Rezort dopravy má budúci rok dostať z rozpočtu 1,18 mld. eur
TASR
TASR

Rezort dopravy má budúci rok dostať z rozpočtu 1,18 mld. eur

V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 to znamená zníženie o 974 miliónov eur, teda o 45,3 %.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 4. októbra (TASR) - Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR by malo v roku 2018 hospodáriť so sumou 1,18 miliardy eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 to znamená zníženie o 974 miliónov eur, teda o 45,3 %.

Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý dnes zverejnilo ministerstvo financií. Podľa rezortu financií súvisí pokles výdavkov pre ministerstvo dopravy s aktualizáciou čerpania prostriedkov zo zdrojov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu.

Na cestnú a železničnú infraštruktúru na rok 2018 sa tak rozpočtujú výdavky vo výške 881 miliónov eur, čo v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2017 predstavuje zníženie o 1,07 miliardy eur, teda o 54,7 %. Tieto zmeny vo výške výdavkov tiež súvisia s aktualizáciou čerpania prostriedkov zo zdrojov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu.

Na projekty rozvoja a modernizácie železničnej dopravnej cesty mimo eurofondových zdrojov sa v budúcom roku počíta s financiami vo výške 8,32 milióna eur. Ide o rovnakú sumu, aká bola schválená aj pre rok 2017.

Na investície realizované Národnou diaľničnou spoločnosťou a Slovenskou správou ciest (SSC) mimo eurofondov sa rozpočtujú výdavky na rok 2018 v sume 34,3 milióna eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2017 to predstavuje zníženie o 35,4 milióna eur, čiže o 50,7 %. Dôvodom je podľa rezortu financií to, že v roku 2017 boli jednorazovo zohľadnené výdavky pre SSC v sume 32,5 milióna eur.

Na správu, údržbu a opravy ciest a diaľnic by malo v budúcom roku ísť zo štátneho rozpočtu 64,1 milióna eur, čo v porovnaní s týmto rokom predstavuje pokles o 888.000 eur, teda o 1,37 %. "Dôvodom tohto poklesu je zníženie výdavkov na správu a prevádzku SSC," dodalo ministerstvo.

Na leteckú dopravu sú na budúci rok rozpočtované výdavky vo výške jedného milióna eur, čo je rovnaká suma ako v roku 2017. Na vodnú dopravu má ísť v budúcom roku suma 202.000 eur, čo oproti rozpočtu na rok 2017 predstavuje zníženie o 2,5 milióna eur. "Zmeny vo výške výdavkov súvisia s aktualizáciou čerpania prostriedkov zo zdrojov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu," vysvetlil rezort financií.

Výdavky na podporu cestovného ruchu by mali v roku 2018 predstavovať 7,65 milióna eur a v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2017 sú vyššie o 111.000 eur, teda o 1,47 %. Výdavky na dotácie na podporu cestovného ruchu pre oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu sú však podľa ministerstva v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 vyššie o 1,2 milióna eur, teda o 26,7 %.

Čo sa týka podpory rozvoja bývania prostredníctvom poskytovania dotácií, na tú sa na rok 2018 počíta so sumou 102 miliónov eur. V porovnaní s aktuálnym rozpočtom to znamená pokles o 5,85 milióna eur, teda o 5,44 %.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…