Stratená Rodinova busta Napoleona zdobila 85 rokov radnicu v USA
TASR
TASR

Stratená Rodinova busta Napoleona zdobila 85 rokov radnicu v USA

Socha bola v rokoch 1915-29 vystavená v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Potom sa jej majiteľkou stala filantropka Geraldine Rockefellerová Dodgeová a tá ju asi darovala radnici.

— Foto: wordpress.com

Washington 12. októbra (TASR) - Autorom mramorovej busty cisára Napoleona, ktorá 85 rokov zdobila radnicu v meste Madison v okrese Morris v americkom štáte New Jersey, je francúzsky sochár Auguste Rodin.

Pôvod sochy potvrdil znalec Jerome Le Blay ešte v roku 2015, ale úrady z bezpečnostných dôvodov čakali s odhalením identity autora diela v hodnote niekoľkých miliónov dolárov do stredy. Dielo teraz opustí madisonskú radnicu a bude zapožičané do filadelfskej galérie Museum of Art.

Socha bola v rokoch 1915-29 vystavená v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Potom sa jej majiteľkou stala filantropka Geraldine Rockefellerová Dodgeová. Úrady sa domnievajú, že niekedy okolo roku 1942 Dodgeová bustu spolu s ďalšími umeleckými dielami darovala radnici v Madisone.

Busta bola potom desaťročia vystavená v reprezentatívnych priestoroch miestnej radnice: kým umenovedci jej stopu na celý tento čas stratili, v meste sa rokmi zabudlo na to, o akú vzácnosť ide. Starosta mesta Robert Conley však pre agentúru AP uviedol, že v Madisone sa občas hovorilo, že "by to mohol byť Rodin".

 Podľa odhadov odborníkov má socha hodnotu od štyroch do 12 miliónov dolárov.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…