždy všetko tak skvele skombinujem a zladím. Ono všetky tieto náhody a impulzy vás smerujú a ukazujú vám, v čom ste asi dobrá a akou cestou by ste sa mali v živote vybrať. Takisto veľkým hnacím motorom pre mňa bolo, keď som na internete videla všetky tie hollywoodske hviezdy, v tých žiarivých a drahých róbach.

Majú obyčajné ženy šancu obliekať sa ako hviezdy?

S príchodom internetu sa zdá, že máte všetko poruke, všetko si viete objednať, všetko viete nájsť. Áno, nájsť možno áno, ale kúpiť si róbu od Valentina, no povedzme si, slovenské platy sú - aké sú. Samozrejme, bavíme sa o normálnych ľuďoch, normálnych ženách ako ja alebo vy, pre koho sú moje modely určené. Nielen pre známe osobnosti a milionárov. Jednoducho som chcela robiť niečo, čo ženy vidia vo svete a chcú, no finančne si to nevedia dovoliť. Preto som sa rozhodla robiť a vyrábať niečo, čo by som si sama vedela a mohla zaobstarať. Niečo iné, zaujímavé a za prijateľnú cenu.

Foto: Instagram/kdebolotambolo

Kde hľadáte inšpiráciu pre vaše modely?

Inšpirácia je skutočne všade. Poviem vám príklad. Bola som s priateľom na dovolenke v Taliansku. Mal na sebe oblečené bielo-modré prúžkované plavky. Na tie plavky mu sadla lienka. Žltá s čiernymi bodkami. Ja som neverila vlastným očiam, nikdy by som neskombinovala prúžky a guľky a ešte v takýchto farbách, no bola to neskutočná nádhera. Zobrala som fotoaparát a odfotila som to. Inšpirácia je všade okolo.

Takisto si rada prezerám staré fotky. Či už staré návrhy slávnych dizajnérov alebo akékoľvek staré fotky. Obdobie princezien, kočov a džentlmenov. Kto nepozná napríklad film Angelika? Rada si pozerám aj rodinné fotky. Mamka a teta doteraz nechápu, ako je možné, že ja dnes nosím ich šaty z mladosti. Milujem módu minulých rokov. Podľa mňa v móde sa už nič nové nevymyslí. Móda sa točí stále dookola s malými obmenami.

O Paríži sa hovorí ako o meste módy. V ktorom meste sveta je podľa vás najzaujímavejšia móda?

Moje vysnené mesto je Paríž. Nie na život, to by bolo asi ťažké mesto na život. A asi by mi už nebolo tak vzácne a výnimočné ako mi je teraz. Keď tam prídete na chvíľku, na deň, dva, na víkend a viete, že musíte odísť, to je ono. To mesto je úchvatné. Pre mňa je ako sen.

Prejsť sa po Champs Élysées od Place de la Concorde až k Víťaznému oblúku. Vidieť nočnú rozžiarenú Eiffelovku. Navštíviť Centre Pompidou, čo je galéria moderného umenia. Alebo sa prechádzať uličkami umelcov pod Montmartrom a vychutnávať si skvelé Chablis. Milujem len tak sedieť v kaviarni a kochať sa štýlom Parížaniek. Tie ženy majú v sebe dar. Dokážu minimalisticky skombinovať jednoduché veci, to je presne to slovo „chic“, ktoré majú v sebe. Normálne, ako vám to teraz hovorím, mám chuť sa v momente zbaliť a vycestovať, tak milujem Paríž. Sľúbila som si, že sa raz naučím po francúzsky. Podľa mňa sa francúzsky rozpráva aj v nebi.

Foto: Instagram/kdebolotambolo

Venujete sa móde iba pre ženy alebo máte aj niečo pre pánov?

Pôvodne som túžila robiť pánsku módu. Keďže milujem módu minulých rokov. Cilindre, fraky, baretky a dvojradové zapínanie na sakách. Kárované obleky. Videli ste film The Great Gatsby? TO JE TO. Bohužiaľ, tvorba takýchto kvalitných pánskych oblekov je tak sofistikovaná a náročná, že ja, s vyštudovanou Ekonomickou univerzitou, som si to ani netrúfla skúsiť. Na to musí byť človek už veľký odborník. V Bratislave som našla malý ateliér. Je to rodinná firma. Otec a dvaja synovia, ktorí sa venujú šitiu oblekov na mieru. Vždy, keď som prechádzala okolo ich výkladu, zastavila som sa aspoň na chvíľku a trochu sa kochala tou nádherou. Skutočne som nevidela krajšie obleky a precíznejšiu prácu. Ja sa aktuálne venujem iba móde pre ženy. Čo bude v budúcnosti? Nechajme sa prekvapiť.

Šaty iba navrhujete, alebo aj sama šijete?

Zatiaľ som všetky svoje modely aj osobne šila. Samozrejme, s pribúdajúcim dopytom, ktorý nie je malý, nebudem vedieť zastrešovať aj navrhovanie, výber látok, maketing, financie a všetko s tým spojené. Samotné šitie nie je zdĺhavé, najviac času zaberie nadizajnovanie strihu a výber vhodnej látky. Niekedy kúpite látku, máte presnú predstavu, čo z nej chcete ušiť, ale postupne zistíte, že sa látka nespráva vhodne pre daný model, aký ste si vymysleli, a že to v konečnom stave nie je také, aká bola vaša predstava a všetko sa rieši odznova.

Koľko vám zaberie celý proces výroby jedných šiat?

Pred dvomi rokmi, som si šila outfit na Slovenku roka. Keďže som donedávna popri navrhovaní pracovala v RTVS, na trvalý pracovný pomer, tzn. od 8 rána do 18 večer, outfit som si bola nútená ušiť za jeden večer. Síce som nespala veľa, ale keď sa chce, tak sa dá všetko. Samozrejme, som si bola sama modelkou, čiže odpadlo niekoľkonásobné skúšanie, keď sa niečo šije na mieru, čo podstatne skrátilo čas šitia.

Galéria

Galéria

Máte ambíciu preraziť aj vo svete?

Nechcela by som sa obmedziť iba na Slovensko, predsa len sme malá krajina. Chcela by som svoje modely postupne ponúkať aj v okolitých krajinách, možno medzinárodne. Všetko ukáže čas. A ak sa rozprávame o takýchto medzinárodných produkciách, nie je možné, aby som všetko zastrešovala sama. Aj keď osobne viem, že nájsť si šikovnú krajčírku v dnešnej dobe je neuveriteľný problém.

Ako sa podľa vás obliekajú Slovenky? Všímate si ich štýl? Vedia sa pekne obliecť?

Slovenky sú pre mňa v strednej Európe jedny z najlepšie sa obliekajúcich dám. Myslím, že my Slovensky máme pre tú módu nejaký šiesty zmysel. Vždy je niekto, kto prestrelí, ale to patrí k tomu. Každý sa učí, každý napreduje. Povedzme si, vždy je čo zlepšovať. Nie, že by som bola pesimistka, to vôbec, ale zvyknem hovoriť, že ak chce človek napredovať, musí byť nespokojný. Nie so všetkým, ale tak optimisticky nespokojný.

Foto: Instagram/kdebolotambolo

Čo je teraz vaším snom do budúcnosti?

Mojím snom v blízkej budúcnosti, to znamená v priebehu mesiaca, je úspešné spustenie môjho e-shopu. Je za tým neuveriteľné množstvo driny, cestovania, prebdených nocí, snahy, stretnutí a rokovaní. Dúfam, že veci na e-shope sa budú ľuďom páčiť a moje návrhy si nájdu svoje krásne majiteľky.

Čo sa týka vzdialenej budúcnosti, tak všetko ukáže čas. Mám v hlave veľa plánov, veľa nápadov na spoluprácu, veľa vízií a možností, kde by sa dala moja značka posunúť. Všetko je to však zložitý a zdĺhavý proces. Všetko je možné.

Čo by ste odkázali našim čitateľom?

Človek vie dosiahnuť všetko, čo si vysníva a na čom bude tvrdo pracovať. Ja robím niečo, čo som ani nevyštudovala. A ide to, všetko sa dá, ak človek chce, učí sa a ide za tým. Nič nie je silnejšie ako človek so snom, ambíciami a v kombinácii s tvrdou prácou, sa sny plnia. Ja sama by som sa chcela poďakovať za všetky tie správy, ktoré mi ľudia píšu. Píšu mi mladé kočky, že kvôli mne začali šiť. Že začali robiť veci, ktoré ich bavia a v ktorých si pred tým neverili. Keď vidia a poznajú môj príbeh, v ktorom je skutočne všetko v živote možné. JA ĎAKUJEM!

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…