Holandské vrany vycvičia, aby zbavili ulice cigaretových ohorkov
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Holandské vrany vycvičia, aby zbavili ulice cigaretových ohorkov

Holandskí výskumníci prišli s prevratným riešením, ako sa zbavíme cigaretových ohorkov. Pomôžu inteligentné vrany.

Inteligentné vrany budú čistiť ulice. — Foto: Crowded Cities

Vrany sú bez pochýb inteligentné stvorenia. Vynikajú svojou schopnosťou zapamätať si ľudské tváre, riešia problémy a dokonca sú schopné dopredu plánovať. Preto nie je prekvapením, že práve tieto vtáky si vybrali holandskí výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities na to, aby sa starali o čistotu ulíc a ciest. 

Cigaretové ohorky sú problémom každého mesta či dediny. A nemusíme chodiť ani do Holandska. Stačí, ak sa prejdete po akejkoľvek slovenskej ulici a určite ich zbadáte na zemi hneď niekoľko. V Holandsku ich však vraj ľudia na zem ročne zahodia až 6 miliárd. Práve preto, ako uvádza portál Newatlas, chcú výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities začať vo svojej domovine. 

Odmenou šikovným vranám bude jedlo

Inšpiráciu našli Holanďania v práci amerického technológa Joshua Kleina. Ten vytvoril automat, ktorý vycvičil vrany, aby do neho vhadzovali nájdené mince, za čo boli následne odmenené arašidmi. Holanďania podľa Kleinovho vzoru aktuálne vytvárajú zariadenie s názvom Crowbar. Ide v podstate o akési „krmítko“ pre vtáky. Fungovať by mal Crowbar jednoducho. 

Vrana prinesie cigaretový ohorok ku Crowbaru, vhodí ho do lievika, kamera umiestnená v Crowbare vyhodnotí, či skutočne ide o cigaretový ohorok a následne toto „krmítko“ venuje vrane určitú porciu jedla a odmení ju tak za jej snahu. 

Ako bude fungovať Crowbar.
Ako bude fungovať Crowbar. Foto: Crowded Cities

Netreba však zabúdať na to, že vytvorenie automatu a samotné trénovanie vrán, aby zbierali cigaretové ohorky a nosili ich do Crowbaru, sú dve odlišné veci. Fakt je ale takisto aj ten, že cigaretové ohorky sú z 98 %  vyrobené z plastových vláken a ich rozloženie v prírode trvá až 10 rokov. Vycvičiť vranu na tento jednoduchý úkon bude trvať určite oveľa kratšie.

Skonštruovaný Crowbar.
Skonštruovaný a funkčný Crowbar. Foto: Crowded Cities

Holanďania zo spoločnosti Crowbar Cities tvrdia, že všetky komponenty potrebné na zostavenie Crowbaru sú plne funkčné a po jeho kompletnom zostavení ho začnú testovať so samotnými vranami. 

 

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…