Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku. Ako sa jej to podarilo?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku. Ako sa jej to podarilo?

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však podarilo a prezradila nám, čo je podľa nej potrebné pre dosiahnutie úspechu.

Luciu Waldnerovú zaradili medzi 100 úspešných žien Švajčiarska. — Foto: Archív LW

BRATISLAVA/BERN 13. októbra - Sú Slováci, ktorých láka svet a chcú v ňom niečo dokázať. To sa podarilo aj Lucii Waldnerovej z Nitry, ktorá sa ocitla v prestížnom rebríčku. Zaradili ju medzi stovku najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku, a tým sa môže pochváliť naozaj málokto. Prezradila nám, čo je podľa nej kľúčom k úspechu.

Výnimočný úspech Slovenky

Rebríček raz ročne vydáva manažérsky magazín Women in Business a objavujú sa v ňom tie najúspešnejšie ženy. Ako však Lucia prezradila v rozhovore pre Dobré noviny, „je výnimočné, že žena, ktorá nie je Švajčiarka, je na tomto zozname.“

Slovenka sa dostala na prestížny zoznam úspešných žien vo Švajčiarsku.
Slovenka sa dostala na prestížny zoznam úspešných žien vo Švajčiarsku. Foto: Archív LW

Úspešná Slovenka do zahraničia odišla ešte ako veľmi mladá a v jej životopise sa vynímajú naozaj zvučné miesta. „Študovala som v Oxforde, Londýne, v nemeckom Tübingene a v USA,“ povedala Lucia. Okrem toho pracovala v Bruseli aj v Londýne. V zahraničí je v podstate už od svojich 16-tich rokov a posledných sedem rokov žije vo Švajčiarsku, kam prišla kvôli pracovnej ponuke.

Tvrdá práca v kombinácii so šťastím

Preraziť za hranicami Slovenska nie je nič jednoduché, Lucii sa to však podarilo. Momentálne je manažérkou vo švajčiarskej bankovej skupine Credit Suisse Group, šéfuje kabinetu prezidenta spoločnosti a tiež firemnému výskumnému inštitútu. Okrem toho, že sa jej táto práca páči, s odhodlaním sa pustila aj do vlastného podnikania a spolu s priateľom si minulý rok založili vlastnú firmu v Zürichu.

Luciu Waldnerovú často oslovujú vo Švajčiarsku aj rôzne televízie a noviny.
Luciu Waldnerovú často oslovujú vo Švajčiarsku aj rôzne televízie a noviny. Foto: Archív LW

Univerzálny návod, ako niečo také dosiahnuť, síce neexistuje, no Lucia má odpoveď na to, čo je podľa nej pre dosiahnutie úspechu dôležité. „Úspech je podľa mňa kombináciou tvrdej práce a šťastia. Vždy treba oboje, hlavne keď nejdete cez známosti, ale všetko si od nuly vypracujete sami,“ opísala nám svoj názor šikovná rodáčka z Nitry.

Spoznávajú ju na ulici

To, že ju zaradili medzi sto najvplyvnejších žien Švajčiarska, ju teraz veľmi potešilo, hoci jej život to nijako nezmení. „Byť na tomto zozname je pre mňa kompliment a znak toho, že si moju prácu vážia,“ vyslovila sa Lucia. Dokonca tvrdí, že po tom, ako bol pred dvomi týždňami rebríček zverejnený v publikácii, ju ľudia spoznávajú aj na ulici.

Ľudia Luciu dokonca teraz už spoznávajú aj na ulici.
Ľudia Luciu dokonca teraz už spoznávajú aj na ulici. Foto: Archív LW

„Švajčiarky mi často hovoria, že som pre ne príkladom, pretože tu veľmi málo žien pracuje a má úspešnú kariéru,“ prezradila. Pre ňu je však dôležité skôr niečo iné. To, že môže ukázať, že nielen ženy, ktoré nemusia byť práve zo západnej Európy, tam môžu byť aj bez kontaktov a pomoci úspešné. „Len treba nájsť cestu, ako na to,“ dodala Slovenka, ktorú dokonca často oslovujú aj televízie a noviny.

Na príležitosť nestačí čakať, treba ju hľadať

Lucia sama tvrdí, že na príležitosti nikdy nečakala, ale aktívne ich vyhľadávala. Na univerzite v Oxforde sa jej podarilo skončiť s červeným diplomom, bez tvrdej práce by sa však úspech nedostavil, a tak nezaháľala ani potom. Zo všetkých síl sa usilovala o to, aby dosahovala väčšie výsledky, ako boli jej očakávania. Priznáva však, že mala aj šťastie. To, že je Slovenkou, pritom v zahraničí pre ňu nebolo prekážkou. „Pokiaľ ste inteligentní a sympatickí, národnosť nikoho nezaujíma,“ vyjadrila sa pre Dobré noviny.

Švajčiari podľa Lucie veľmi dbajú na prírodu a životné prostredie.
Švajčiari podľa Lucie veľmi dbajú na prírodu a životné prostredie. Foto: Pixabay

Švajčiari berú ohľad na prírodu

Okrem jej úspechu nás však zaujímalo aj to, aký je život vo Švajčiarsku. A kto vám to prezradí lepšie, ako človek, ktorý tam roky žije? „Čo sa mi na Švajčiarsku páči je, že ľudia berú ohľad na prírodu, zvieratá a životné prostredie. Preto majú rieky s pitnou vodou, čistý vzduch a nikde nenájdete rozhádzané odpadky,“ opísala Lucia, ako to vníma. Na niekoho vraj Švajčiari môžu na prvý dojem pôsobiť trochu nepriateľsky, podľa nej sú to však tichí, skromní a pracovití ľudia, ktorí si vážia svoje súkromie. Povedala však, že si s nimi veľmi dobre rozumie.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…