Ak pomôžete kamarátke s opatrovaním detí, štát vám za to dá takmer 900 eur
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ak pomôžete kamarátke s opatrovaním detí, štát vám za to dá takmer 900 eur

V domácom prostredí sa môžete starať o tri malé deti, pričom si za opateru slušne privyrobíte. Musíte však splniť niekoľko podmienok.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 4. októbera - Ak sa potrebujete starať o deti v domácom prostredí, môžete mať nárok na peniaze od štátu. Tejto téme sa venuje poslankyňa Simona Petrík, ktorá pre portál najmama.sk vysvetlila, ako to vlastne funguje a za akých podmienok je to možné.

Privyrobiť si môžu aj mamičky

Podľa Petrík zákon nepreplatí len jasle, ale aj domáce opatrovanie. Na jedno dieťa je to 280 eur, pričom v domácom prostredí sa možno starať o tri deti do troch rokov. Ak máte vlastnú ratolesť, za starostlivosť o dve ďalšie deti dostanete až 560 eur. Ak vlastné deti nemáte, za opateru o tri deti môžete dostať 840 eur.

Takáto možnosť teda funguje pre mamičky, ktorú sú doma s vlastným dieťatkom, a chceli by si privyrobiť, no aj pre kamarátky či babičky, ktoré sa tak môžu takýmto spôsobom starať o deti zaneprázdnených rodičov. Fyzické osoby, ktoré by mali deti v domácej opatere, však musia spĺňať určité podmienky. Základom je registrácia na príslušnom VÚC a následne dodanie potrebných dokladov, čo si ale vyžaduje pevné nervy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Nellis Air Force Base

„Budete musieť predložiť samotnú žiadosť a v nej preukázať svoju bezúhonnosť, doložiť doklad o vzdelaní, cenník služby, údaje o finančných podmienkach s kalkuláciou nákladov, opis rozsahu a podmienok poskytovania odbornej činnosti, obslužnej činnosti alebo ďalšej činnosti, preukázať právny vzťah k priestorom (nájomnú zmluvu alebo vlastníctvo), povolenie hygieny, kolaudačné rozhodnutie a údaje o materiálnych podmienkach, v ktorých sa budete o deti starať,“ vymenovala poslankyňa, čo všetko vás pri vybavovačkách na úradoch neminie.

Podmienkou na takéto opatrovanie je aj potrebné vzdelanie, najlepšie stredné odborné vzdelanie v odbore vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť, učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, študijný odbor zdravotnícky asistent či vyššie vzdelanie. V prípade úplne iného vzdelania je možnosťou aj úspešné absolvovanie 220-hodinového akreditovaného kurzu.

Od januára bude podľa Petrík možné starať sa až o štyri deti, takže takáto opatera bude ešte o čosi ekonomicky výhodnejšia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…