Ak pomôžete kamarátke s opatrovaním detí, štát vám za to dá takmer 900 eur
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ak pomôžete kamarátke s opatrovaním detí, štát vám za to dá takmer 900 eur

V domácom prostredí sa môžete starať o tri malé deti, pričom si za opateru slušne privyrobíte. Musíte však splniť niekoľko podmienok.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 4. októbera - Ak sa potrebujete starať o deti v domácom prostredí, môžete mať nárok na peniaze od štátu. Tejto téme sa venuje poslankyňa Simona Petrík, ktorá pre portál najmama.sk vysvetlila, ako to vlastne funguje a za akých podmienok je to možné.

Privyrobiť si môžu aj mamičky

Podľa Petrík zákon nepreplatí len jasle, ale aj domáce opatrovanie. Na jedno dieťa je to 280 eur, pričom v domácom prostredí sa možno starať o tri deti do troch rokov. Ak máte vlastnú ratolesť, za starostlivosť o dve ďalšie deti dostanete až 560 eur. Ak vlastné deti nemáte, za opateru o tri deti môžete dostať 840 eur.

Takáto možnosť teda funguje pre mamičky, ktorú sú doma s vlastným dieťatkom, a chceli by si privyrobiť, no aj pre kamarátky či babičky, ktoré sa tak môžu takýmto spôsobom starať o deti zaneprázdnených rodičov. Fyzické osoby, ktoré by mali deti v domácej opatere, však musia spĺňať určité podmienky. Základom je registrácia na príslušnom VÚC a následne dodanie potrebných dokladov, čo si ale vyžaduje pevné nervy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Nellis Air Force Base

„Budete musieť predložiť samotnú žiadosť a v nej preukázať svoju bezúhonnosť, doložiť doklad o vzdelaní, cenník služby, údaje o finančných podmienkach s kalkuláciou nákladov, opis rozsahu a podmienok poskytovania odbornej činnosti, obslužnej činnosti alebo ďalšej činnosti, preukázať právny vzťah k priestorom (nájomnú zmluvu alebo vlastníctvo), povolenie hygieny, kolaudačné rozhodnutie a údaje o materiálnych podmienkach, v ktorých sa budete o deti starať,“ vymenovala poslankyňa, čo všetko vás pri vybavovačkách na úradoch neminie.

Podmienkou na takéto opatrovanie je aj potrebné vzdelanie, najlepšie stredné odborné vzdelanie v odbore vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť, učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, študijný odbor zdravotnícky asistent či vyššie vzdelanie. V prípade úplne iného vzdelania je možnosťou aj úspešné absolvovanie 220-hodinového akreditovaného kurzu.

Od januára bude podľa Petrík možné starať sa až o štyri deti, takže takáto opatera bude ešte o čosi ekonomicky výhodnejšia.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…