Vychytávka, ktorá vodičom ušetrí desiatky eur: Využijete ju počas celej jesene
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vychytávka, ktorá vodičom ušetrí desiatky eur: Využijete ju počas celej jesene

Kto denne využíva auto vie, že gumové lišty na stieračoch občas treba vymeniť. Jednoducho starnú a strácajú pružnosť. Netreba sa vzdávať. Predĺžiť ich životnosť a ušetriť sa však dá.

— Foto: Repro foto YouTube

BRATISLAVA 5. októbra - To, že jeseň ovládla Slovensko je už každému jasné. Dni sú kratšie, vonku sa ochladilo a dážď sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Tí, ktorí sa vozia autom vedia, že toto počasie neprospieva ani častejšie používaným stieračom. Časom jednoducho starnú, opotrebovávajú sa a ich funkčnosť nie je 100%. Na okne potom vznikajú pásy nezachytenej vody alebo rovno vodné mapy brániace bezproblémovému výhľadu.

Poškodené stierače nedokážu bojovať proti dažďu na 100%
Poškodené stierače nedokážu bojovať proti dažďu na 100% Foto: Repro foto YouTube

Pomôcka, vďaka ktorej sa dokážete vyhnúť týmto komplikáciám existuje. Niektorí vodiči ju poznajú, iní ani len netušia. Orezávač gumičiek je ten zázrak, ktorý dokáže ušetriť až desiatky eur. Jeho cena sa totiž pohybuje iba okolo necelých ôsmich eur, a keď ho pravidelne a správne používate, viete sa vyhnúť minimálne jednej výmene.

Foto: Repro foto YouTube

Odborníci však upozorňujú, že nie je všetko tak jednoduché, ako to na prvý pohľad môže vyzerať. Nie je dôležité iba správne nasadenie ale aj rovnomerný pohyb po celej dĺžke gumovej čepele. Aj podarené orezanie nie vždy zaručí dokonalý výsledok. Gumičky jednoducho pôsobením počasia a rokmi strácajú pružnosť a starnú. Po dvoch rokoch už ani použitie orezávača nepomôže, vodičovi tak nezostane nič iné iba zakúpiť nové. Orezávanie je účinné vtedy, ak je gumička dostatočne pružná a jediná chyba je poškodenie.

Aplikácia a použitie

Orezávač je možné použiť aj na namontovaných stieračoch, no lepším a komfortnejším spôsobom je ramienka demontovať, čím si orezávanie uľahčíte. Pred samotným orezaním je dôležité gumičky vyčistiť. Stačí aj malá nečistota a orezanie nemusí byť rovnomerné. Vďaka tvaru orezávača je ľahšie správne nasadenie. Následne po nasadení stačí rovnomerným pohybom prejsť po celej dĺžke čepele. Zachovať rovnomernosť je v tomto prípade dôležitým momentom.

Orezávač je výbornou pomôckou a dokáže ušetriť desiatky eur
Orezávač je výbornou pomôckou a dokáže ušetriť desiatky eur Foto: Repro foto YouTube

Po orezaní je dobré a odporúča sa prejsť po stierači špongiou, či handričkou. Týmto úkonom odstránite aj posledné gumové piliny. Netreba zabudnúť bezodkladne skontrolovať výsledok. Počas jazdy by už totiž mohlo byť neskoro a nepodarené orezanie by mohlo mať fatálne dôsledky.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…