Vymeniť pneumatiky pred zimou nestačí! Tisíce vodičov zabúdajú na detail, ktorým ohrozujú celé svoje rodiny
Dobré noviny
Dobré noviny

Vymeniť pneumatiky pred zimou nestačí! Tisíce vodičov zabúdajú na detail, ktorým ohrozujú celé svoje rodiny

Jeseň je presne tým obdobím, kedy by ste mali svojho štvorkolesového tátoša pripraviť na zimu. Nemali by ste však zabudnúť na niečo, čo je pre vašu bezpečnosť veľmi dôležité!

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN/Pixabay

BRATISLAVA 10. októbra - Do povinného prezutia áut na zimné pneumatiky zostáva len mesiac a aj napriek tomu, že sa babie leto ešte hlási o slovo, nemali by ste na túto povinnosť zabúdať. Výmena letných pneumatík za zimné ale nie je jediná úloha, na ktorú by ste mali pred príchodom prvých mrazov myslieť.

Nezabudnite skontrolovať to najdôležitejšie

Pred tým, ako príde zima a udrú mrazy, si vozidlá zaslúžia starostlivú kontrolu a údržbu. Dôkladnou previerkou im totiž môžete predĺžiť životnosť až o niekoľko sezón. A začať by ste mali v ideálnom prípade už teraz.

1. Správna hĺbka dezénu na pneumatikách

Na Slovensku zákon káže používať zimné pneumatiky v období medzi 15. novembrom a 31. marcom. Táto povinnosť je však podmienená aj stavom vozovky, a to v prípade, ak je na nej súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Pred prezutím však nezabúdajte skontrolovať hĺbku dezénu na zimných gumách. Mala by mať najmenej tri milimetre, ale odborníci radia aspoň štyri milimetre. Prezúvať letné pneumatiky na zimné sa oplatí. V prípade nehôd či škodových udalostí môže mať nedodržanie zákonnej povinnosti za následok krátenie poistného plnenia.

Okrem výmeny pneumatík treba pred príchodom zimy myslieť aj na iné veci.
Okrem výmeny pneumatík treba pred príchodom zimy myslieť aj na iné veci. Foto: MaxPixel

2. Svetlá vás môžu zachrániť

Na čo by ste nemali zabúdať okrem výmeny pneumatík? Začnite kontrolou svetiel. „Vďaka správne nastaveným svetlám výrazne zvyšujete svoju bezpečnosť. Práve viditeľnosť je v zimných mesiacoch často zhoršená a dobre nastavené svetlá vás môžu v nečakaných situáciách zachrániť,“ uviedol pre Dobré noviny Jindřich Krejčí, riaditeľ spoločnosti ProfiAuto pre Českú republiku a Slovensko.

3. Doplňte kvapaliny a skontrolujte palivový filter

Pred zimnými mesiacmi by ste mali v aute vymeniť, prípadne doplniť všetky kvapaliny. V prvom rade skontrolujte palivový filter. „Bez kontroly palivového systému, s ktorou je spojená aj výmena palivového filtra, je zimná kontrola nekompletná a môže vám priniesť pri veľkých mrazoch závažné komplikácie, a to najmä u dieselových motorov,“ varuje Krejčí.

Ďalšie kvapaliny, na ktoré by ste pri servise auta nemali zabudnúť, sú brzdová kvapalina, chladiaca kvapalina a taktiež voda do odstrekovačov. „Pokiaľ do vody, ktorú používate na ostrekovanie, nepridáte zimnú nemrznúcu zmes, môže sa stať, že pri teplotách pod nulou nič nezotriete. Voda vám bude na skle primŕzať a vy si naviac zničíte stierače,“ upozorňuje Krejčí.

Žiadne výnimky

„Čo sa týka chladiacej a brzdovej kvapaliny, tak tá by sa mala meniť každé dva roky. Bez výnimky. Brzdovú kvapalinu pri autách so stabilizáciou podvozku by ste mali meniť každý rok, a to aj napriek tomu, že výrobcovia udávajú inak. Nepravidelná výmena brzdovej kvapaliny môže mať katastrofálne následky. Nová chladiaca kvapalina by mala vydržať i v -30oC. Pokiaľ chladiacu kvapalinu nemeníte pravidelne, znižuje sa hranica, kedy neplní svoju funkciu a môžu vás časom potrápiť tepelne namáhané komponenty, ako napríklad vodné čerpadlo alebo chladič,“ odporúča Krejčí.

Doplňte všetko, čo vám chýba

Hoci je ešte len jeseň, už teraz by ste mali myslieť na to, čo budete v zime potrebovať. Neodmysliteľnou súčasťou zimnej výbavy auta by mali byť celoobvodové reťaze vhodné na konkrétne pneumatiky, elektrická inštalácia, škrabka na ľad, zmeták, lopata na sneh, pomocné štartovacie káble, rozmrazovač na zámky a sklo. „Počas zimnej prehliadky auta kontrolujte nabíjanie, kapacitu štartovacieho prúdu, a tiež akumulátor, ktorý by mal byť plne nabitý a mal by mať čisté kontakty,“ dodáva Jindřich Krejčí.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…