Dobré noviny
Víťaz Nobelovej ceny za mier je známy! Získala ju kampaň, vďaka ktorej bude svet lepším miestom
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Víťaz Nobelovej ceny za mier je známy! Získala ju kampaň, vďaka ktorej bude svet lepším miestom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Dnes udelili Nobelovu cenu za mier.

OSLO 6. októbra - Každoročne je počas odovzdávania Nobelových cien najočakávanejším menom víťaz Nobelovej ceny za mier. Tento rok ju získala Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (orig. International Campaign to Abolish Nuclear Weapons; ICAN). Oznámil to dnes v Osle nórsky Nobelov výbor.

Svet by bol lepším a bezpečnejším miestom

Podľa Nobelovho výboru si organizácia sídliaca v Ženeve zaslúžila cenu za "jej snahu pritiahnuť pozornosť ku katastrofálnym humanitárnym následkom akéhokoľvek použitia jadrových zbraní a za jej priekopnícku snahu dosiahnuť zmluvný zákaz takýchto zbraní", uviedla TASR.

Predsedníčka výboru Berit Reissová-Andersenová ocenila ICAN za inšpiratívnu a inovatívnu podporu rokovaní o zmluve zakazujúcej jadrové zbrane na pôde Organizácie Spojených národov. Na novinársku otázku, či cena nie je hlavne symbolická, keďže nedošlo k medzinárodným opatreniam proti jadrovým zbraniam, odpovedala, že to, čo by nemalo žiadny dopad, "je byť pasívny".

Dlhoročné úsilie má pomôcť nám všetkým

Je známym faktom, že jadrové zbrane predstavujú pre ľudstvo a celý život na Zemi veľkú hrozbu. Prostredníctvom medzinárodne záväzných dohôd už boli prijaté viaceré zákazy, ako zákaz proti pozemným mínam, kazetovej munícii aj biologickým či chemickým zbraniam. Jadrové zbrane sú pritom ešte deštruktívnejšie, avšak ešte stále sa nestali predmetom takéhoto medzinárodne právne uznaného zákazu. Vďaka svojmu úsiliu však práve organizácia ICAN pomohla túto právnu medzeru vyplniť, na čom tvrdo pracuje už od roku 2007.

ICAN je medzinárodnou koalíciou 486 mimovládnych organizácií zo 101 rôznych krajín sveta, pripomenula agentúra DPA. Úsilie tejto koalície sa stalo hnacou silou pre to, aby sa na svetovej úrovni podarilo presvedčiť krajiny, aby sa zaviazali spolupracovať so všetkými príslušnými zainteresovanými stranami v úsilí zakázať a odstraňovať jadrové zbrane. Podľa informácií webu Nobel Prize sa k dnešnému dňu ku tomuto záväzku prihlásilo 108 štátov.

Okrem toho je ICAN popredným aktérom občianskej spoločnosti v snahe dosiahnuť zákaz jadrových zbraní podľa medzinárodného práva. Siedmeho júla 2017 celkovo 122 členských štátov OSN schválilo dohodu o zákaze jadrových zbraní (tzv. zákazová zmluva – Ban Treaty). Za prijatie dohody však nehlasovala ani jedna z jadrových veľmocí. Hneď ako bude zmluva ratifikovaná 50 štátmi, zákaz jadrových zbraní vstúpi do platnosti a bude záväzný podľa medzinárodného práva pre všetky štáty, ktoré sú zmluvnými stranami zmluvy.

Výbor zdôraznil, že prevzatie Nobelovej ceny za mier Medzinárodnou kampaňou za zákaz jadrových zbraní by malo podnietiť štáty s jadrovými zbraňami, aby zvážili svoju zodpovednosť za odzbrojenie.

Nobelova cena má veľkú históriu

V tomto roku bolo na Nobelovu cenu za mier nominovaných 215 jednotlivcov a 103 organizácií. Ide o druhý najvyšší počet nominácií v histórii udeľovania tejto Nobelovej ceny.

Vlaňajším laureátom Nobelovej ceny za mier sa stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Podľa nórskeho Nobelovho výboru sa zaslúžil o ukončenie vyše 50 rokov trvajúcej občianskej vojny v Kolumbii, ktorá si vyžiadala najmenej 220.000 ľudských životov a vyhnala zo svojich domovov takmer šesť miliónov ľudí.

Tento týždeň oznámili v Štokholme nositeľov Nobelovej ceny v kategóriách fyziológia alebo medicína, fyzika, chémia a literatúra. Na budúci pondelok bude známy laureát v kategórii ekonómia. Tohtoročné ocenenie v každej z kategórií sprevádza finančná prémia vo výške deviatich miliónov švédskych korún (937.376 eur).

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

Už ste čítali?