Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v Bratislave
TASR
TASR

Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v Bratislave

Na konferencii, ktorá vyvrcholí v piatok 13. októbra, sa zúčastňuje zhruba 300 ľudí z viac ako 100 inštitúcii na svete.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) – Konferencia kolaborácie Atlas, ktorá sa od pondelka 9. októbra koná v Bratislave, je najväčšou kolaboráciou časticových fyzikov na svete. Experiment Atlas skúma hlboko nepružné protón-protónové zrážky, ktoré sú zamerané na to, aby verejnosť pochopila horúcu fázu vesmíru. Ide teda o zrážky, ktoré sa dejú na malých vzdialenostiach. Pre TASR to uviedol vedúci katedry jadrovej fyziky a biofyziky Univerzity Komenského v Bratislave Stanislav Tokár.

"Zmyslom je pochopiť fázy, ktoré prebiehali v ranej fáze vesmíru, prečo prišlo k asymetrii medzi časticami a antičasticami," uviedol Tokár. Súčasťou projektu Atlas na Slovensku sú dve hlavné inštitúcie, a to Komenského univerzita v Bratislave a Slovenská akadémia vied prostredníctvom Ústavu experimentálnej fyziky v Košiciach. "Slováci v rámci Atlasu udržiavajú experimentálne zariadenia. Bratislava má na starosti hadrónový kalorimeter, ktorým sa merajú energie častíc. Sme zodpovední za kontrolu kvality dát. Košice zas pracujú na liquid argon kalorimetrii," priblížil Tokár. Okrem toho sa Slováci zaoberajú aj fyzikou top kvarku.

Na konferencii sa zúčastňuje zhruba 300 ľudí z celkového počtu približne 3000 členov kolaborácie z viac ako 100 inštitúcii na svete. Doterajším veľkým úspechom projektu je experimentálny objav Higgsovho bozónu, ktorý je zameraný na skúmanie fundamentálnych prírodných zákonov sveta vrátane záhad pôvodu a evolúcie vesmíru.

Na konferencii v Bratislave, ktorá vyvrcholí v piatok 13. októbra, sa mala zúčastniť aj generálna riaditeľka Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN Fabiola Gianotti. Tá však na Slovensko z rodinných dôvodov dnes nepricestovala.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…