7 zázračných účinkov hlivy ustricovej. Udrží vás mladých a zbaví kŕčových žíl
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

7 zázračných účinkov hlivy ustricovej. Udrží vás mladých a zbaví kŕčových žíl

Hliva ustricová má obrovské množstvo pozitívnych účinkov na zdravie človeka. O mnohých z nich ľudia dokonca ani nevedia.

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN/TASR - Pavol Remiaš

Hliva ustricová patrí medzi najvzácnejšie jedlé huby, aké poznáme. O všetkých jej účinkoch sa však ani nevie. Keby ľudia mali prehľad o tom, na čo všetko slúži, pravdepodobne by si ju naservírovali omnoho častejšie. To, že posilní vašu imunitu, je totiž len začiatok!

7 zázračných účinkov v jednej potravine

Obsahuje celú zbierku vitamínov skupiny B, ale aj vitamín C. Nájdete v nej aj minerálne látky ako horčík, vápnik, draslík, selén, železo či sodík a zinok. Niet sa teda čo čudovať, že je táto huba malým zázrakom pre naše zdravie. S čím všetkým vám dokáže pomôcť?

1. Ochráni vaše srdce aj cievy

Ak chcete mať pokoj od kardiovaskulárnych ochorení, hliva je skvelou prevenciou. Má posilňujúci účinok na srdce aj cievy, a to najmä preto, že obsahuje látku s názvom lovostatín a je bohatá na vlákniny. Vďaka tomu dokáže znižovať „zlý“ cholesterol a má dobrý vplyv na hladinu tukov v krvi. Pomáha tiež ľuďom, ktorí majú problém y s vysokým krvným tlakom. Okrem toho sú cievy vďaka nej pružnejšie a lepšie priechodné, a tak chráni aj vaše srdce. Ak vás trápia kŕčové žily, takisto je pre vás hliva osožná.

2. Zázrak na chudnutie

Hliva je antioxidant a vďaka tomu, že sa v nej ukrýva veľa bielkovín a vlákniny, je využívaná ako pomocník aj pri diétach. Pomáha pri detoxikácii čriev a dopomáha k ich správnemu fungovaniu. Podporuje aj váš metabolizmus.

3. Prevencia proti rakovine

Zmes látok, ktoré hliva obsahuje, z nej robia účinnú prevenciu aj proti obávanému ochoreniu, akým je rakovina. Hliva má protirakovinové účinky, ale využívajú ju aj pacienti, ktorí už s touto chorobou zápasia. Pomáha totiž zmierňovať vedľajšie účinky chemoterapie. Známa je aj tým, že pomáha spomaliť rast nádorov. Môže za to aj lektín, ktorý ničí rakovinové bunky alebo aspoň zabraňuje ich deleniu.

4. Elixír mladosti

Hlivu kvôli jej účinkom prezývajú aj zázračná huba alebo elixír večnej mladosti. Je to pre jej zloženie, ktoré telu dokáže dodať energiu a vitalitu. Pri tom odstraňuje vyčerpanosť a únavu. Ak ju konzumujete pravidelne, chráni vás pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pomáha tiež regenerovať bunky v tele, a tak spomaľuje starnutie. Ak teda chcete vyzerať mlado a aj sa tak cítiť, možno je čas na túto hubu!

5. Skrášli vám pleť

S tým, že hliva spomaľuje starnutie tkanív, sa spájajú aj jej blahodarné účinky na pokožku, ktorú dokáže regenerovať. Hliva navyše chráni vašu pokožku pred pôsobením UV žiarenia. Pomôže vám aj vtedy, ak vás trápi akné alebo kožné ochorenie či ekzémy.

6. Zápaly nebudú mať šancu

Hliva obsahuje účinné polysacharidy, vďaka čomu je nápomocná pri hojení zápalov, ale aj chronických infekcií.

7. Prírodné antibiotikum

Hliva je známa aj svojimi antibiotickými účinkami. Obsahuje totiž betaglukán, ktorý dokáže účinne bojovať proti baktériám a vírusom.

BONUS:

Nevieme, ako to robí, ale o hlive ustricovej je známe aj to, že má dobrý vplyv na našu náladu. Ak teda chcete mať dobrú náladu a úsmev na tvári, hliva sa opäť ukazuje ako niečo, čo pomôže.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…