Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone
TASR
TASR

Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC.

Španielski legionári pochodujú počas štátneho sviatku 12. októbra v Madride. — Foto: TASR

Madrid 12. októbra (TASR) - Tisíce ľudí mávajúcich španielskymi aj katalánskymi zástavami vyšli dnes do ulíc centra Barcelony pri príležitosti osláv Dňa Španielska. Účastníci pochodu skandovali heslá ako "Nech žije Španielsko!" či "Som Španiel!", informuje agentúra AP.

Niektorí volali aj "Puigdemont za mreže!" odkazujúc na katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, ktorý zorganizoval sporné referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. Centrálna vláda v Madride označila tento plebiscit z 1. októbra za neplatný a protiústavný.

Hlavným mottom dnešného pochodu je "Katalánsko - áno, Španielsko - tiež" ako podpora autonómie regiónu v rámci jednotného Španielska.

Demonštranti prešli prázdnym bulvárom ústiacim k ústrednému námestiu Barcelony. Míňajúc skupiny miestnej polície, účastníci sprievodu tieto bezpečnostné zložky vypískali. Unionisti ich totiž vnímajú ako vinníkov, ktorí nedokázali zastaviť separatistické snahy o realizovanie referenda.

Katalánske úrady uvádzajú, že nezávislosť regiónu podporilo 90 percent voličov, ktorých účasť dosiahla 43 percent. Zástancovia jednoty krajiny vo veľkej miere referendum bojkotovali, hlásili aj volebné podvody.

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC. Podobné podujatia sa konajú aj v ďalších veľkých mestách po celej krajine.

Deň Španielska je štátnym sviatkom a viaže sa na kresťanské znovudobytie Španielska a na príchod Krištofa Kolumba do Nového sveta pod španielskou zástavou v roku 1492.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…