Dobré noviny
Holandská polícia vsadila na nábor mladých v radoch etnických komunít
TASR
TASR

Holandská polícia vsadila na nábor mladých v radoch etnických komunít

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Z počtu 700 uchádzačov o policajnú prácu je v súčasnosti každý štvrtý policajný praktikant neholandského pôvodu.

Brusel/Amsterdam 5. októbra (TASR) - Štvrtina študentov policajnej akadémie v Holandsku pochádza z etnických menšín. Tento podiel sa od roku 2015 zdvojnásobil, upozornil holandský denník Volkskrant.

Z počtu 700 uchádzačov o policajnú prácu je v súčasnosti každý štvrtý policajný praktikant neholandského pôvodu, spresnili noviny.

Šéf útvaru pre rôznorodosť na holandskej národnej polícii Peter Slort v rozhovore pre Volkskrant uviedol, že za nárastom uchádzačov z rôznych etnických skupín sú cielené náborové kampane, pričom vítanou pomocou v tomto smere sú aj sociálne médiá.

Podľa jeho slov polícia spolupracovala napríklad so známymi blogermi z radov etnických menšín v Holandsku. Okrem toho na úrovni národnej polície vznikol nový 17-členný tím "agentov pre rozmanitosť", ktorí sa venujú náborom a chcú zmeniť skutočnosť, že dnes celkovo iba sedem percent policajných príslušníkov je neholandského pôvodu. Na túto skutočnosť kriticky upozornili viaceré organizácie na ochranu ľudských práv - vrátane Amnesty International.

Hlavná myšlienka tejto kampane spočíva v tom, že národnostne rozmanitejšie policajné sily budú schopnejšie vyrovnávať sa s napätými situáciami v etnicky zmiešaných štvrtiach.

"Prinášajú zručnosti, ktoré nám chýbajú - napríklad znalosť jazykov, kultúr a komunít. A navyše došlo aj k obrovskému zvýšeniu kvality," opísal Slort nových policajných praktikantov. Zároveň dodal, že aj pre nich platia rovnaké vstupné nároky z hľadiska kognitívnych testov, fyzickej prípravy či dobrej znalosti holandčiny a iných jazykov.

Denník pripomenul, že Národný štatistický úrad definuje 22,6 percenta obyvateľov Holandska ako "alochtónnych" - čiže takých, ktorých aspoň jeden rodič sa narodil v zahraničí. Dve pätiny z nich majú západoeurópsky pôvod.

Už ste čítali?